УХВАЛА
ТРЕТЬОЇ КОЛЕГІЇ СУДДІВ
ПЕРШОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Яцімірської Мирослави Йосифівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремого положення пункту 5 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію"

м. К и ї в
26 березня 2020 року
№ 72-3(І)/2020
Справа № 3-53/2020(98/20)
Третя колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України у складі:
Литвинова Олександра Миколайовича - головуючого, доповідача,
Завгородньої Ірини Миколаївни,
Кривенка Віктора Васильовича,
розглянула на засіданні питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Яцімірської Мирослави Йосифівни щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційності) окремого положення пункту 5 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VІІІ (580-19) (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 40-41, ст. 379).
Заслухавши суддю-доповідача Литвинова О.М. та дослідивши матеріали справи, Третя колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України
установила:
1. До Конституційного Суду України звернулась Яцімірська М.Й. з клопотанням перевірити на відповідність Конституції України (254к/96-ВР) (конституційність) окреме положення пункту 5 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII (580-19) (далі - Закон), яким визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-XII (565-12) зі змінами.
Суб'єкт права на конституційну скаргу стверджує, що оспорюване положення Закону (580-19) , застосоване в остаточному судовому рішенні у його справі - постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року, - суперечить частинам першій, другій статті 8, частинам другій, третій статті 22, частині першій статті 46, частині першій статті 64 Конституції У країни.
Автор клопотання зазначає, що "попри визначений принцип дії верховенства права в Україні, пункт 5 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIIІ (580-19) , повністю суперечить йому так, як він цілком порушує пряму дію норм Конституції України (254к/96-ВР) , а саме дію норм статті 22 (її частини другої та третьої) та статті 46 (її частини першої) Основного Закону України (254к/96-ВР) "; "з прийняттям Закону № 580-VІІІ (580-19) , відбулося звуження змісту та обсягу, точніше скасування, існуючого конституційного права на соціальний захист працівників міліції, звільнених зі служби за віком, хворобою або вислугою років, шляхом позбавлення їх права на 50 - відсоткову знижку плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм, встановлених законодавством, яке їм було гарантовано частиною першою статті 46 Конституції України, що відповідно до частин другої та третьої статті 22 Основного Закону України є неприпустимим".
2. Вирішуючи питання щодо відкриття конституційного провадження у справі, Третя колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України виходить із такого.
Відповідно до пункту 6 частини другої статті 55 Закону України "Про Конституційний Суд України" у конституційній скарзі має міститись обґрунтування тверджень щодо неконституційності закону України (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України (254к/96-ВР) прав людини, на думку суб'єкта права на конституційну скаргу, зазнало порушення внаслідок застосування закону.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 77 Закону України "Про Конституційний Суд України" конституційна скарга вважається прийнятною, зокрема, за умов її відповідності вимогам, передбаченим статтею 55 цього закону.
З аналізу конституційної скарги випливає, що Яцімірська М.Й. не обґрунтувала тверджень щодо невідповідності Конституції України (254к/96-ВР) окремого положення пункту 5 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону (580-19) .
Аргументація автора клопотання фактично зводиться до висловлення незгоди Із нормативним регулюванням питань соціального захисту колишніх працівників міліції, що не можна вважати належним обґрунтуванням тверджень щодо неконституційності оспорюваного положення Закону (580-19) .
Отже, конституційна скарга не відповідає вимогам пункту 6 частини другої статті 55 Закону України "Про Конституційний Суд України", що є підставою для відмови у відкритті конституційного провадження у справі згідно з пунктом 4 статті 62 цього закону - неприйнятність конституційної скарги.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 151-1, 153 Конституції України, на підставі статей 7, 32, 37, 55, 56, 61, 62, 77, 86 Закону України "Про Конституційний Суд України" Третя колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України
ухвалила:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Яцімірської Мирослави Йосифівни щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційностІ) окремого положення пункту 5 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VІІІ (580-19) на підставі пункту 4 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" - неприйнятність конституційної скарги.
2. Ухвала є остаточною.
ТРЕТЯ КОЛЕГІЯ СУДДІВ
ПЕРШОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ