ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"31" березня 2016 р. м. Київ К/800/24743/15
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Голяшкіна О.В.,
Шведа Е.А.,
розглянула у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.05.2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Угринівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Угринівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 16.12.2010 року, визнання протиправною бездіяльності сільського голови у відмові підписати проект землеустрою, зобов'язання підписати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Постановою Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 10.07.2012 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення ІІ сесії VI демократичного скликання Угринівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 16.12.2010 року "Про відміну рішення ХХХІІІ сесії від 24.12.2009 р. Угринівської сільської ради про виділення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків на масиві "За ставним" стосовно ОСОБА_3. Визнано протиправною бездіяльність сільського голови с.Угринів, Тисменицького району Івано-Франківської області в непідписанні проекту землеустрою, щодо відведення ОСОБА_3 земельної ділянки для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с.Угринів масив "За ставним", Тисменицького району Івано-Франківської області. Зобов'язано сільського голову с.Угринів Тисменицького району Івано-Франківської області підписати проект землеустрою, щодо відведення ОСОБА_3 земельної ділянки для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с.Угринів масив "За ставним", Тисменицького району Івано-Франківської області.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.05.2015 року скасовано постанову суду першої інстанції, прийнято нову постанову, якою у позові відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Відповідно до частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Предметом оскарження по даній адміністративній справі є рішення відповідача від 16.12.2010 р. в частині відміни рішення 33 сесії від 24.12.2009 р. Рішенням 33 сесії від 24.12.2009 р. було надано дозвіл ОСОБА_3 на складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку на масиві "За ставним".
Відповідно до частини 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Конституційний Суд України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) вирішив, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України (254к/96-ВР)
та законами України.
Разом з цим, у пункті 5 рішення № 7-рп/2009 (v007p710-09)
Конституційний Суд України вказав, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Отже, Конституційний Суд України у зазначеному рішенні вказав, що орган місцевого самоврядування має право приймати скасовувати власні рішення у спосіб, що передбачені Конституцією України (254к/96-ВР)
та законами України. Але, разом з тим, така можливість виключається після виконання таких рішень.
Колегія суддів зазначає, що оскільки відповідно до приписів рішення 33 сесії від 24.12.2009 р. виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів (позивач виготовив проект землеустрою), і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення, відповідач, у даному випадку не мав повноважень скасовувати вказане рішення.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції інстанції про обґрунтованість позовних вимог у частині скасування рішення Угринівської сільської ради від 16.12.2010 року. Рішення суду апеляційної інстанції у частині вирішення зазначених вимог належить скасувати і залишити в силі рішення суду першої інстанції у цій частині.
Стосовно вимог про визнанння протиправною бездіяльність сільського голови щодо непідписання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов'язання сільського голову підписати проект землеустрою, то вони не можуть бути задоволені, оскільки до повноважень голови сільської ради не віднесено підписання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Частиною 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільський голова, зокрема, підписує рішення ради та скликає сесії ради.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
Отже, рішення щодо затвердження проекту землеустрою приймає сільська рада на сесії, а голова сільської ради забезпечує винесення на розгляд сесії відповідного питання.
З огляду на зазначене колегія суддів вважає, що у даному випадку для повного захисту прав позивача належить прийняти рішення про визнання неправомірними дій відповідача щодо незабезпечення винесення на розгляд сесії питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.05.2015 року у цій справі скасувати у частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Угринівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 16.12.2010 року та залишити в силі постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 10.07.2012 року, якою визнано протиправним та скасовано рішення Угринівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 16.12.2010 року.
Скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.05.2015 року та постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 10.07.2012 року у частині вирішення позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність сільського голови с.Угринів, Тисменицького району Івано-Франківської області в непідписанні проекту землеустрою, щодо відведення ОСОБА_3 земельної ділянки для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с.Угринів масив "За ставним" Тисменицького району Івано-Франківської області; зобов'язання сільського голову с.Угринів Тисменицького району Івано-Франківської області підписати проект землеустрою, щодо відведення ОСОБА_3 земельної ділянки для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с.Угринів масив "За ставним" Тисменицького району Івано-Франківської області.
Ухвалити у зазначеній частині нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Угринівської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області щодо не розгляду на сесії питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3
В решті позовних вимог відмовити.
постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.