Верховний Суд
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2018 року
Київ
справа № 154/2898/16
провадження № К/9901/43215/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області про виплату недоплаченої грошової допомоги, за касаційною скаргою управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі судді Шинкар Т.І. від 16 січня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області про виплату недоплаченої грошової допомоги, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Володимир-Волинської райдержадміністрації Волинської області щодо перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі встановленого статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2016 рік;
- зобов'язати управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області нарахувати й виплатити разову грошову допомогу за 2016 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій, відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" У розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком,виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 21 грудня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано протиправними дії управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської щодо виплати ОСОБА_2 разової грошової допомоги до 5 травня у 2016 році в розмірі, меншому ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов'язано управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту", у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, згідно з частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням виплаченої суми.
3. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2017 року управлінню соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області було відмовлено у звільненні від сплати судового збору, а апеляційну скаргу на постанову Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 21 грудня 2016 року було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків шляхом надання документу про сплату судового збору.
4. Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що звільнення від сплати судового збору відповідних органів як сторін в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема юридичними та фізичними особами, які, безперечно, зобов'язані сплачувати відповідний збір, а обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення норм процесуального права, управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2017 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 21 грудня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області 29 грудня 2016 року подало на зазначене рішення апеляційну скаргу.
До апеляційної скарги управлінням соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області було додано заяву про звільнення від сплати судового збору.
Заява мотивована тим, що управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області є державною установою та її фінансування здійснюється з Державного бюджету України, в якому не передбачено коштів на сплату судового збору.
Встановивши, що апеляційна скарга не відповідає вимогам статті 187 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції чинній до 15 грудня 2017 року, а саме: до апеляційної скарги не додано документу про сплату судового збору, а клопотання про його звільнення є необґрунтованим, Львівський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 16 січня 2017 року залишив апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області на постанову Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 21 грудня 2016 року без руху та надав строк для усунення недоліків шляхом надання документу про сплату судового збору.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року № 1774- VIII (1774-19) внесено зміни до Закону України "Про судовий; збір" (3674-17) , а саме частину першу статті 5 доповнено пунктом 19, яким органи соціального захисту населення звільнено від сплати судового збору.
8. ОСОБА_2 відзиву на касаційну скаргу управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2017 року не подано.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9. Кодекс адміністративного судочинства України (2747-15) від 6 липня 2005 року № 2747-IV (редакція з 6 липня 2005 року до 15 грудня 2017 року.
Стаття 187. Вимоги до апеляційної скарги
До апеляційної скарги додаються її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. До апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору, а також копії доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Стаття 189. Прийняття апеляційної скарги судом апеляційної інстанції
До апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Стаття 108. Залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви
Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
10. Закон України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI (3674-17) .
Стаття 1. Поняття судового збору
Судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Стаття 2. Платники судового збору
Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Стаття 3. Об'єкти справляння судового збору
Судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду апеляційної скарги на судові рішення.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
11. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII (1774-19) , яким частину першу статті 5 Закону України "Про судовий збір" доповнено пунктом 19, згідно якого від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення набрав чинності 1 січня 2017 року
12. Як встановлено судом, апеляційну скаргу на постанову Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 21 грудня 2016 року управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області подало 29 грудня 2016 року.
13. Отже, управлінням соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області апеляційну скаргу на постанову Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 21 грудня 2016 року подано до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII (1774-19) , в силу якого, органи структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення звільнені від сплати судового збору.
14. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року № 484-VIII (484-19) скасовано встановлені раніше для органів праці та соціального захисту населення пільги щодо його сплати, а Кабінет Міністрів України було зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
15. Враховуючи, що управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області апеляційну скаргу на постанову Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 21 грудня 2016 року подало 29 грудня 2016 року, тобто до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII (1774-19) , твердження відповідача про те, що він звільнений від сплати судового збору є безпідставними.
16. Оскільки пунктом 2 розділу II Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" (484-19) , яким серед іншого скасовано встановлені раніше для органів праці та соціального захисту населення пільги щодо його сплати, Кабінет Міністрів України було зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору, а обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про звільнення управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 21 грудня 2016 року.
17. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанцій є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
18. З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області залишити без задоволення, а ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач
Судді:
Н. В. Коваленко
Я. О. Берназюк
М. І. Гриці