ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2016 року м. Київ К/800/18605/16
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Єрьоміна А.В. (головуючий); Горбатюка С.А., Кравцова О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, що переглядається за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 17 травня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2016 року, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2016 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до Козелецького районного суду Чернігівської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області (далі - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, згідно з довідкою про заробітну плату від 10 лютого 2016 року № 652/03 та зобов'язати відповідача нарахувати і виплачувати основну пенсію відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) з урахуванням заробітку на територіях радіоактивного забруднення відповідно до довідки від 10 лютого 2016 року.
Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 17 травня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2016 року, позов задоволено.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_4 згідно з довідкою про заробітну плату від 10 лютого 2016 року № 652/03 протиправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплатити основну пенсію ОСОБА_4 відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) з урахуванням заробітку на територіях радіоактивного забруднення відповідно до довідки від 10 лютого 2016 року № 652/03.
У касаційній скарзі, відповідач, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального та матеріального права, просить оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій скасувати, ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши доповідача, здійснивши перевірку матеріалів справи та доводів касаційної скарги, суд вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судами встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області та отримує пенсію, як особа, що має ІІ групу інвалідності через захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (ступінь втрати працездатності 60%). Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1
На виконання судового рішення у справі № 734/1479/15-ц позивачу Госпрозрахунковим об'єднанням підприємств громадського харчування смт. Козелець було надано довідку від 10 лютого 2016 року № 1 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990, відповідно до якої за роботу в населених пунктах зони відчуження (м. Прип'ять) у жовтні та листопаді 1986 року за місцем роботи Козелець ГОПТХ на посаді повара була виплачена заробітна плата в сумі 586,36 крб.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії з урахуванням заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
Листом від 1 квітня 2016 року № 652/03 відповідач повідомив заявника про відмову у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на те, що пенсійним органом було проведено зустрічну перевірку достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії, за результатами якої було складено акт від 25 березня 2016 року № 45. Оскільки під час проведення перевірки було встановлено, що видана позивачеві довідка містить недостовірні відомості, а інших первинних документів, які б підтверджували періоди перебування ОСОБА_4 в зоні відчуження - маршрутні листи, накази про відрядження, надано не було через їх відсутність, то правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача із врахуванням названої довідки, відсутні.
Задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій мотивували своє рішення тим, що відповідач відмовив позивачеві у здійсненні перерахунку його пенсії безпідставно.
Вищий адміністративний суд України погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (1210-2011-п) .
Пунктом 2 вказаної Постанови зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Відповідно до п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, а згідно п. 2 та пп. 4 п. 3 цього ж Порядку заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи, а у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до п. 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Пункт 9 вказаного Порядку містить формулу, за якою визначаються пенсії по інвалідності, і ця формула враховує й заробітну плату за роботу в зоні відчуження у 1986 -1990 роках.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно із пп. 5 п. 2.1 Порядку, подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (z1566-05) , до заяви про призначення пенсії за віком додаються зокрема такі документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Отже, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС.
Як встановлено судами, позивачем серед інших документів було надано відповідачеві довідку від 10 лютого 2016 року №1 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990, відповідно до якої за роботу в населених пунктах зони відчуження (м. Прип'ять) у жовтні та листопаді 1986 році за місцем роботи Козелець ГОПТХ на посаді повара йому була виплачена заробітна плата в сумі 586,36 крб.
Судами також встановлено, що вказана довідка була надана позивачу Госпрозрахунковим об'єднанням підприємств громадського харчування смт. Козелець на виконання рішення Козелецького районного суду Чернігівської області від 26 листопада 2015 року, яке залишено без змін ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 19 січня 2016 року, у справі № 734/1479/15-ц.
З 5 грудня 1986 по 14 липня 1987 року позивач перебував у трудових правовідносинах з Козелецьким Госпроразрахунковим об'єднанням підприємств громадського харчування, де працював на посаді повара, при цьому позивач, як військовозобов'язана особа, був призваний на військові збори та виконував державне завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримав дозу випромінення у 25 рентген, працював у зоні № 3. Вказаним Підприємством на підставі Справи Міністерства оборони України військової частини 18576 від 29 листопада 1986 року позивачу було виплачено заробітну плата в розмірі 586,36 крб.
Судами встановлено, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 22 жовтня 1986 року (наказ № 180) по 29 листопада 1986 року (наказ № 218), дні виїзду в зону № 3 жовтень - 29, 30; листопад з 1 по 6, 8, з 9 по 20; "Ромашка" КССК, Припять з 21 по 27 листопада.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суди попередніх інстанцій правильно вважають, що оскільки обставини щодо періоду роботи позивача у зоні відчуження у 1986 році з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, населених пунктів, у яких працював позивач, виконуючи такі роботи, а також розміру виплаченої йому заробітної плати за таку роботу встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили, то такі обставини не потребують доказування.
Як встановлено судами, відповідач не надав суду доказів, що довідка, яка була надана позивачу Госпрозрахунковим об'єднанням підприємств громадського харчування смт. Козелець на виконання рішення Козелецького районного суду Чернігівської області від 26 листопада 2015 року містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана довідка недійсною також не визнавалась.
З урахуванням викладеного, Вищий адміністративний суд України погоджується із висновками судів першої та апеляційної інстанцій про наявність правових підстав для задоволення вимог позивача та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з урахуванням заробітку на територіях радіоактивного забруднення.
Суди першої та апеляційної інстанцій об'єктивно, повно, всебічно дослідили обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, застосували до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права які регулюють саме ці правовідносини, правильно застосували норми процесуального права, а тому суд зробив правильний висновок про відмову в задоволенні адміністративного позову.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області залишити без задоволення, а постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 17 травня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: