ВЕРХОВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
23.01.2018
м. Київ
К/9901/1548/18
732/2003/14
|
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., судді Берназюка Я.О., судді Гриціва М.І., розглянувши в попередньому судовому засіданні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Бабенка К.А., Василенка Я.М., Степанюка А.Г. від 19 лютого 2015 року,
У С Т А Н О В И В:
У грудні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати незаконним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області від 10 листопада 2014 року про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах;
зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області з 7 серпня 2014 року зарахувати йому період роботи з 1 січня 2010 року по 1 січня 2012 року в Корпорації "Укртрансбуд" в стаж, який дає право на пільгову пенсію за віком.
Постановою Городнянського районного суду Чернігівської області від 12 січня 2015 року позов задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області від 10 листопада 2014 року про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області з 7 серпня 2014 року зарахувати ОСОБА_2 період його роботи з 1 січня 2010 року по 1 січня 2012 року в Корпорації "Укртрансбуд" в стаж, який дає право на пільгову пенсію за віком.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що на працівників, які працюють в зоні відчуження, право на призначення пенсії на пільгових умовах не залежить від проведення атестації робочого місця.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове судове рішення про відмову у задоволенні позову, апеляційний суд виходив з того, що атестація робочих місць Корпорації "Укртрансбуд", де працював позивач, не проводилась, а тому відсутні підстави для зарахування періоду роботи на вказаному підприємстві у пільговий стаж.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_2 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що працівники, які працюють в зоні відчуження, мають право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від атестації робочого місця, оскільки обов'язок її проведення законодавством покладено на роботодавця.
У запереченні на касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області, посилаючись на законність постанови суду апеляційної інстанції, просить залишити її без змін, обґрунтовуючи відсутністю у позивача права на призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки в період його роботи з 1 січня 2010 року по 1 січня 2012 року атестація робочого місця не проводилась.
Встановлено, що згідно із копією трудової книжки ОСОБА_2 наказом Корпорації "Укртрансбуд" № 168 від 3 вересня 2007 року його призначено на посаду монтажника третього розряду на умовах строкового трудового договору (контракту), а наказом цього ж підприємства № 75 від 2 листопада 2009 року переведено на посаду машиніста екскаватора п'ятого розряду.
З довідки Корпорації "Укртрансбуд" від 12 грудня 2014 року № 840/12, виданої на ім'я ОСОБА_2, вбачається, що він перебував в зонах небезпеки ЧАЕС, безпосередньо зайнятий на роботах, які мають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку №1.
7 серпня 2014 року ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1, відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України № 1788-XII від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення", посилаючись на те, що працює на умовах повного робочого дня в Корпорації "Укртрансбуд", що знаходиться у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
На вимогу управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області Корпорація "Укртрансбуд" у листі від 1 вересня 2014 року № 554/09 повідомила, що атестація робочих місць на вказаному підприємстві проведена не була.
Рішенням № 1874/04 від 10 листопада 2014 року управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області відмовило ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.
В обґрунтування прийнятого рішення відповідач посилався на те, що у Корпорації "Укртрансбуд" атестація робочих місць не проводилась, а відтак стаж роботи позивача з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 складає 3 роки 3 місяці 10 днів, що є недостатнім для призначення вказаного виду пенсії.
Відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про доповнення списку N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" № 173 від 24 лютого 2010 року (173-2010-п)
, чинною на час виникнення спірних правовідносин, підрозділ 1 розділу XXII "РОБОТИ З РАДІОАКТИВНИМИ РЕЧОВИНАМИ ТА ДЖЕРЕЛАМИ ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ І БЕРИЛІЄМ" списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (36-2003-п)
, доповнено такою позицією: працівники, зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується МНС за погодженням з Мінпраці та МОЗ. Встановлено, що визначеним цією постановою працівникам призначається пенсія за віком на пільгових умовах починаючи з 01 січня 2010 року.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (442-92-п)
(далі - Порядок), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 (v0041205-92)
(далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Комплексний аналіз норм Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (1788-12)
та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
З урахуванням наведеного колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про наявність обґрунтованих підстав для відмови у задоволенні позову, оскільки атестація робочих місць за умовами праці в Корпорації "Укртрансбуд", де працював позивач, не проводилась, що виключає можливість призначення йому пенсії на пільгових умовах.
Верховний Суд України у постановах від 10 березня 2015 року (справа № 21-51а15), від 10 вересня 2013 року (справа № 21-183а13), від 2 грудня 2015 року (справа № 21- 1329а15) висловлював правову позицію стосовно відсутності законних підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії - без змін.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
|
Суддя-доповідач
Суддя
Суддя
|
Н. В. Коваленко
Я. О. Берназюк
М. І. Гриців
|