ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
28 липня 2016 року м. Київ К/800/16186/16
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Гончар Л.Я.,
розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2016 року у справі № 823/5053/15 за позовом публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови, -
в с т а н о в и л а :
У жовтні 2015 року публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" звернулося в суд з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.05.2015 р. № 1608 (v1608874-15)
.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач прийняв оскаржуване рішення з порушенням законодавчо встановленої процедури, всупереч покладених на нього завдань та з перевищенням повноважень. Оскаржувана постанова прийнята на підставі протоколу засідання від 02.04.2015 р., який прийнятий з порушенням вимог діючого законодавства. Постановою фактичною змінена структура тарифу, хоча не схвалені зміни до Інвестиційної програми позивача на 2015 рік, а додаток 1 до оскаржуваної постанови всупереч нормативних вимог не був опублікований в офіційному виданні. Вважає що, всі рішення відповідач має приймати виключно у формі постанов або розпоряджень, а отже зобов'язувати позивача вносити зміни до Інвестиційної програми на підставі протокольного рішення відповідач не мав права.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2016 року, відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
В запереченнях на касаційну скаргу Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції - без змін.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є юридичною особою (код ЄДРПОУ 22800735) з 24.03.1999 та здійснює діяльність з розподілення електроенергії.
Відповідач 02.04.2015 р. на відкритому засіданні у зв'язку з не підтвердженням позивачем запланованих Інвестиційною програмою на 2014 рік операційних витрат на суму 47313 тис. грн. (без ПДВ) прийняв протокольне рішення, яким зобов'язав позивача надати протягом місяця належним чином оформлені, затверджені та погоджені зміни до Інвестиційної програми з передачі та постачання електричної енергії на 2015 рік, додавши до джерел її фінансування "Невикористані кошти 2014 року" у сумі 47313 тис. грн. (без ПДВ). Крім того, вирішено у разі ненадання цих змін при найближчому перегляді тарифів розглянути питання щодо зменшення структури тарифів позивача на зазначену суму та зобов'язати у термін до 10.04.2015 р. надати документи, які були під час планової перевірки додатково витребувані листами сектору НКРЕКП у Черкаській області від 20.03.2015 № 55-25/105, від 23.03.2015 № 55-25/109.
Відповідно до розширеного витягу № 25 вищевказане засідання проведене у т.ч. за участю представника позивача: в.о. голови правління Кузьмінської С.О., - а протокольне рішення прийняте за результатами обговорення та розгляду питання порушення у т.ч. позивачем Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, під час якого встановлене необґрунтоване недовиконання схваленої інвестиційної програми на 2014 рік, відхилення фактичного виконання витрат від запланованих, які ввійшли в структуру тарифу за постачання електроенергії. Крім того, запропоновано ліцензіатам на суму недовиконання інвестпрограм на 2014 рік, додаткового доходу та недофінансованих "витрат на ремонт", зменшених на суму коштів, недоотриманих або витрачених внаслідок об'єктивних чинників, збільшити інвестиційні програми на 2015 рік без додаткового джерела, а у разі ненадання цього - комісія розглядатиме питання щодо вилучення зі структури тарифів ліцензіатів відповідних сум коштів.
Листом від 27.04.2015 (вих.№ 4066/14/61-15) відповідач додатково повідомив позивача щодо необхідності надання інформації про стан виконання вищевказаного протокольного рішення. Позивач листом надав відповідачу проект змін до інвестиційної програми на 3590 тис.грн. та заперечення на суму, що визначена відповідачем як недовиконання інвестиційної програми на 2014 рік.
Згідно розширеного витягу з протоколу № 37 від 22.05.2015 р. відкритого засідання відповідача судом встановлено, що позивача із-за невиконання вищевказаного рішення зобов'язано у термін до 26.05.2015 надати до НКРЕКП належним чином оформлені, затверджені та погоджені зміни до Інвестиційної програми з передачі та постачання електричної енергії на 2015 рік, визначивши джерелом фінансування цих змін "Невикористані кошти 2014 року" у сумі 47313 тис. грн. (без ПДВ). Крім того, вирішено у разі ненадання цих змін при найближчому перегляді тарифів розглянути питання щодо зменшення структури тарифів позивача на зазначену суму.
Доказів щодо спростування доводів відповідача про не підтвердження 47313 тис. грн. здійснення фактичних витрат у 2014році, які включені до структури тарифів на 2014рік, позивачем не надано.
Відповідач 26.05.2015 за результатами відкритого засідання прийняв оскаржувану постанову № 1608 (v1608874-15)
, відповідно до якої вніс зміни у постанову від 18.12.2014 № 872 (v0872874-14)
(далі - постанова № 872), виклавши у новій редакції її пункт 1 та додаток 1.
Зокрема, згідно з підп.1.1 пункту 1 оскаржуваної постанови для позивача встановлено:
тарифи на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами на рівні:
для 1 класу напруги - 34,58 грн/МВт*год. (без ПДВ),
для 2 класу напруги - 126,89 грн/МВт*год. (без ПДВ);
тарифи на передачу електричної енергії за регульованим тарифом на рівні:
для 1 групи споживачів - 7,38 грн/МВт*год. (без ПДВ),
для 2 групи споживачів - 34,58 грн/МВт*год. (без ПДВ).
Додатком 1 викладена у новій редакції структура тарифів.
З порівняння вищевказаних даних з даними постанови № 872 (v0872874-14)
судом встановлено, що оскаржуваною постановою зменшені тарифи на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та рівень регульованого тарифу. Крім того, змінені показники структури тарифу (зменшені операційні витрати (загальні та на передачу для класу 1 та класу 2) шляхом зміни показників коригування витрат).
Згідно з приміткою до додатку 1 постанови № 872 (v0872874-14)
коригування витрат здійснювалося:
1) 19642 тис.грн. на підставі висновків акту перевірки дотримання Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами від 20.07.2012 № 13, що підлягало виключенню з 01.06.2015;
2) 20916,96 тис.грн. (з ПДВ) з урахуванням пункту 2 Витягу з протоколу засідання НКРЕ від 28.03.2013 № 22, що підлягає виключенню з 01.06.2015;
3) 14307,34 грн. (з ПДВ) з урахуванням пункту 1 Витягу з протоколу засідання НКРЕ від 09.08.2013 № 56, що підлягає виключенню з 01.06.2017;
4) 23574 тис.грн. відповідно до пункту 1 Витягу з протоколу засідання НКРЕ від 05.04.2012 № 14 (зі змінами від 23.05.2013) підлягає вилученню зі структури тарифу на передачу та постачання позивача з 01.06.2014 до 01.06.2015;
5) 492,69 тис. грн. (з ПДВ) відповідно до пункту 2 Витягу з протоколу засідання НКРЕ від 27.03.2014 № 21 і підлягає виключенню 01.06.2015.
Відповідно до примітки до додатку 1 оскаржуваної постанови коригування витрат здійснене:
1) 14307,34 грн. (з ПДВ) з урахуванням пункту 1 Витягу з протоколу засідання НКРЕ від 09.08.2013 № 56, що підлягає виключенню з 01.06.2017;
2) 43723 тис.грн. (з ПДВ), розрахована з урахуванням пункту 1 Витягу з протоколу засідання НКРЕКП від 02.04.2015 № 25 та листа позивача від 29.04.2015 № 2951/02-02-01, як різниця величини необхідного обсягу збільшення інвестиційної програми на 2015 рік, та підлягає виключенню з 01.06.2016.
Постанова № 872 (v0872874-14)
набрала законної сили з 01.01.2015 р.. У свою чергу, відповідно до п.2 оскаржувана постанова набирає чинності з 01.06.2015 р..
Суди першої і апеляційної інстанцій, відмовляючи в задоволенні позовних вимог виходили з того, що постанова "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 18 грудня 2014 року № 872" від 26.05.2015 № 1608 (v1608874-15)
прийнята Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі, в межах повноважень та відповідає вимогам закону.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно ст. 11 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 № 575/97-ВР державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом формування тарифної політики відповідно до законодавства, надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики та інших учасників ринку електричної енергії та встановлення відповідальності за порушення умов і правил здійснення ними діяльності в електроенергетиці та на ринку електричної енергії.
Органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Порядок організації діяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визначається Законом України "Про природні монополії" (1682-14)
, іншими законами та нормативно-правовими актами.
Правові, економічні та організаційні засади державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій у сфері електроенергетики визначаються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про природні монополії" від 20.04.2000, № 1682-III (Далі - Закон № 1682-III (1682-14)
) основними завданнями комісій є, у тому числі, регулювання діяльності суб'єктів природних монополій.
Згідно п. 12, 13 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року № 715/2014 (715/2014)
(далі - Положення № 715/2014), основною формою роботи НКРЕКП як колегіального органу є засідання.
Засідання НКРЕКП є правомочним, якщо на ньому присутні більше половини від її загального кількісного складу.
Рішення НКРЕКП вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від загального кількісного складу НКРЕКП. Голова, члени НКРЕКП мають по одному голосу кожний.
Рішення НКРЕКП приймаються на засіданнях, які проводяться у формі відкритих або закритих слухань. У разі розгляду питань, що мають важливе суспільне значення, засідання проводяться у формі відкритих слухань, в яких беруть участь представники суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, об'єднань споживачів і громадськості.
Рішення, прийняті НКРЕКП, оформлюються постановами і розпорядженнями.
Рішення НКРЕКП, прийняті у межах її повноважень, обов'язкові до виконання суб'єктами природних монополій.
Рішення НКРЕКП можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Порядок організації діяльності відповідача, пов'язаної зі здійсненням її повноважень, регулює Регламент Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, затверджений наказом НКРЕ від 22 грудня 2011 року № 1.
Відповідно до п.1.3 Регламенту НКРЕ в межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає постанови і розпорядження, організовує і контролює їх виконання, а в разі потреби видає разом з органами виконавчої влади спільні акти.
згідно п. 8.5 Регламенту на розсуд Комісії з деяких питань, що були розглянуті на засіданні Комісії, рішення приймаються протокольно.
Протокольне рішення підписується головою Комісії, членом Комісії, до повноважень якого належить відповідне питання згідно з функціональним розподілом обов'язків, та секретарем засідання або начальником протокольного відділу.
Згідно п.8.8 Регламенту рішення з процедурного питання вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від загального складу Комісії після обговорення або без обговорення у випадках, зазначених у цьому Регламенті.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що рішення прийняті НКРЕКП оформлюються у вигляді постанов, розпоряджень та протокольних рішень.
Згідно пп.7 п. 4 Положення № 715/2014 (715/2014)
НКРЕКП відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, установлює ціни (тарифи) на електричну енергію, тарифи на її передачу та постачання.
Процедура встановлення або перегляду тарифів для ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та з постачання електроенергії за регульованим тарифом затверджена постановою НКРЕ від 1 серпня 2001 року № 801 (v0801227-01)
.
У відповідності до п.1.3 встановлення тарифів - затвердження НКРЕ рівнів тарифів та встановлення їх структури для суб'єктів підприємницької діяльності, яке відбувається вперше після отримання ліцензії на здійснення підприємницької діяльності з передачі та/або постачання електроенергії.
Перегляд тарифів - зміна раніше затверджених тарифів, в тому числі їх структури, за заявою ліцензіата або ініціативою НКРЕ.
Згідно п.п.1.4 п.1 процедури заявник зобов'язаний використовувати кошти, отримані внаслідок здійснення ліцензованої діяльності, виключно на витрати, передбачені встановленою структурою тарифу.
Відповідно до пп. 5.1, 5.2, 5.2 п. 5 НКРЕ ініціює перегляд тарифів ліцензіата, як засіб державного регулювання в електроенергетиці, у тому числі, у разі встановлення факту нецільового або необґрунтованого використання коштів, передбачених затвердженими тарифами ліцензіата; використання коштів на цілі або у розмірах, непередбачених схваленою інвестиційною програмою, без погодження з НКРЕ.
За наявності підстав, передбачених пунктом 5.1 цієї Процедури, НКРЕ переглядає тарифи ліцензіата, виходячи з даних звітності, актів перевірок та/або пояснень і матеріалів ліцензіата.
НКРЕ у письмовій формі повідомляє ліцензіата про початок перегляду тарифів. У разі необхідності НКРЕ направляє ліцензіату запит щодо надання додаткової інформації для перегляду тарифів. Ліцензіат має надавати НКРЕ будь-яку інформацію відповідно до положень цієї Процедури.
Враховуючи викладене колегія суддів вважає вірним висновок судів першої та апеляційної інстанцій щодо дотримання відповідачем вимог, встановлених процедурою, при прийнятті оскаржуваної постанови.
Відповідно ст. 10 Закону № 1682-III суб'єкти природних монополій зобов'язані, зокрема, надавати органам, які регулюють їх діяльність, документи та інформацію, необхідні для виконання цими органами своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені відповідними органами.
Згідно ст. 18 Закону № 1682-III посадові особи суб'єктів природних монополій несуть адміністративну відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання рішень органів, які регулюють діяльність суб'єктів природних монополій, ненадання чи несвоєчасне надання інформації цим органам або надання завідомо недостовірних даних у порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення (80731-10)
.
Пп. 1.4 п. 1 Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії затвердженого Постановою НКРЕ від 13.12.2012 № 1627 (z0020-13)
встановлено, що ліцензіат зобов'язаний використовувати кошти, визначені як джерело фінансування інвестиційної програми, виключно на її виконання відповідно до графіка, визначеного інвестиційною програмою.
Відповідно п. 4.1 Порядку ліцензіат зобов'язаний виконувати схвалену НКРЕКП інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні.
Згідно п. 5.4 Порядку контроль за виконанням ліцензіатом інвестиційної програми здійснюється шляхом аналізу відповідним структурним підрозділом апарату НКРЕКП та територіальним підрозділом НКРЕКП у відповідному регіоні звітів щодо виконання інвестиційної програми та проведення планових і позапланових перевірок діяльності ліцензіата НКРЕКП.
Судами встановлено, що позивачем всупереч наведених норм, не були належним чином виконані вимоги відповідача та не спростовані його доводи щодо не підтвердження здійснення ПАТ "Черкасиобленерго" фактичних витрат у 2014 році на суму 47 313 тис. грн., які включені до структури тарифів на 2014 рік.
Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на наведене колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій, що оскільки відповідачем виконані вимоги вказаної статті та доведена правомірність свого рішення, а позивачем не надано належних доказів виконання ПАТ "Черкасиобленерго" протокольних рішень відповідача від 02.04.2015 р. та 22.05.2015 р.та не наведено належних доводів на спростування законності оскаржуваної постанови відповідача, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" відхилити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.