ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
24 травня 2016 року м. Київ К/800/44490/14
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.07.2014
у справі № 2а/0470/12200/12
за позовом Публічного акціонерного товариства "Конструкторське бюро "Дніпровське"
до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Конструкторське бюро "Дніпровське" звернулось до суду з позовом про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів № 0007501701 від 25.09.2012 в редакції від 27.09.2012.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.11.2012 відмовлено в задоволенні позовних вимог, з підстав правомірності прийняття спірного податкового повідомлення-рішення.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.07.2014 скасовано рішення суду першої інстанції; позов задоволено; визнано протиправним та скасовано спірне податкове повідомлення-рішення, з мотивів обґрунтованості позовних вимог.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанцій та залишити в силі рішення суду першої інстанції, як таке що прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Позивач в запереченнях на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, а оскаржуване судове рішення апеляційного адміністративного суду - без змін, як законне та обґрунтоване.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами проведеної планової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 по 31.03.2012, за результатами перевірки складено акт від 15.08.2012 № 1088/22-2-17/14308411, в якому зафіксовані порушення: пп. 8.1.1, пп. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8, абз. "а" п. 17.2 ст. 17, абз. "а" п. 19.2 ст. 19, пп. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4, п. 7.1 ст. 7, пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" та п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168, абз. "а" п.176.2 ст.176, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, внаслідок чого станом на 31.03.2012 за позивачем утворилася заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 319 850,69 грн.
14.09.2012 позивачем на акт перевірки подані заперечення, за наслідками розгляду яких та на підставі акту перевірки від 15.08.2012 № 1088/22-2-17/14308411 ДПІ у Красногвардійському районі міста Дніпропетровська прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.09.2012 № 0007501701 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 399 814,36 грн., в т.ч.: 319 850,69 грн. основного платежу та 79 963,67 грн. штрафних (фінансових) санкцій (отримано позивачем 04.10.2012).
Позивачем сплачено податок на доходи фізичних осіб за січень-березень 2012 року у попередньому періоді в сумі 72 501,92 грн., у зв'язку з чим податковий орган зменшив податкове зобов'язання, нараховане за основним платежем відповідно до податкового повідомлення-рішення від 25.09.2012 № 0007501701 на суму 72 501,92 грн. та направив позивачу нове податкове повідомлення-рішення від тієї ж дати, за тим же номером, про визначення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 327 312,44 грн., в т.ч.: 247 348,77 грн. основного платежу та 79 963,67 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Вказане податкове повідомлення-рішення надіслане на адресу позивача супровідним листом від 27.09.2012 за вих. № 15562/172-34 та надійшло на адресу останнього 11.10.2012.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, а окремі формальні помилки є несуттєвими і не впливають на правильність визначення встановлених ним податкових зобов'язань.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та приймаючи нове про задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції мотивував своє рішення тим, що спірне податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам чинного законодавства та прийняте з порушенням норм податкового законодавства, тому підлягає скасуванню.
Суд касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Відповідно до п. 86.8 ст. 86 зазначеного Кодексу податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до органу державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Згідно положень п. п. 56.1, 56.3 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку; скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (та у разі потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі (пп. 60.1.3 п. 60.1 ст. 60 Податкового кодексу України).
Як встановлено в судовому порядку з підтвердженням матеріалів справи, спірне податкове повідомлення-рішення складено на бланку, що є Додатком 2 до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 № 253 (z0567-01)
, який втратив чинність, внаслідок прийняття наказу Державної податкової інспекції від 22.12.2010 № 985.
Відповідно до п. 1.2, п. 2.1 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 № 985, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 за № 1440/18735 (z1440-10)
(далі - Порядок № 985), органи державної податкової служби складають та направляють (вручають) платникам податків податкові повідомлення-рішення про нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; орган державної податкової служби визначає суму нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість та складає податкове повідомлення-рішення.
Згідно з п. 3.3 вказаного Порядку № 985 (z1440-10)
при складанні податкового повідомлення-рішення, йому присвоюється номер, який вноситься до відповідного реєстру податкових повідомлень - рішень та складається з таких частин: порядковий номер у межах підрозділу, який склав податкове повідомлення-рішення (перші 6 цифр номера); номер підрозділу, який склав податкове повідомлення-рішення (наступні 4 цифри номера).
За приписами положення п. 3.4 Порядку № 985 (z1440-10)
у разі зменшення грошового зобов'язання, до платника податків направляється податкове повідомлення - рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, якому присвоюється номер та вноситься до відповідного реєстру податкових повідомлень-рішень у порядку передбаченому п. 3.3 Порядку.
Відповідно до п. п. 3.5, 3.6 Порядку № 985 (z1440-10)
після складання не пізніше наступного робочого дня податкове повідомлення-рішення передається структурному підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції органу державної податкової служби. Один примірник податкового повідомлення-рішення направляється (вручається) платнику податків. У структурному підрозділі, який склав податкове повідомлення-рішення, залишається другий примірник податкового повідомлення-рішення, який долучається до матеріалів перевірки або безпосередньо до справи платника податків; структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції органу державної податкової служби, або відповідальна особа, визначена керівником органу державної податкової служби для виконання таких функцій, у день отримання податкового повідомлення-рішення від структурного підрозділу, що його склав, направляє (вручає) податкове повідомлення-рішення платнику податків. При цьому корінець податкового повідомлення-рішення залишається в органі державної податкової служби та долучається до матеріалів перевірки або безпосередньо до справи платника податків.
Як встановлено в судовому порядку, позивач під час перевірки надав контролюючому органу всі документи, що належать до предмету перевірки, проте податковий орган, приймаючи спірне податкове повідомлення-рішення, не врахував фактичні обставини щодо часткової сплати податкової заборгованості і нарахував безпідставну суму грошового зобов'язання спірним податковим повідомленням рішенням.
Крім того, податкове повідомлення-рішення від 25.09.2012 № 0007501701, яке фактично складено 27.09.2012 (із зменшеною сумою грошового зобов'язання) прийнято з порушенням законодавства, що встановлено судом під час розгляду справи № 2а/0470/12092/12.
Таким чином, судом апеляційної інстанції правомірно зроблено висновок з врахуванням встановлених обставин, що спірне податкове повідомлення-рішення, яке прийняте з порушенням порядку та способу, що передбачені нормами податкового законодавство, а тому наявні підстави для його скасування.
Відповідно до встановлених обставин, відсутності порушень норм матеріального та процесуального права, висновок суду апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відхилити.
Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.07.2014 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15)
.
|
Головуючий
Судді
|
В.В. Кошіль
І.В. Борисенко
О.А. Моторний
|