ПОСТАНОВА
Іменем України
19 березня 2019 року
Київ
справа № 428/10462/16-а
провадження № К/9901/23713/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію за вислугу років, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області у складі судді Бароніна Д.Б. від 1 грудня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Шишова О.О., Сіваченка І.В., Чебанова О.О. від 25 січня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію за вислугу років, в якому просила:
- визнати неправомірними дії та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 8 вересня 2016 року № 4489/4603/2016 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (1789-12)
(в редакції Закону № 2663-III (2663-14)
від12 липня 2001 року);
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснити призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років згідно із статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону № 2663-III від 12 липня 2001 року (2663-14)
) з 1 вересня 2016 року, в розмірі 90 процентів від суми місячного (чинного) заробітку, обчисленого за останні 24 календарних місяці роботи, без застосування обмежень граничного розміру та здійснити відповідні виплати пенсії.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 1 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2017 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 було відмовлено.
5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що до спірних правовідносин слід застосовувати Закон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року (1697-18)
№ 1697-VI.
Станом на 1 вересня 2016 року вислуга років позивачки складала 20 років 2 місяці 14 днів, що є недостатньою для призначення їй пенсії за вислугу років за Законом України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року (1697-18)
№ 1697-VI.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_2 звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 1 грудня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити її позовні вимоги.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 станом на 1 вересня 2016 року має стаж роботи 20 років 2 місяці 14 днів, з яких 9 років 5 місяців 20 днів робота на прокурорських посадах.
2 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення їй пенсії за вислугу років згідно із статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області
від 8 вересня 2016 року ОСОБА_2 було відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років згідно із Законом України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (1789-12)
. Рішення мотивовано тим, що на дату звернення ОСОБА_2 із заявою про призначення пенсії діє Закон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (1697-18)
, а тому положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ втратили чинність з дня набрання чинності Законом № 1697- VII (1697-18)
, а саме з 15 липня 2015 року. Згідно із статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII право на пенсійне забезпечення за вислугу років мають прокурори в період з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року при наявності стажу роботи за вислугу років 22 роки 6 місяців, в тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців, а згідно трудової книжки позивача та довідки № 18-541 такого стажу роботи їй не вистачає.
8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що оскільки на час її призначення на роботу в органи прокуратури України діяв Закон України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (1789-12)
, вона набула права виходу на пенсію за вислугу років зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі на посадах прокурорів і слідчих прокуратури - не менше 10 років саме з 12 липня 2001 року. Законом України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (1697-18)
суттєво звужене її право на пенсію за вислугою років. Відповідно до статті 22 Конституції України звуження змісту та обсягу існуючих прав особи не допускається
10. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 1 грудня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2017 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 5 листопада 1991 року, що діяла до 1 жовтня 2011 року) було встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 процентів від суми їхньої місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 процентів місячного заробітку. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
12. Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ (3668-17)
, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Встановлено, що прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років.
13. З 15 липня 2015 року стаття 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-XII щодо права на пенсійне забезпечення за вислугу років втратила чинність, у зв'язку із набранням чинності нового Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року (1697-18)
№1697-VI.
14. Таким чином, оскільки позивачка звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії 2 вересня 2016 року спірні правовідносини підлягають вирішенню за нормами Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року (1697-18)
№ 1697-VI.
15. Згідно із статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема, з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
16. У прокурорів та слідчих, які в період часу з 26 липня 2001 року до 1 жовтня 2011 року мали стаж роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, виникло право на пенсійне забезпечення за вислугу років на підставі зазначеної норми права. При цьому, таке право у зазначених осіб виникло незалежно від того, чи фактично воно було реалізовано шляхом звернення до органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії.
17. Станом на дату звернення позивачки до Пенсійного фонду необхідними умовами для призначення їй пенсії за вислугу років були: а) вислуга років - 22 роки 6 місяців; б) стаж на посадах прокурорів - 12 років 6 місяців.
18. Судами попередніх інстанцій встановлено, що вислуга років позивачки станом на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії складала 20 років 2 місяці 14 днів, в тому числі стаж роботи на посадах працівника прокуратури 9 років 5 місяців 20 днів, тобто вислуга років позивачки є меншою від 22 років 6 місяців, визначених частиною 1 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, що не надає їй права на призначення пенсії за вислугу років.
19. Посилання позивачки на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися є безпідставним, оскільки у період дії статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-XII у редакції від 26 липня 2001 року, що діяла до 30 вересня 2011 року, пенсії призначалися прокурорам і слідчим зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років. Станом на 30 вересня 2011 року у позивача був відсутній стаж роботи 20 років, а тому, у період дії статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-XII у редакції від 26 липня 2001 року позивач не набув права на призначення пенсії за вислугу років, у зв'язку з чим при прийнятті Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (1697-18)
не відбулося звуження змісту та обсягу існуючих прав позивача.
20. У справі "Суханов та Ільченко проти України" (рішення від 26 червня 2014 року, пункт 35) Європейський Суд з прав людини зазначив, що за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування. Проте не можна стверджувати про наявність законного сподівання, якщо існує спір щодо правильного тлумачення та застосування національного законодавства і вимоги заявника згодом відхиляються національними судами.
21. Суд звертає увагу, що у спірних правовідносинах вимоги позивачки не мають достатнього підґрунтя у національному законодавстві, оскільки зазнали змін норми законодавства щодо призначення пенсій працівникам органів прокуратури, а також немає усталеної практики національних судів на підтримку аналогічних скарг заявників. З огляду на це, у позивача не було "законних сподівань", які могли б підпадати під дію статті 1 Першого протоколу.
22. Крім того у рішенні Європейського суду з прав людини від 3 червня 2014 року у справі "Великода проти України" Суд розглянув скаргу за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції на припинення виплати заявниці державними органами пенсії у розмірах, встановлених рішенням національного суду від 19 січня 2010 року після внесення у 2011 році змін до законодавчих актів. Суд дійшов висновку про відсутність втручання у право заявниці на мирне володіння майном внаслідок внесення змін до законодавства щодо зменшення розміру соціальних виплат. Такого висновку Суд дійшов за відсутності доказів того, що ці зміни внесені не у відповідності до законної процедури та за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними.
23. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24 липня 2018 року у справі №752/2806/17, від 30 серпня 2018 року у справі № 212/7438/16-а, від 31 жовтня 2018 року у справі № 638/1952/17.
24. Оскільки стаж позивачки за вислугу років не достатній для призначення пенсії на підставі статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обґрунтованого висновку про те, що у спірних правовідносинах Пенсійний фонд України не порушив права позивачки на пенсію.
25. Коли стаж позивача за вислугу років не достатній для призначення пенсії на підставі статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, а в період дії статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-XII позивач не набув права на призначення пенсії за вислугу років, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
26. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; у них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 1 грудня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
судді Я. О. Берназюк
М.І. Гриців