ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
|
24 жовтня 2016 року м. Київ справа № 800/431/16
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегія суддів:
Головуючого судді - Черпіцької Л.Т. Суддів -Гончар Л.Я. Стрелець Т.Г. Горбатюка С.А. Голяшкіна О.В.при секретарі -Гуловій О.І. за участю представників: позивача - не з'явився Верховної Ради України - Кот О.В. Вищої ради юстиції - Ліходій О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_9 до Верховної Ради України Вищої ради юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання змінити формулювання звільнення
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2016 року ОСОБА_9 звернувся до Вищого адміністративного суду України, як до суду першої інстанції, з адміністративним позовом до Верховної ради України та Вищої ради юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання змінити формулювання звільнення позивача з посади судді, зазначивши: відповідно до ч.5 ст. 126 Конституції України, ст. 43 Закону України "Про статус суддів" від 15.12.1992 р. звільнити ОСОБА_9 з посади судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області у зв'язку з із неможливістю виконувати свої повноваження за станом здоров'я, у відставку.
Представник Вищої ради юстиції у поданому запереченні проти позовних вимог заперечив та просив залишити позовну заяву без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду передбаченого ст. 99 КАС України.
Позивач в судове засідання не з'явився, проте в поданому доповненні до позову позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити та розглянути справу за його відсутності.
Відповідно до частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною третьою статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Враховуючи пункт 15 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, професійна діяльність суддів є проходженням публічної служби, у зв'язку з чим до даних правовідносин застосовується місячний строк звернення до суду.
За змістом статті 99 КАС України початок перебігу строку звернення до адміністративного суду законодавець пов'язує з днем, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.
Як вбачається з матеріалів справи заява ОСОБА_9 про внесення подання про його звільнення у з посади судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області у зв'язку з неможливістю виконувати свої повноваження за станом здоров'я надійшла до Вищої ради юстиції 15 лютого 2016 року.
24 березня 2016 року на своєму засіданні Вища рада юстиції прийняла рішення про внесення подання до Верховної Ради України про звільнення ОСОБА_9 з посади судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської у зв'язку з неможливістю виконувати свої повноваження за станом здоров'я.
05.07.2016 року Верховною Радою України прийнято постанову про звільнення ОСОБА_9 з посади судді у зв'язку з неможливістю виконувати свої повноваження за станом здоров'я.
Відповідно до частин другої - четвертої статті 24 Закону України "Про Вищу раду юстиції" засідання Вищої ради юстиції проводяться відкрито.
Частиною третьою статті 27 Закону України "Про Вищу раду юстиції" встановлено, що акти Вищої ради юстиції можуть бути оскаржені в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Згідно з частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Положеннями статті 131 Конституції України та статті 3 Закону України "Про Вищу раду юстиції" визначено, що саме до відання Вищої ради юстиції належить внесення подання про призначення суддів на посади або про звільнення їх з посад.
Як вбачається з адміністративного позову ОСОБА_9 звернувся до Вищого адміністративного суду України з позовною заявою до Вищої ради юстиції лише 4 серпня 2016 року. При цьому, позивачем не наведено жодних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду для захисту свої прав, свобод чи інтересів, який у будь-якому випадку перевищує місячний строк, встановлений статтею 99 КАС України по справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду, як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Отже, оскільки з позовної заяви та доданих до неї матеріалів не вбачається підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, позов ОСОБА_9 до Вищої ради юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання змінити формулювання звільнення позивача з посади судді підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись статтями 3, 99- 103, 107, 165, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Ухвалив:
Залишити без розгляду адміністративний позов ОСОБА_9 до Вищої ради юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання змінити формулювання звільнення позивача з посади судді.
Ухвала набирає законної сили у порядку, передбаченому частиною 7 статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.