ПОСТАНОВА
Іменем України
06 листопада 2018 року
Київ
справа № 266/4612/14-а
провадження № К/9901/1376/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши в порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок індексації пенсії, за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області у складі судді Дзюби М.В. від 5 березня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Ляшенка Д.В.. Василенко Л.А.. Ястребової Л.В. від 28 квітня 2015 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок індексації пенсії, в якому просив:
- визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області по проведенню позивачу індексації її пенсії з 14 травня 2014 року з порушенням Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (1282-12)
та "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (1078-2003-п)
, без врахування за базовий місяць жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року на підставі та відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (1282-12)
та Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (1078-2003-п)
, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 14 травня 2014 року.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 5 березня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області по проведенню ОСОБА_2, індексації пенсії з 14 травня 2014 року з порушенням вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (1282-12)
, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (1078-2003-п)
, без врахування за базовий місяць жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_2, перерахунок та виплату індексації пенсії за період з 14 травня 2014року з врахуванням за базовий місяць жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (1282-12)
, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (1078-2003-п)
, з урахуванням фактично виплачених сум.
3. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що проведене управлінням пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області підвищення пенсії позивачу у 2008 - 2014 роках не можна визнати підвищенням пенсії позивачу у розумінні пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації відповідач зобов'язаний проводити відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення. Не врахування за базовий місяць жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року, є незаконними, оскільки порушує право громадянина на пенсію. Відповідач необґрунтовано визначив базовий місяць для обчислення індексації пенсії позивачу кожного разу коли підвищувався розмір мінімального прожиткового мінімуму.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 5 березня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області та отримує пенсію за віком з травня 2004 року.
На звернення ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області листом від 20 жовтня 2014 року повідомило про те, що до пенсії позивача проводиться доплата. Вказана доплата виплачується по теперішній час, тому пенсія індексації не підлягає, оскільки пенсія відноситься до категорії, що не належить до об'єктів індексації.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що управлінням проводиться доплата до прожиткового мінімуму та підвищення до пенсії як "дитині війни", а тому, враховуючи положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, відсутні підстави для проведення індексації пенсії позивача, оскільки до об'єктів індексації не відноситься соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, в тому числі і пенсії, розмір яких не перевищує прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, підвищення та доплати до пенсії та інші соціальні виплати.
8. Відзиву на касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 5 березня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року ОСОБА_2 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Частиною 1 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", встановлено, що пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
10. Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
11. Згідно із статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру, до яких, крім іншого, відноситься пенсія.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
12. Статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 проценту. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині 1 цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
13. Згідно приписів статті 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", в разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
14. Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (1078-2003-п)
встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.
15. Пунктом 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення встановлено, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
16. В абзаці 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
17. Як встановлено судом ОСОБА_2 отримує пенсію за віком, до якої проводиться доплата до прожиткового мінімуму та підвищення до пенсії як "дитині війни".
18. На підставі аналізу вищезазначених норм колегія суддів дійшла висновку про те, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2 Порядку, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
19. Враховуючи вказане, при підвищенні загальної суми пенсії з урахуванням цих доплат та інших, передбачених діючим законодавством, на постійній основі, місяць, у якому мало місце таке збільшення, можна вважати базовим для проведення індексації.
20. Таким чином, жовтень 2008 року не є базовим місяцем, в якому в останнє було підвищення пенсії, оскільки сума збільшення пенсії після цього періоду перевищувала суми індексації, яка повинна була нарахована відповідно до вищевказаних Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (1282-12)
та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, а відтак вимоги позивача є незаконними та задоволенню не підлягають.
21. Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 8 вересня 2015 року (справа № 21-606а15).
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
22. З урахуванням зазначених обставин та норм права, суди першої та апеляційної інстанції прийшли до безпідставного висновку про необхідність зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області провести індексацію пенсії ОСОБА_2, виходячи з базового місяця - жовтень 2008 року, тому попередні судові рішення підлягають скасуванню з підстав, передбачених статтею 351 Кодексу адміністративного судочинства України (порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення), з постановленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 5 березня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року скасувати.
Ухвалити нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
судді Я. О. Берназюк
М. І. Гриців