ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
12 травня 2016 року м. Київ К/800/61843/14
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, судді Горбатюка С.А. (доповідач) Суддів Мороз Л.Л. Стрелець Т.Г. провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом Державної екологічної інспекції в Житомирській області до Макарівської квартирно-експлуатаційної частини (району) Міністерства оборони України про застосування заходів реагування за касаційною скаргою Макарівської квартирно-експлуатаційної частини (району) Міністерства оборони України (далі - Макарівська КЕЧ району) на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року
в с т а н о в и л а :
У червні 2013 року Державна екологічна інспекція в Житомирській області в Житомирському окружному адміністративному суді пред'явила позов до Макарівської КЕЧ району про застосування заходів реагування.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги Державна екологічна інспекція в Житомирській області вказала на те, що 13 червня 2014 року проведено позапланову перевірку вимог природоохоронного законодавства Макарівської КЕЧ району щодо виконання пункту 1 припису від 30 грудня 2013 року № 10/9 в частині дотримання встановленого нормативу гранично допустимого скиду (далі - ГДС) по випуску № 1 в р. Тетерів, про що складено акт від 13 червня 2014 року.
Перевіркою встановлено невиконання пункту 1 припису від 30 грудня 2013 року № 10/9 в частині дотримання встановлених нормативів ГДС речовин по випуску № 1 в р. Тетерів, чим допущено порушення статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
З урахуванням уточнених позовних вимог просила застосувати заходи реагування до Макарівської КЕЧ району шляхом часткового обмеження здійснення скидів з перевищенням нормативів ГДС Макарівською КЕЧ району.
Просила постановити рішення, яким обмежити здійснення викидів з перевищенням нормативів ГДС Макарівською КЕЧ району шляхом досягнення нормативів ГДС забруднюючих речовин з очисних споруд каналізації та зобов'язати здійснювати щотижневий контроль за якістю зворотніх вод з очисних споруд каналізації, результати яких представляти до Державної екологічної інспекції у Житомирській області.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року, позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Житомирській області задоволено.
Застосовано заходи реагування до Макарівської КЕЧ району шляхом часткового обмеження здійснення скидів з перевищенням нормативів ГДС Макарівською КЕЧ району.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Макарівська КЕЧ району подала касаційну скаргу. Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 26 грудня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Житомирській області було проведено планову перевірку Макарівської КЕЧ району на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
Під час перевірки були виявлені наступні порушення:
- не дотримання умов дозволу на спеціальне водокористування, в частині дотримання встановлених нормативів ГДС речовин у водний об'єкт (р. Тетерів);
- у дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не врахована друга труба котельні, в яку може здійснюватись відвід димових газів;
- відсутня нумерація джерел викидів згідно документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для тримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;
- відсутній спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування підземної води;
- не ведеться первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються
Перевіркою встановлено порушення вимог статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього середовища"; статті 44 Водного Кодексу України, статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", Кодексу України "Про надра (132/94-ВР)
", статті 17 Закону України "Про відходи".
Вказаний акт отримано і підписано начальником Макарівської КЕЧ району Герасименко А.Д.
За результатами виявлених порушень начальнику Макарівської КЕЧ району 31 грудня 2013 року, лист № 4659/09-09, направлено припис від 31 грудня 2013 року № 10/9.
Пунктом 1 цього припису приписано виконувати умови, які зазначені в дозволі на спеціальне водокористування, в частині дотримання встановлених нормативів ГДС речовин по випуску № 1 у р. Тетерів.
На підставі направлення на проведення позапланової перевірки від 13 червня 2014 року № 409 щодо виконання припису від 31 грудня 2013 року № 10/9, виданого відповідно до наказу від 10 червня 2014 року № 29-П, службовими особами Державної екологічної інспекції в Житомирській області проведено позапланову перевірку Макарівської КЕЧ району на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 13 червня 2014 року, в якому зафіксовано, що під час заходу державного нагляду (контролю) виявлено, що Макарівською КЕЧ району не виконується пункт 1 припису від 30 грудня 2013 року № 10/9 в частині дотримання встановлених нормативів ГДС речовин по випуску № 1 в р. Тетерів, чим порушено статтю 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Акт отримано начальником Макарівської КЕЧ району Герасименко А.Д. та підписано інженером-технологом Макрівської КЕЧ району ОСОБА_5 без заперечень і зауважень.
Факт не виконання вказаного пункту припису та здійснення відповідачем скиду зворотних вод у р. Тетерів з перевищенням встановленого нормативу ГДС підтверджено копіями протоколів дослідження води поверхневих водоймищ прибережних зон морів і стічних вод від 08 квітня 2014 року за № № 198, 199, 200, складеними: Державною санітарно-епідеміологічною службою України; протоколом вимірювань показників складу та властивостей вод від 18 червня 2014 року № 35-14 Державної екологічної інспекції у Житомирській області; протоколом дослідження води поверхневих водоймищ, прибережних зон морів і стічних вод від 20 серпня 2014 року № 428 Радомишльського відділення ЦМВЖОЛЦДСЕСУ.
Задовольняючи позов суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки відповідачем не усунуто порушення, зазначені у актах перевірки Державної екологічної інспекції в Житомирській області.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне. Закон України від 05 квітня 2007 року "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V (877-16)
(далі - Закон № 877) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до статті 1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з частинами першою, другою, сьомою, восьмою та десятою статті 7 Закону № 877 для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по-батькові) і засвідчується печаткою.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Водні відносини в Україні регулюються Водним Кодексом України (213/95-ВР)
, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" (1264-12)
та іншими актами законодавства.
Згідно із частиною першою статті 2 Водного кодексу України (далі - ВК України), завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об'єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування.
У статті 38 ВК України визначено, що нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об'єктів. Порядок розробки та затвердження нормативів гранично допустимого скидання та перелік забруднюючих речовин, що нормуються, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Водокористувачі, згідно із частиною першою статті 44 ВК України, зобов'язані, зокрема: дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до частин першої та другої статті 41 ВК України скидання у водні об'єкти речовин, для яких не встановлено нормативи екологічної безпеки водокористування та нормативи гранично допустимого скидання, забороняється. Скидання таких речовин у виняткових випадках може бути дозволено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в галузях рибного господарства та рибної промисловості, за умови, що протягом встановленого ними періоду ці нормативи будуть розроблені та затверджені.
Положеннями статті 70 ВК України закріплено правило про те, що скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони: перевищують гранично допустимі скиди токсичних речовин та містять збудників інфекційних захворювань; за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи; є кубовими залишками, шламами, що утворюються в результаті їх очищення і знезараження.
Скидати стічні води, використовуючи рельєф місцевості (балки, пониззя, кар'єри тощо), забороняється.
У разі перевищення встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин скидання стічних вод у поверхневі водні об'єкти може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) чи припинено в порядку, встановленому законодавством (стаття 71 ВК України).
Відповідно до частин першої та другої статті 95 ВК України усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди водам (водним об'єктам), може бути припинена за рішенням суду.
Статтею 99 Водного кодексу України забороняється скидання у водні об'єкти виробничих, побутових, радіоактивних та інших видів відходів і сміття.
Згідно із пунктом 7 статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування (абзац 1 частини п'ятої статті 4 Закону № 877-V).
В матеріалах справи відсутні докази щодо усунення Макарівською КЕЧ району порушень, зазначених в актах перевірки Державної екологічної інспекції в Житомирській області.
За таких обставин суди дійшли правильного висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Судові рішення є законними і обґрунтованими, підстав для їх скасування або зміни немає.
Доводи касаційної скарги не містять у собі посилань на наявність порушень чинного законодавства, які є підставами для висновку про те, що судами неправильно застосовані норми матеріального чи процесуального права і що призвело або могло призвести до ухвалення незаконних та необґрунтованих судових рішень.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Макарівської квартирно-експлуатаційної частини району Міністерства оборони України залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року в адміністративній справі за позовом Державної екологічної інспекції в Житомирській області до Макарівської квартирно-експлуатаційної частини району Міністерства оборони України про застосування заходів реагування - без зміни.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
|
Судді
|
Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Стрелець Т.Г.
|