ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
28 квітня 2016 року м. Київ К/9991/41095/12
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді Ліпського Д.В.,
суддів: Головчук С.В.,
Черпака Ю.К.
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Служби безпеки України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Служби безпеки України про визнання протиправними та скасування наказів, -
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2010 року позивач звернувся до суду із позовом до Служби безпеки України про визнання протиправними та скасування наказів.
Збільшивши позовні вимоги позивач просив визнати протиправним та скасувати наказ начальника Департаменту оперативного документування Служби Безпеки України від 1 вересня 2010 року про накладення на нього дисциплінарного стягнення у вигляді суворої догани, визнати протиправним та скасувати наказ начальника Департаменту оперативного документування Служби Безпеки України від 1 вересня 2010 року № 159-ОС про позбавлення позивача надбавок до посадового окладу за виконання особливо важливих завдань та за інформаційне-аналітичне забезпечення, зобов'язати відповідача перерахувати одноразову грошову допомогу у розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачену при звільненні позивачу суму, без врахування наказу начальника оперативного документування Служби Безпеки України від 1 вересня 2010 року № 159-ОС, про позбавлення надбавок до посадового окладу за виконання особливо важливих завдань та за інформаційно-аналітичне забезпечення, зобов'язати відповідача виплатити позивачу суму одноразової грошової допомоги у розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, перераховану у відповідності до судового рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 7 листопада 2011 року позов задоволено частково.
Визнано незаконним та скасовано наказ начальника Департаменту оперативного документування від 01 січня 2009 №159-ос по особовому складу; зобов'язано відповідача перерахувати одноразову грошову допомогу за кожний повний календарний рік служби виплачену при звільненні позивача без урахування наказу начальника Департаменту оперативного документування від 01 січня 2009 №159-ос по особовому складу.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2012 року апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення, рішення першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись із судовими рішеннями першої та апеляційної інстанції відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що судами неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.
Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що 24 березня 2010 року позивач звернувся до відповідача з рапортом про звільнення з військової служби у зв'язку із погіршенням стану здоров'я та наявністю вислуги років, що дає право на пенсію. 01 вересня 2010 року наказом начальника Департаменту оперативного документування СБ України на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани. 01 вересня 2010 року наказом начальника Департаменту оперативного документування СБ України установлено надбавку за виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби у розмірі 1 відсотка згідно із пунктом 2.3.2. та надбавку у розмірі 1 відсотка згідно із пунктом 2.3.5 Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби Безпеки України, яка затверджена наказом Служби Безпеки України від 23 січня 2008 року № 35/дск (z0071-08)
. 10 вересня 2010 року Наказом Голови Служби Безпеки України №1186-ос позивача звільнено з військової служби в Службі Безпеки України за підпунктом,,а" пункту 61 підпунктом,,б" пункту 63 (за станом здоров'я - обмежено придатний до військової служби) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби Безпеки України з виключенням із списків особового складу з 20 вересня 2010 року.
Статтею 20 Закону України "Про Службу безпеки України" № 2229-XII від 25 березня 1992 року, встановлено, що умови і порядок виконання своїх обов'язків співробітниками - військовослужбовцями Служби безпеки України визначаються укладеним договором (контрактом). На них, а також на військовослужбовців строкової служби поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України, визначений законодавством. Військовослужбовці Служби безпеки України приймають Військову присягу на вірність народу України. Сутність службової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначені Законом України "Про Дисциплінарний статут Збройних сил України" № 551-XIV від 24 березня 1999 року (551-14)
(далі -Дисциплінарний статут).
Згідно статті 68 цього Статуту на молодших та старших офіцерів може бути накладені такі дисциплінарні стягнення: зауваження; догана; сувора догана; попередження про неповну службову відповідність; пониження в посаді; пониження військового звання на один ступінь; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю; позбавлення військового звання. Статтею 84 Дисциплінарного статуту встановлено, що прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що судове розслідування за фактом порушення позивачем службової дисципліни не проводилось. Отже, притягнення особи до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення без проведення службового розслідування можливо лише за наявності беззаперечних фактів, що підтверджують вчинення особою дисциплінарного правопорушення. У даному випадку таких фактів відповідачем наведено не було, а тому не можливо встановити ступінь вини позивача та передумови для вчинення такого правопорушення. Таким чином, накладення дисциплінарного стягнення на позивача у вигляді суворої догани було здійснено з порушенням процедури притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Зважаючи на те, що притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача відбулося із порушенням процедури, то і відсутні підстави для зменшення відповідних надбавок позивачу.
Враховуючи те, що посилання відповідача в касаційній скарзі на порушення судами норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, а судами повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішеннях, які належним чином мотивовані і за своїм змістом та формою відповідають вимогам матеріального та процесуального закону, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Служби Безпеки України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Служби безпеки України про визнання протиправними та скасування наказів - без змін.
ухвала оскарженню не підлягає.
|
Головуючий
Судді:
|
Д.В. Ліпський
С.В. Головчук
Ю.К. Черпак
|