ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2016 року м. Київ К/800/6752/15
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Єрьоміна А.В. (головуючий); Кравцова О.В., Цуркана М.І.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Громадської організації "За рулем" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року у справі за позовом Громадської організації "За рулем" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
У січні 2014 року Громадська організація "За рулем" (далі - позивач) звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (далі - відповідач), в якому просила скасувати постанови від 30 грудня 2013 року №№ 348, 349.
В обґрунтування позову зазначала, що відповідачем 30 грудня 2013 року винесено постанови №№ 348, 349 на підставі акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 24 грудня 2013 року.
На думку позивача, оскаржувані постанови є незаконними та такими, що підлягають скасуванню з огляду на приписи статей 244-6, 246, 251, 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зазначені постанови були прийняті із порушенням процедури проведення розгляду справи про накладення штрафу без врахування пояснень осіб, висновків спеціалістів.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, позивач просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій, ухвалити нове судове рішення про задоволення адміністративного позову.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд зазначає наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 24 грудня 2013 року на підставі звернення прокуратури Комінтернівського району Одеської області від 28 вересня 2013 року № 16-55-5881 за вих.13 заступником начальника управління - начальником інспекційного відділу № 1 інспекційного управління в Одеській області - Гайворонським С.Б. було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил Громадською організацією "За рулем", за результатами якої було складено акт від 24 грудня 2013 року.
Згідно з вищевказаним актом було встановлено, що Громадська організація "За рулем" самовільно виконує будівельні роботи без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, Крижанівська сільська рада, вул.Паустовського, 37, та з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил або затверджених проектних рішень при будівництві.
На підставі акту перевірки, начальником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 30 грудня 2013 року було прийнято :
- постанову № 348 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме розділу 8 п.8.23* ДБН 360-92* Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень (виконання будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил або затверджених проектних рішень при будівництві під час будівництва гаражів за адресою: вул. Паустовського, 37, Крижанівської сільської ради, Комінтернівського району, Одеської області) та накладено штраф у сумі 54810 грн.;
- постанову № 349 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме частини першої статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 43848 грн.
=Вищий адміністративний суд України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки судами було встановлено, що виконання будівельних робіт за адресою вул. Паустовського, 37, Крижанівська сільська рада, Комінтернівського району, відбувалося без отримання дозвільних документів, а самі роботи здійснюються Громадською організацією "За рулем" в межах охоронних зон ПС 110 кв. "Суворівська" та підземних високовольтних кабельних ліній, що від неї відходять, на глибині 0,6 - 0,8 метра на відстані від 1 метра до 9,5м по довженні огородження, а приймаючи постанови від 30 грудня 2013 року № 348 та № 349 начальник Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області діяв в порядку, в межах повноважень та у спосіб, встановлений Законами України "Про архітектурну діяльність" (687-14) (стаття 9), "Про регулювання містобудівної діяльності" (3038-17) (статті 26, 32, 34, 36), "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (208/94-ВР) ( п.8 частини третьої та п.4 частини другої статті 2).
Державна архітектурно-будівельна інспекція є центральним органом виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства. Державна архітектурно-будівельна інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за виконанням приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів та правил, у сфері житлово-комунального господарства; проводить перевірки відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються у будівництві, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам, рішенням; розглядає справи про правопорушення у сферах містобудівної діяльності, житлово-комунального господарства з прийняттям відповідних рішень.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області утворена згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції" від 23 травня 2011 року № 549 (549-2011-п) . Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (3038-17) встановлено правові та організаційні основи містобудівної діяльності, які спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Так, відповідно до частин першої, другої стптті 41 вказаного Закону державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23 травня 2011 (553-2011-п) року.
Відповідно до п.8 частини третьої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", суб'єкти містобудування, які виконують будівельні роботи, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил або затверджених проектних рішень - у розмірі сорока п'яти мінімальних заробітних плат.
У зв'язку із зазначеним, начальником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 30 грудня 2013 року було прийнято постанову № 348 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме 8 п.8.23* ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" та накладено штраф у сумі 54810 грн.
Також, перевіркою встановлено, що ГО "За рулем" самовільно виконують будівельні роботи без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, чим порушено частину першу статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
У відповідності до статті 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (3038-17) .
Відповідно до статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1)отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6)реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
При цьому, згідно зі статтею 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" усі об'єкти будівництва поділяються на І, II, III, IV і V категорії складності. Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва. Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.
Відповідно до статті 34 цього ж Закону замовник має право виконувати будівельні роботи після: реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності.
Статтею 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Судом встановлено, що Інспекція станом на 24 грудня 2013 року не реєструвала документів дозвільного характеру, які б давали б право на виконання будівельних робіт за адресою вул. Паустовського, 37, Крижанівська сільська рада, Комінтернівського району.
Під час офіційного з'ясування обставин справи представник позивача не заперечувала факту виконання будівельних робіт за адресою вул. Паустовського, 37, Крижанівська сільська рада, Комінтернівського району, а саме без дозвільних документів на виконання будівельних робіт.
Так, п.4 частини другої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" передбачено, що суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт на об'єктах II категорії складності - у розмірі тридцяти шести мінімальних заробітних плат.
У зв'язку з цим, начальником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 30 грудня 2013 року було прийнято постанову № 349 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме частини першої статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 43848 грн.
Суди попередніх інстанцій обґрунтованого не прийняли до уваги посилання позивача на те, що оскільки виконання будівельних робіт здійснювалось фізичними особами - членами Громадської організації "За рулем", то Громадська організація "За рулем" не може нести відповідальність за їх дії, бо здійснює лише діяльність щодо охорони транспортних засобів та підтримання умов для нормальної експлуатації автостоянки з огляду на те, що вказана земельна ділянка була надана у користування саме Громадській організації "За рулем" під цілодобову стоянку автотранспорту.
Крім того, суд правильно не приймає до уваги посилання позивача на порушення відповідачем приписів Кодексу України про адміністративні правопорушення (80731-10) при винесенні оскаржуваних постанов, оскільки вони приймались на підставі приписів Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (3038-17) , Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (208/94-ВР) та Постанови Кабінету Міністрів України № 553 від 23 травня 2011 (553-2011-п) року.
З урахуванням викладеного суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що позовні вимоги Громадської організації "За рулем" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про скасування постанов від 30 грудня 2013 року № 348 та № 349 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Судами першої та апеляційної інстанцій правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Громадської організації "За рулем" - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року - без змін.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді