ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2016 року м. Київ К/800/13833/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Голубєвої Г.К.,
Юрченко В.П.
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "БК "Форум Інвест" (далі - Товариство) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2015 року у справі № 826/17542/14 за адміністративним позовом Товариства до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі - ДПІ), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2014 року Товариство звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дії ДПІ щодо здійснення зустрічної звірки Товариства про підтвердження господарських операцій із платниками податків за липень 2014 року, щодо зміни в електронній базі даних АІС "Податковий блок" показників податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, які задекларовані за липень 2014 року, на підставі акту № 2636/26-55-22-07/39163363 від 1.09.2014; зобов'язання ДПІ відобразити в зазначеній електронній базі даних задекларовані показники податкових зобов'язань та податкового кредиту за липень 2014 року.
23 грудня 2014 року постановою Окружного адміністративного суду м. Києва, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2015 року, у задоволенні позову відмовлено.
Товариство звернулося із касаційною скаргою про скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про задоволення позову, посилаючись па порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами, 1.09.2014 ДПІ були здійсненні заходи з метою здійснення зустрічної звірки Товариства щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 1.07.2014 до 31.07.2014, за наслідками яких того ж дня був складений акт № 2636/26-55-22-07/39163363 про неможливість здійснення зустрічної звірки Товариства.
У акті зазначено, що Товариством у порушення вимог п. 187.1 ст. 187, п.,п. 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України завищені податкові зобов'язання з податку на додану вартість за липень 2014 року на суму 2 385 461,00 грн. та завищений податковий кредит на суму 2 536 886,00 грн.
За результатами звірки не були підтверджені задекларовані зобов'язання з податку на додану вартість та податковий кредит.
Колегія суддів вважає висновки судів першої та апеляційної інстанцій про відмову у задоволенні позову обґрунтованими з таких підстав.
Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Згідно з п. 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010 (1232-2010-п) (далі - Порядок), зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок органами державної податкової служби наказом Державної податкової адміністрації України № 236 від 22.04.2011 були затверджені Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до пункту 4.4 Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.
Суди правильно зазначили, що зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби і здійснюється з метою отримання податкової інформації.
Згідно з ч.,ч. 1,2 ст. 16 Закону України "Про інформацію" податкова інформація - це сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України (2755-17) . Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України (2755-17) та іншими законами.
Таким чином, у разі неможливості здійснення зустрічної звірки (зібрання податкової інформації) податковим органом складається про це відповідний акт, який фіксує саме таку неможливість.
Дії, спрямовані на вжиття заходів із здійснення зустрічної звірки не породжують для платника податків будь-яких матеріальних наслідків.
Відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Суди обґрунтовано зазначили, що внесення інформації про результати зустрічної звірки до інформаційних баз даних податкового органу є обов'язком податкового органу, який забезпечує виконання органами доходів і зборів покладених на них завдань та функцій.
Висновки органу державної податкової служби, викладені в акті про неможливість зустрічної звірки, навіть якщо його складено з порушенням вимог чинного законодавства, не можна вважати рішенням, дією чи бездіяльністю контролюючого органу, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки платника податків у сфері публічно-правових відносин. Дані висновки є лише викладенням суб'єктивної думки посадової особи, що здійснила перевірку (звірку) чи заходи з її здійснення.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "БК "Форум Інвест" відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 грудня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2015 року залишити без змін.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
Сірош М.В.
Голубєва Г.К.
Юрченко В.П.