ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" липня 2016 р. м. Київ К/800/11608/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді - Загороднього А.Ф.,
суддів: Кобилянського М.Г., Кочана В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2016 року
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2016 року
у справі № 812/154/16
за позовом депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1
до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області
третя особа: ОСОБА_3
про визнання протиправними та скасування постанов, -
встановив:
Депутат Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, третя особа: ОСОБА_3, в якому просив:
- визнати протиправною та скасувати постанову Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 19 лютого 2016 року № 131 "Про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області та визнання обраним депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної Партії "Опозиційний блок";
- визнати протиправною та скасувати постанову Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 22 лютого 2015 року № 1 "Про реєстрацію депутата Сєвєродонецької міської ради".
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2016 року, у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_1 посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 був обраний депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області сьомого скликання.
Рішенням Сєвєродонецької міської ради "Про затвердження заступників міського голови" від 16 лютого 2016 року № 100 ОСОБА_1 затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 19 лютого 2016 року № 131 "Про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області та визнання обраним депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної Партії "Опозиційний блок", його повноваження як депутата Сєвєродонецької міської ради були достроково припинені внаслідок затвердження на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та визнано таким, який відмовився від депутатського мандату Сєвєродонецької міської ради Луганської області і було визнано обраним депутатом від Політичної Партії "Опозиційний блок" у місті Сєвєродонецьк Луганської області на виборах депутатів Сєвєродонецької міської ради 25 жовтня 2015 року - ОСОБА_3
Постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганскьої області від 22 лютого 2016 року № 1 "Про реєстрацію депутата Сєвєродонецької міської ради" було зареєстровано депутатом Сєвєродонецької міської ради від Політичної Партії "Опозиційний блок" у місті Сєвєродонецьк Луганської області - ОСОБА_3
Вважаючи, що постанови Сєвєродонецької виборчої комісії Луганської області від 19 лютого 2016 № року 131 та від 22 лютого 2016 року №1 протиправними та прийнятими всупереч діючому законодавству позивач просить їх скасувати.
Листом Сєвєродонецької міської ради від 24 лютого 2016 року № 818 повідомлено, що станом на 24 лютого 2016 року, відповідно до рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 02 грудня 2015 року № 3, було утворено виконавчий комітет Сєвєродонецької міської ради та визначено його кількісний склад - 15 осіб, без затвердження персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради. Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 16 лютого 2016 року №100 затверджено на посадах заступників Сєвєродонецького міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради: ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5 Рішення, щодо затвердження персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради - не приймалось. Персональний склад виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради, станом на 24 лютого 2016 року не затверджений. Заступники Сєвєродонецького міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради: ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5 - станом на 24 лютого 2016 року не входять до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради.
Відмовляючи у задоволенні позову суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що позивач не може суміщати представницький мандат депутата міської ради з посадою першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, яка входить до виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області, а тому прийнята постанова від 19 лютого 2016 року № 131, є правомірною.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій, з огляду на наступне. Закон України "Про статус депутатів місцевих рад" (93-15) визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Частиною першою статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку; припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України; обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України (254к/96-ВР) і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень; обрання його депутатом іншої місцевої ради; визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; його смерті.
Відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку: з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до покарання, не пов'язаного з позбавленням волі; з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень.
Згідно з частиною третьою статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.
Статтею 6 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради не може мати іншого представницького мандата.
Частиною дев'ятою статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачена заборона входити до складу виконавчого комітету міської ради депутатів відповідної ради.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що до складу виконкому міськради повинні входити міський голова, заступник (заступники) міського голови, керуючий справами (секретар) виконавчого комітету, а також керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. При цьому, відповідно до частини другої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування" міськрадою повинен бути затверджений кількісний та персональний склад виконавчого комітету.
В свою чергу, рішенням Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 29 лютого 2016 року № 202 було затверджено персональний склад виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання, до якого ОСОБА_1 не увійшов.
Згідно з частиною сьомою статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у разі дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вибори чи заміщення депутата, який достроково припинив повноваження, проводяться відповідно до закону про місцеві вибори.
Колегія суддів зазначає, що посадою, несумісною з виконанням депутатських повноважень, є членство у складі виконавчого комітету, оскільки саме це прямо заборонено законом. В той же час закон не містить заборони на зайняття депутатом місцевої ради посади заступника міського голови, а тому зазначена обставина не може бути безумовною підставою для дострокового припинення депутатських повноважень.
Тобто, оскільки позивач обіймав посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, але при цьому не був членом виконавчого комітету міської ради, то він законно здійснював свої депутатські повноваження, а отже, у відповідача відсутні будь-які правові підстави для прийняття рішення про визнання позивача таким, що відмовився від депутатського мандату, а також він не мав права визнавати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної партії "Опозиційний блок" ОСОБА_3
Таким чином, колегія суддів вважає, що позовні вимоги про визнання протиправною та скасування постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії від 19 лютого 2016 року № 131 "Про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області та визнання обраним депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної Партії "Опозиційний блок" є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
В свою чергу, оскільки постанова Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області "Про реєстрацію депутата Сєвєродонецької міської ради" від 22 лютого 2016 року № 1 прийнята відповідачем на підставі протиправної, як встановлено судом, постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 19 лютого 2016 року № 131, то дана постанова від 22 лютого 2016 року № 1 також визнається протиправною та підлягає скасуванню, як така, що прийнята на підставі неправомірного рішення суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи наведене та відповідно до змісту вказаних положень чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку про те, що суди попередніх інстанцій дійшли передчасних висновків про відмову в задоволенні позовних вимог.
Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судами повно і правильно, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального прав, рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню, з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись статями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, -
п о с т а н о в и в:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2016 року - скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Позовні вимоги депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 19 лютого 2016 року № 131 "Про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від депутатського мандата Сєвєродонецької міської ради Луганської області та визнання обраним депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної Партії "Опозиційний блок" та від 22 лютого 2015 року № 1 "Про реєстрацію депутата Сєвєродонецької міської ради".
Постанова підлягає перегляду Верховним Судом України у порядку, строки та з підстав, передбачених главою третьою розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий
Судді
А.Ф. Загородній
М.Г. Кобилянський
В.М. Кочан