ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
15 грудня 2015 року м. Київ К/800/25607/13
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді суддів Тракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 9 жовтня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а :
У вересні 2012 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні йому перерахунку раніше призначеної пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (z0761-08)
з урахуванням посадового окладу у розмірі 1720 грн. 00 коп. та наказу Міністра оборони України "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50" від 25 червня 2011 року № 355 з урахуванням премії у розмірі 90 %, починаючи з 21 березня 2012 року.
Постановою Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 9 жовтня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату заборгованості пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року (z0761-08)
з урахуванням посадового окладу у розмірі 1720 грн. 00 коп., починаючи з 21 березня 2012 року. В решті позову відмовлено.
У касаційній скарзі ставиться питання про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами першої та апеляцінйої інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 є військовим пенсіонером, звільненим в запас з посади начальника військової кафедри Запорізького державного інституту удосконалення лікарів. Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
. У зв'язку зі зміною розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців ОСОБА_4 11 вересня 2012 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України від 28 липня 2008 року № 377 (z0761-08)
, однак відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Вирішуючи спір, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того що, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивачу у зв'язку із збільшенням посадового окладу відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року (z0761-08)
. Не провівши такий перерахунок, відповідач проявив бездіяльність, яка є протиправною.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п)
, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (1294-2007-п)
передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.
Оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, то наказ № 377 (z0761-08)
, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як такий, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 15 січня 2013 року (справа № 21-201а12), від 24 вересня 2013 року (справа № 21-244а13) та від 19 листопада 2013 року (справа № 21-396а13).
Отже, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обґрунтованого висновку про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п)
та наказу Міністра Оборони України від 28 липня 2008 року № 377 (z0761-08)
, з урахуванням змін посадового окладу.
Мотиви та доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами ст. 224 цього Кодексу суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Доводи касаційної скарги про порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права безпідставні, спростовуються матеріалами справи та не ґрунтуються на законі.
Оскаржувані судові рішення постановлені з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, а постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 9 жовтня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року - без змін.
ухвала оскарженню не підлягає.
|
Головуючий:
Судді:
|
В.В. Тракало
Я.Л. Іваненко
М.І. Мойсюк
|