ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" травня 2009 р. Справа № 09/837
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.,
при секретарі –Мирошниченко Б.В., за участю представників сторін: позивача –Смаглій В.М. за довіреністю, Кудієнко Л.М. за дорученням, відповідача –Ракітін А.П. –начальник, третьої особи Шполянського районного центру зайнятості населення –Щербак С.В. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Шполянської міської ради, м. Шпола до Управління праці та соціального захисту населення Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерство праці та соціальної політики України, Шполянський районний центр зайнятості населення, Комунальне підприємство "Черкаське об’єднане бюро технічної інвентаризації"та його Шполянський відділок, про визнання права комунальної власності та витребування майна із чужого незаконного володіння,-
ВСТАНОВИВ :
Подано позовну заяву, у якій позивач, посилаючись на ст. 387 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України (435-15) ), просить витребувати майно із чужого незаконного володіння відповідача, а саме нежитлове приміщення по вул. Леніна, 21, площею 96 кв.м.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач незаконно, без відповідних правових підстав заволодів зазначеним майном, яке належить територіальній громаді міста, чим грубо порушив права власника майна.
27 квітня 2009 року позивач подав заяву про збільшення позовних вимог, яка прийнята судом до розгляду.
У заяві про збільшення позовних вимоги позивач просить:
- визнати право комунальної власності за територіальною громадою міста Шпола в особі Шполянської міської ради на частину нежитлової будівлі по вул. Леніна, 21 загальною площею 96,0 кв. м., яка складається з приміщень колишнього телеательє і становить 12/100 частки, яка по реєстраційному посвідченню була зареєстрована за судмедекспертизою та 31/100 частки, яка по реєстраційному посвідченню була зареєстрована за службою зайнятості;
- витребувати із незаконного володіння відповідача частину нежитлової будівлі по вул. Леніна, 21 загальною площею 96,0 кв. м., яка складається з приміщень колишнього телеательє, та зобов’язати його передати вказану частину нежитлової будівлі позивачу.
Збільшені позовні вимоги позивач мотивує наступним:
- в процесі розгляду справи позивач дізнався, що відповідач зайняв приміщення колишнього телеательє, оскільки не визнає право комунальної власності на ці приміщення, вважає, що вони належать до загальнодержавної власності, тому відповідно до ст. 392 ЦК України, як власник майна пред’являє позов про визнання його права власності;
- вважає, що територіальна громада міста Шполи в особі Шполянської міської ради є законним власником приміщень, посилаючись на наступне:
- Шполянська міська рада входить до системи місцевого самоврядування, є представницьким органом територіальної громади міста Шпола, його повноваження та компетенція визначені Конституцією України (254к/96-ВР) та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) ;
- відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)" (311-91-п) рішенням виконавчого комітету Черкаської обласної ради народних депутатів від 26 лютого 1992 року №23 "Про комунальну власність області"були затверджені переліки підприємств, організацій, установ, майно яких передане до комунальної власності районів і міст обласного підпорядкування;
- на підставі вказаного рішення виконавчого комітету Черкаської обласної ради народних депутатів від 26 лютого 1992 року №23 територіальна громада міста Шпола в особі Шполянської міської ради набула право власності на будівлю по вул. Леніна, 21, у якій розміщувалось телеательє, підпорядковане Шполянському райпобуткомбінату, після чого її виконавчий орган розпорядився приміщеннями будівлі, про що було прийнято рішення від 26.07.1992 року №94 "Про використання старого приміщення телеательє", яким враховуючи складне становище із розміщенням новоутворених у місті служб, приміщення були поділені та передані службі зайнятості, швейній фабриці, судмедекспертизі, зокрема, службі зайнятості (нині Шполянський районний центр зайнятості) були виділені наступні кімнати: 1 –16, кв. м, 2 –19,8 кв. м, 3 –16,9 кв. м, 13 –18,0 кв. м, всього: 71,3 кв. м ;
- відповідно до ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" позивач в подальшому розпорядився приміщеннями будівлі колишнього телеательє по вул..Леніна,21, окрім приміщень, які без рішення та відповідної передачі незаконно зайняв відповідач;
- рішенням виконавчого комітету Шполянської міської ради народних депутатів від 19.04.1995 року №39 "Про виділення службового приміщення та земельної ділянки під забудову районного центру зайнятості"вивільнені приміщення відділення судово-медичної експертизи по вул. Комсомольська, 1 площею 19 кв. м надані районному центру зайнятості для службового використання;
- Шполянська міська рада, розглянувши клопотання Шполянського районного центру зайнятості щодо видачі свідоцтва про право власності на приміщення по вул.Леніна, 21, переданого рішенням виконавчого комітету міської ради від 26.07.1992 року №94, встановила, що центр зайнятості не має документів, які підтверджують право власності, встановила фактичне використання приміщень, тому рішенням від 21.05.2008 року №27-15/ У внесла зміни до ч.1 п.1 рішення виконкому Шполянської міської ради народних депутатів від 26.07.1992 року №94, та прийняла рішення щодо подальшого використання приміщення;
- не зважаючи на прийняті представницьким органом територіальної громади міста Шполи рішення стосовно об’єкту комунальної власності, відповідач, зловживаючи правом, подав до Міністерства праці та соціальної політики України неправдиві відомості стосовно приміщень, які підлягали передачі на його баланс, подавши у складі нерухомого майна, яке добудоване, об’єкти, що належать до комунальної власності, тому у складі Переліку нерухомого майна та основних засобів, що підлягають передачі з балансу Шполянського районного центру зайнятості на баланс управління праці та соціального захисту населення Шполянської районної державної адміністрації (додаток №1 до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 27.02.2009 року №86) була включена частина будівлі, яка належить позивачу;
- у 1992 році позивач передав службам, у тому числі службі зайнятості, приміщення нежитлової будівлі по вул. Леніна, 21 у користування, а не у власність, факт передачі об’єкту на баланс не змінює права власності на нього;
- відповідач мав право на зайняття без дозволу позивача, лише приміщення, які були добудовані центром зайнятості, приміщення колишнього телеательє, відповідач вправі був займати лише за погодженням з позивачем, на підставі відповідного рішення позивача та складення акту приймання-передачі приміщень;
- відповідач зайняв приміщення, які належать позивачу, без погодження з ним, чим порушив право власності територіальної громади міста Шполи, при цьому не використовує приміщення за призначенням, вони пустують;
- Шполянська міська рада розглянула питання права власності на приміщення колишнього телеательє, прийняла відповідні рішення та зареєструвала право власності на частину нежитлової будівлі площею 96 кв. м.
- центр зайнятості вправі був розпорядитись лише приміщеннями, які ним були добудовані, отже неправомірне посилання відповідача на акт приймання-передачі приміщень від центру зайнятості, та реєстраційні посвідчення, як на підставу набуття відповідачем права на приміщення нежитлової будівлі по вул.Леніна, 21.
Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву та доповненнях до нього позовні вимоги не визнав повністю, посилаючись на наступні обставини:
- у будівлі по вул. Леніна, 21 в м. Шпола первинно до 1992 року було розташоване телеательє, підпорядковане Шполянському райпобуткомбінату;
- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1991 року № 311 (311-91-п) "Про розмежування державного майна країни між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", виконавчим комітетом Черкаської обласної Ради народних депутатів прийнято рішення від 26 лютого 1992 року № 23 "Про комунальну власність області", яким затверджені переліки підприємств, установ та організацій, майно яких передане до комунальної власності області та комунальної власності районів і міст обласного підпорядкування, зокрема, майно Шполянського райпобуткомбінату передане у комунальну власність району;
- рішенням виконавчого комітету Шполянської міської ради народних депутатів від 26 липня 1992 року "Про використання старого приміщення телеательє", вивільнені площі телеательє передані на баланс інших служб, у тому числі (31/100 загальної площі) на баланс Шполянського районного центру зайнятості (третьої особи);
- на виконання рішення виконавчого комітету Шполянської міської ради народних депутатів від 30 листопада 1992 року № П/12, частина площі зазначеної будівлі зареєстрована за третьою особою, про що Черкаським об’єднаним бюро технічної інвентаризації видане реєстраційне посвідчення за № 1а-34;
- 16 грудня 1992 року дане приміщення було зареєстроване за третьою особою і набуло статусу державної власності;
- рішенням сесії Шполянської районної ради від 25 грудня 1992 року №13-21 "Про комунальну власність району"вирішено розмежувати майно між власністю району та власністю міської і сільських рад із затвердженням переліку підприємств, установ та організацій, до складу якого приміщення, на яке претендує позивач, не включено з причин набуття ним статусу державної власності;
- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності"від 21.09.1998 року № 1482 (1482-98-п) , наказом Міністра праці та соціальної політики України від 27.02.2009 року №86 надано дозвіл на передачу приміщення та майна третьої особи на баланс відповідача;
- актом прийому-передачі від 06 березня 2009 року майно передане відповідачу; відповідно до п. 6 ст. 7 Закону України "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності"право власності на об’єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі;
- позивачем не доведено те, що він має право повного господарського відання на спірну будівлю, тому відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України ( ГПК України (1798-12) ) та статті 48 Закону України "Про власність" відсутній факт порушення прав і охоронюваних законом інтересів позивача з боку відповідача;
- рішення виконавчого комітету Шполянської міської ради є актом індивідуальної дії, який породжує правові наслідки, спрямований на регулювання певних відносин, та має обов’язковий характер для сторін у цій справі;
- відповідно до п.п. 9, 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою; акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку;
- відповідачем завершується процедура оформлення (реєстрації) права власності, переданого третьою особою;
- у абзаці 5 п. 5 рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (v007p710-09) у справі № 1-9/2009 зазначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб’єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення;
- володіння третьою особою - Шполянським районним центром зайнятості спірним майном жодного разу не припинялося, а позивач не заявляв позовів про витребування приміщення з чужого незаконного володіння третьої особи, що відповідно до ст. 344 Цивільного Кодексу України є підставою для визнання за третьою особою права власності на спірне майно за набувальною давністю.
Третя особа –Міністерство праці та соціальної політики України у письмових поясненнях просить у позові відмовити повністю, посилаючись на те, що з 16 грудня 1992 року спірне приміщення є державною власністю, відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 21.09.1998 року №1482 (1482-98-п) , наказом від 27.02.2009 року №86 спірне приміщення передане з балансу Шполянського центру зайнятості населення на баланс Управління праці та соціального захисту населення Шполянської райдержадміністрації.
Третя особа Шполянський районний центр зайнятості населення у письмових поясненнях по суті позовних вимог та доповненнях до них позовні вимоги вважає безпідставними та не підлягаючими задоволенню з наступних підстав:
- головою Шполянської міської ради видане свідоцтво про право комунальної власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення по вул. Леніна, 21, площею 96,0 кв.м., незважаючи на те, що дана частина приміщення площею 96,0 кв.м. є державною власністю;
- до 1992 року в даній будівлі було розташоване телеательє; рішенням виконавчого комітету Шполянської міської ради від 26 липня 1992 року № 94 дана частина приміщення передана на баланс третьої особи;
- на виконання рішення виконавчого комітету Шполянської міської ради від 30 листопада 1992 року № П/12 дана частина приміщення (31/100 загальної площі) зареєстрована за службою зайнятості населення, що підтверджується реєстраційним посвідченням № 1а-34, видане Черкаським об’єднаним бюро технічної інвентаризації;
- з 16 грудня 1992 року дане приміщення зареєстроване за службою зайнятості та має статус державного майна, що підтверджується листом першого заступника начальника регіонального відділення Фонду Державного майна України по Черкаській області В.В. Плахи від 18.03.2009 року № 05-01-00912 до голови Шполянської міської ради;
- спірне приміщення перейшло до державної власності на підставі виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 05 листопада 1991 року № 311 (311-91-п) "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць";
- з огляду на наявність факту реєстрації зазначеного приміщення за службою зайнятості, обліку його на балансі третьої особи до моменту передачі до відповідача та відсутність скасування рішення Шполянської міської ради від 30 листопада 1992 року № П/12 у судовому порядку, витікає, що дане спірне майно має статус державного і передача його згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики від 27 лютого 2009 року № 86 відбулась у відповідності до вимог чинного законодавства;
- у абзаці 5 п. 5 рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (v007p710-09) у справі № 1-9/2009 зазначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб’єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення;
- володіння третьою особою - Шполянським районним центром зайнятості спірним майном жодного разу не припинялося, а позивач не заявляв позовів про витребування приміщення з чужого незаконного володіння третьої особи, що відповідно до ст. 344 Цивільного Кодексу України є підставою для визнання за третьою особою права власності на спірне майно за набувальною давністю.
У судовому засіданні:
- представники позивача підтримали збільшені позовні вимоги; доказували, що приміщення, які безпідставно зайняв відповідач, є об’єктом права комунальної власності міста; подали рішення виконавчого комітету Шполянської міської ради Черкаської області від 29 квітня 2009 № 130 "Про внесення змін до рішення виконкому № 475 від 30.10.2009 "Про видачу свідоцтва про право власності на частину нежитлового приміщення по вул. Леніна, 21"з переліком приміщень, які безпідставно займає відповідач, копію витягу з інвентаризаційної справи –Журнал внутрішніх обмірів та розрахунків площ приміщень по вул. Леніна, 21 А, а у м. Шпола; надали оригінал інвентарної справи № 346 для дослідження; зазначили, що приміщення не виставлені на аукціон, навіть не ведуться підготовчі роботи щодо виставлення приміщень на аукціон; щодо клопотання представника відповідача про запропонування судом позивачу звернутися до адміністративного суду для визнання своїх рішень дійсними вважали безпідставним;
- представник відповідача заперечив проти позову, вважав, що спірне приміщення –об’єкт загальнодержавної власності, звернув увагу на рішення міської ради № 566, у якому зазначено, що втратило чинність рішення № 145/2, якого не існує у природі, надав рішення № П/12, текст рішення якого вважає відповідає тексту рішення № 145/2, тому рішення № 566 вважав недійсним; заявив клопотання, у якому просить, щоб суд запропонував позивачу звернутися до адміністративного суду про визнання даних рішень дійсними;
- представник третьої особи заперечив проти позову, підтримав позицію, викладену представником відповідача; зазначив, що були три звернення до міського голови, які є у справі про передачу приміщень; щодо клопотання про запропонування судом позивачу звернутися до адміністративного суду для визнання рішень дійсними, вважав, що адміністративний суд зобов'язаний буде розглянути даний позов.
Згідно ст.ст. 77, 85 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 14 по 15 травня 2009 року.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Шполянська міська рада (позивач) відповідно до ст.ст. 140, 141 Конституції України, ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"входить до системи місцевого самоврядування, є представницьким органом територіальної громади міста Шпола, його повноваження та компетенція визначені Конституцією України (254к/96-ВР) , Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) та іншими законами. Згідно ст. 143 Конституції України територіальні громади села селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності.
Управління праці та соціального захисту населення у Шполянському районі (відповідач) підпорядкований Міністерству праці та соціальної політики України входить до системи органів виконавчої влади, є управлінням місцевої державної адміністрації, організація, повноваження та порядок діяльності яких визначені Конституцією України (254к/96-ВР) та Законом України "Про місцеві державні адміністрації" (586-14) .
У 2008 році Шполянський центр зайнятості (третя особа) вивільнив приміщення, які займав, у тому числі приміщення, які йому були надані виконавчим комітетом Шполянської міської ради, які зайняв відповідач.
Після зайняття відповідачем приміщень, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 27.02.2009 року №86 "Про передачу приміщень та майна з балансу районних центрів зайнятості", приміщення та майно згідно з додатками до цього наказу передано з балансу Шполянського центру зайнятості, що знаходиться за адресою: м.Шпола, вул..Леніна,19 (загальною площею 190,3 кв. м) та по вул..Леніна,21 (загальною площею 140,9 кв. м) на баланс управління праці та соціального захисту населення Шполянської районної державної адміністрації (додаток №1). При цьому у наказу посилання на постанову Кабінету Міністрів України (далі КМУ України) від 21.09.1998 року №1482 (1482-98-п) "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності".
Згідно даних інвентаризаційної справи будівля по вул..Леніна, 21 належала радіо телеательє Шполянського побут комбінату. У зв’язку з тим, що було побудоване нове приміщення телеательє, враховуючи складне становище із розміщенням новоутворених служб, рішенням виконавчого комітету Шполянської міської ради народних депутатів від 26.07.1992 року №94 було вирішено передати з балансу на баланс старе приміщення телеательє балансова вартість якого складала 23020 карб. наступним службам: службі зайнятості населення виділені кімнати: 1- 16,6 кв. м, 2 - 19,8 кв. м, 3 –16,9 кв. м та 13 –18,0 кв. м, всього: 71,3 кв. м балансова вартість яких 7072 карб; швейній фабриці легпрому для обладнання фірменного магазину "Одяг" виділені кімнати: 4 –31.4 кв. м, 5-20,2 кв. м, 6 –4,6 кв.м, 7 –10,7 кв. м 8 –4,8 кв. м, 11 –9,3 кв. м, 12 –51,4 кв. м, всього 132,4 кв. м, балансова вартість яких 13131 карб.; судмедекспертизі виділені кімнати: 9 –10,3 кв. м, 10 –18,1 кв. м, всього: 28,4 кв. м балансова вартість 2817 карб.
Рішенням виконавчого комітету від 30.11.1992 року №П/12 (145/2) "Про видачу реєстраційних посвідчень на будинок №21 по вул. Леніна"згідно Інструкції "Про реєстрацію житлового фонду, квартир, дач, садових будинків, гаражів належних підприємствам, організаціям, кооперативам", виконком міської ради вирішив: зареєструвати приміщення №21 по вул..Леніна в м.Шпола за такими підприємствами: судмедекспертиза –12/100 частин; за службою зайнятості –31/100 частини; за МП "Бізнес-клуб"- 57/100 частини.
Рішенням виконавчого комітету Шполянської міської ради народних депутатів від 19.04.1996 року №39 районному центру зайнятості для службового використання виділені додатково кімнати, які займала судмедекспертиза по вул..Комсомольській,1 площею 19 кв. м, у цьому ж будинку по вул.. Леніна,21, але з іншої сторони, дозволено районному центру зайнятості до цього приміщення провести добудову, для чого виділено земельну ділянку площею 0,17 га.
29 травня 1997 року розпорядженням голови Шполянської районної державної адміністрації за №252 затверджений Державний акт від 20.05.1997 року приймання в експлуатацію державною приймальною комісією закінченого будівництва добудови адміністративного будинку по вул. Леніна, 23 Шполянського районного центру зайнятості. Однак в документах вказана добудова обліковувалась центром зайнятості не по вул.. Леніна, 23, як вказано в акті введення в експлуатацію добудови, а по вул.. Леніна, 21, тобто за адресою наданих виконавчим комітетом службі зайнятості приміщень старого телеательє.
Згідно витягу прав власності на нерухоме майно Шполянського виробничого підрозділу Черкаського ОБТІ від 19.12.2003 року нежитлова будівля по вул. Леніна, 21 у м. Шпола належить: Лібовнеру В.А. згідно свідоцтва на спадщину (приватна власність 15/100); Горбач В.П. згідно договору купівлі-продажу та договору дарування (приватна власність 42/100); судмедекспертиза згідно реєстраційного посвідчення від 16.12.1992 року (комунальна власність 12/100); служба зайнятості населення реєстраційного посвідчення від 16.12.1992 року (комунальна власність 31/100).
Шполянська міська рада, розглянувши клопотання Шполянського районного центру зайнятості щодо видачі свідоцтва про право власності на приміщення по вул. Леніна, 21, переданого рішенням виконавчого комітету міської ради від 26.07.1992 року №94, встановила, що центр зайнятості не має документів, які підтверджують право власності на ці приміщення, встановила фактичне використання приміщень, тому рішенням від 21.05.2008 року №27-15/ У внесла зміни до ч.1 п.1 рішення виконкому Шполянської міської ради народних депутатів від 26.07.1992 року №94, та прийняла рішення щодо подальшого використання приміщення.
Рішенням виконавчого комітету Шполянської міської ради від 23 травня 2008 року №202 Шполянському районному центру зайнятості відмовлено у визнанні за ним права власності на частину приміщення загальною площею 99,7 кв.м, переданого міською радою для безоплатного користування та визнано за ним право власності на добудовану частину приміщень у будівлі по вул..Леніна, 21.
Рішенням виконавчого комітету Шполянської міської ради від 30 жовтня 2008 року №475 "Про видачу свідоцтва про право власності на частину нежитлового приміщення по вул..Леніна.21"визнано право власності на частину приміщення площею 99,7 кв. м по вул..Леніна, 21 за Шполянською міською радою.
Згідно довідки центру зайнятості балансова вартість спірних приміщень5683 грн.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволення, з огляду на наступне.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)" (311-91-п) та Переліку державного майна України, що передаються до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), затвердженого даною Постановою КМУ, рішенням виконавчого комітету Черкаської обласної ради народних депутатів від 26 лютого 1992 року №23 "Про комунальну власність області"були затверджені переліки підприємств, організацій, установ, майно яких передане до комунальної власності районів і міст обласного підпорядкування. Шполянський побут комбінат відсутній у Переліку підприємств комунальної власності району, отже перейшов до комунальної власності міста, про що свідчать рішення виконавчого комітету Шполянської міської ради від 26.07.1992 року №94 про використання старого приміщення телеательє по вул.Леніна, 21 та подальші рішення щодо його використання.
Згідно ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб’єктами права власності.
Таким чином, на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської обласної ради народних депутатів від 26 лютого 1992 року №23 територіальна громада міста Шпола в особі Шполянської міської ради набула право власності на будівлю по вул. Леніна, 21, у якій розміщувалось телеательє, підпорядковане Шполянському райпобуткомбінату.
Згідно п.5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності, у тому числі здійснюють всі майнові операції.
Оскільки відповідачем не визнається право комунальної власності, то відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна вправі вимагати за рішенням суду встановлення його права власності.
Не зважаючи на прийняті представницьким органом територіальної громади міста Шполи рішення стосовно об’єкту права комунальної власності, відповідач без дозволу та погодження з позивачем, як представницьким органом власника майна, зайняв приміщення по вул. Леніна, 21, яке звільнив центр зайнятості, чим порушив право власності територіальної громади міста, встановлене ст. 143 Конституції України та ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідач та третя особа не подавали на розгляд комісії пропозицій щодо передачі спірного об’єкту комунальної власності у державну власність, як передбачено Порядком подання та розгляду пропозицій щодо передачі об’єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об’єктів у державну власність, затвердженого постановою КМУ від 21 вересня 1998 року №1482 (1482-98-п) .
Доводи відповідача про те, що спірна частина будівлі по вул. Леніна, 21 перейшла у загальнодержавну власність за набувальною давністю не ґрунтуються на законі, не відповідають фактичним обставинам справи та рішенням прийнятим органами місцевого самоврядування стосовно цього будинку.
Знаходження майна на балансі підприємства (організації) не є безспірною ознакою його права власності. Шполянський районний центр зайнятості після звільнення повинен був повернути приміщення власнику, а відповідач повинен був звернутися з відповідним поданням про надання йому на відповідних правових підставах даного приміщення. Оскільки відповідач зайняв приміщення без погодження з власником та прийняття ним відповідного рішення, тому володіння відповідачем спірним об’єктом є незаконним, отже відповідно до ст. 387 ЦК України позивач має право витребувати своє майно у відповідача.
Відповідно до ст. 49 ЦК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі сплаченого державного мита в сумі 102 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення процесу –118 грн., а всього: 220,00 грн.
Керуючись ст.ст. 49, 82- 85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати право комунальної власності за територіальною громадою міста Шпола в особі Шполянської міської ради на частину нежитлової будівлі по вул. Леніна, 21 загальною площею 96,0 кв. м., яка складається з приміщень колишнього телеательє і становить 12/100 частки, яка по реєстраційному посвідченню була зареєстрована за судмедекспертизою та 31/100 частки, яка по реєстраційному посвідченню була зареєстрована за службою зайнятості та складається згідно інвентаризаційної справи з наступних кімнат: 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-8 та прибудови 1-5.
Витребувати із незаконного володіння Управління праці та соціального захисту населення у Шполянської районної державної адміністрації частину нежитлової будівлі по вул. Леніна, 21 загальною площею 96,0 кв. м., яка складається з приміщень колишнього телеательє згідно інвентаризаційної справи з наступних кімнат: 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-8 та прибудови 1-5, та зобов’язати його передати вказану частину нежитлової будівлі Шполянській міській раді.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення у Шполянської районної державної адміністрації, м.Шпола, вул..Леніна,21, ідентифікаційний код 03195855 на користь Шполянської міської ради, м. Шпола, вул.. Пролетарська,59, ідентифікаційний код 04061576 220 грн. судових витрат.
Рішення може бути оскаржено до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.
СУДДЯ
Н.М.Курченко