ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2020 року
м. Київ
справа № 714/19/17
адміністративне провадження № К/9901/43774/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Коваленко Н.В., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області на постанову Герцаївського районного суду Чернівецької області від 14.07.2017р. (суддя - Козловська Л.Д.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.09.2017р. (суддя - Боровицький О.А., Сапальова Т.В., Матохнюк Д.Б.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, третя особа - Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
У січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив:
зобов`язати відповідача провести перерахунок його пенсії за нормами нового законодавства щодо розрахунку пенсії, з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції та в строки, вказані у законодавстві України та в подальшому проводити виплати пенсії у новому збільшеному розмірі відповідно до змін, проведених у законодавстві України.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що призначена йому пенсія підлягає перерахунку у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення, однак відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії, чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.
Постановою Герцаївського районного суду Чернівецької області від 14.07.2017р., яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.09.2017р., позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області по неперерахуванню пенсії позивачу.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015р., статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) , №947 від 18.11.2015р. (947-2015-п) "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. №268 (268-2006-п) ", з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції та в строки, вказані у законодавстві України.
З ухваленими у справі рішеннями не погодилась третя особа, звернулась до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просила їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що відповідно до положень Порядку №45 відповідне повідомлення про підстави перерахунку пенсій мало надійти від Міністерства внутрішніх справ України у 5-денний термін до Пенсійного фонду України. Проте оскільки така вимога чинного законодавства не була виконана, у державних бюджетах України на 2016, 2017 роки видатки для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, виходячи із грошового забезпечення поліцейських не були передбачені у зв`язку із відсутністю підстав. Отже, перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відзив на касаційну скаргу до суду не надходив.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, в ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач з 21.11.2008р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015р. №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016р. №260 (z0669-16) , Головним управлінням МВС України в Чернівецькій області оформлено довідку №13/2556 від 18.04.2017р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за нормами чинними на 01.01.2016р., відповідно до якої остання займана позивачем посада в органах внутрішніх справ прирівняна до відповідної посади працівника поліції з розміром грошового забезпечення для перерахунку пенсії (посадовий оклад, оклад за званням, надбавка за вислугу років, премія), що складає 4175,35 грн. (а.с. 61)
Зазначена довідка надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 10.05.2017р., але перерахунок розміру пенсії позивача здійснено не було.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 (988-2015-п) .
З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи, а мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і є безпідставними з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (580-19) (згідно з Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII (900-19) ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) . Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015р. №900-VIII (900-19) статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" згідно із Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (900-19) , статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Посилання третьої особи в обґрунтування касаційної скарги на відсутність видатків з бюджету є безпідставними та необґрунтованими, оскільки Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010р. у справі №21-399во10, від 03.12.2010р. у справі №21-44а10, від 07.12.2012р. у справі №21-977во10), і таку правову позицію підтримав Верховний Суд у постановах від 15.02.2018р. у справі №820/6514/17, від 12.02.2019р. у справі №820/1410/18 і колегія суддів не знаходить підстав для відступу від зазначених висновків.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норм матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.
Керуючись статтями 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Герцаївського районного суду Чернівецької області від 14.07.2017р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.09.2017р. - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
Н.В. Коваленко
В.М. Кравчук