ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" листопада 2015 р. м. Київ К/800/31094/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Цуркана М.І. (головуючий); Єрьоміна А.В.; Кравцова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична група" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, що переглядається за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична група" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2015 року,
у с т а н о в и л а :
У листопаді 2014 року Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадра) звернулася до суду з позовом до ТОВ "Енергетична група" (далі - Товариство) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23 жовтня 2007 року № 4444.
Зазначали, що Товариством порушено вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, та не усунуто порушення, зафіксовані в акті перевірки від 5 березня 2014 року № 06-05/22/2014/у (39).
Постановою Окружного адміністративного суду України від 23 січня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2015 року рішення суду першої інстанції скасовано, а позов задоволено частково.
Припинено право користування надрами Товариству. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Товариство, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм процесуального та матеріального права, просить оскаржуване рішення скасувати, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.
Заслухавши доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що 23 жовтня 2007 року Товариством отримано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4444 на видобування гранітів в якості сировини для виробництва щебеню будівельного і каменю бутового.
18 лютого 2010 року між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та Товариством укладено угоду про умови користування надрами (далі - Угода), яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами.
В період з 4 по 5 березня 2014 року Держгеонадра проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі копалини, горючі тверді корисні копалини), за результатами якої складено акт від 5 березня 2014 року № 06-05/22/2014-11/у (39).
В акті зафіксовано, що Товариством (мовою оригіналу): "не виконується пункт 1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами в частині виконання умов Держуправління охорони навколишнього природного середовища у Київській області від 30 липня 2007 року № 05-09/5996, а саме, дотримання Закону України "Про надра" (132/94-ВР) та Земельного кодексу України (2768-14) (пункт 1); не виконується пункт 2 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами в частині щорічного радіаційного контролю за породами в кар'єрі на відповідність вимогам НРБУ-97 (пункт 2); не виконується стаття 4 Угоди, а саме, надрокористувач при виконанні робіт повинен забезпечити погодження проекту в установленому порядку (пункт 3); не виконується стаття 4 Угоди, а саме, надрокористувач при виконанні робіт повинен забезпечити відвід земельної ділянки в кінцевих межах і оформлення земельних прав користувача надр (пункт 4); не виконується стаття 10 Угоди в частині інформування сторін, щорічна звітність, а саме надрокористувач зобов'язаний щороку подавати до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Держгеонадр (пункт 5)".
5 березня 2014 року Держгеонадра надано припис, яким зобов'язано усунути виявлені порушення у строк до 17 березня 2014 року та подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Листом від 17 березня 2014 року № 276 Товариство повідомило про стан виконання припису та просило продовжити термін виконання пунктів 3 та 4, оскільки їх виконання потребує тривалого часу.
24 березня 2014 року Центральним міжрегіональним територіальним відділенням Держгеонадра на Директора Департаменту державного геологічного контролю складено подання № 414-14/06 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 23 жовтня 2007 року № 4444, яке обґрунтоване невиконанням Товариством пунктів 1, 3 та 4 акту перевірки.
10 квітня 2014 року Держгеонадра прийнято наказ № 106 "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", пунктом 4 якого надано строк для усунення порушень законодавства про надра надрокористувачам, зокрема і Товариству, протягом 15 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень. Листом від 15 квітня 2014 року № 5474/01/14-14 Товариство повідомлено про вимоги наказу.
3 червня 2014 року Держгеонадра від Державної інспекції сільського господарства України отримано лист від 30 травня 2014 року № 3420/6-1/2-14, яким повідомлено, що за результатами виїзду на земельну ділянку, державними інспекторами Державної інспекції сільського господарства в Київський області складено акт обстеження земельної ділянки від 30 квітня 2014 року № 04-12/21 і встановлено, що Товариство використовує земельну ділянку загальною площею 20 га земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення під гранітним кар'єром в адміністративних межах Соснівської сільської ради Макарівського району та Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області самовільно.
12 червня 2014 року Держгеонадра видано наказ № 184 "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", пунктом 2 якого зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами згідно з переліком наведеним у додатку 2, зокрема, Товариству, та надано 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень статей 18, 24, 51 Кодексу України про надра і статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Листом від 23 червня 2014 року № 8572/02/14-14 Товариство повідомлено про вимоги наказу.
10 листопада 2014 року Держгеонадра звернулась до суд з позовом щодо припинення Товариству права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Відмовивши в задоволенні позову з підстав порушення статей 18, 24 Кодексу України про надра, статей 125, 126 Земельного кодексу України, суд першої інстанції виходив з того, що Товариством вчиняються дії спрямовані на оформлення земельних прав користувача надр в порядку, передбаченому земельним законодавством, а статтею 4 Угоди не встановлено граничних строків оформлення такого права.
Скасувавши рішення суду першої інстанції, апеляційний суд виходив з того, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження права користування земельною ділянкою, на якій здійснюється видобування корисних копалин.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, здійснюючи перегляд справи в межах касаційної скарги, вважає, що висновок апеляційного суду помилковий, а висновок суду першої інстанції правильний.
Як вбачається з матеріалів справи, при проведенні перевірки Держгеонадра виявлено порушення Товариством пункту 4 Угоди щодо обов'язку надрокористувача при виконанні робіт забезпечити відвід земельної ділянки в кінцевих межах і оформлення земельних прав користувача надр, чим порушено вимоги статей 18, 24 Кодексу України про надра, статей 125, 126 Земельного кодексу України, постанову Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" (615-2011-п) .
За приписами частин першої та другої статті 18 Кодексу України про надра надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України. Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
При цьому, слід враховувати, що права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами (частина третя статті 24 Кодексу України про надра).
Пунктом 1 частини першої статті 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр мають право здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції.
Отже, з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у Товариства виникло право виконання робіт та обов'язок дотримуватись вимог цього дозволу і Угоди.
Абзацом 4 пункту 1 статті 4 Угоди встановлено, що надрокористувач при виконанні робіт по видам робіт та строках їх виконання повинен забезпечити відвід земельної ділянки в кінцевих межах і оформлення земельних прав користувача надр в порядку, передбаченому земельним законодавством.
Отже, земельні ділянки для користування надрами надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів, при цьому статтею 4 Угоди не визначено строків, протягом яких відповідне право має бути оформлено.
Позивачем на підтвердження факту вчинення дій, спрямованих на оформлення права користування земельною ділянкою, надано витяги із проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами що пов'язані з користуванням надрами в межах Соснівської сільської ради Макарівського району Київської області кадастровий номер 3222787700:03:008: та межах Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області, кадастровий номер 3224986200:02:001:.
Крім того, надано розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 21 квітня 2008 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду Товариству для розробки корисних копалин - граніту в межах Соснівської сільської рад" та рішення Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області від 20 травня 2008 року № 5 "Про надання погодження Товариству на складання технічної документації щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку під існуючим Соснівським гранітним кар'єром для розробки корисних копалин в межах Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області".
Враховуючи, що абзацом 4 пункту 1 статті 4 Угоди, яка є невід'ємною частиною дозволу (діє до 23 жовтня 2027 року), не визначено термінів, протягом яких Товариство має оформити право користування земельною ділянкою, а останнє, як встановлено судом першої інстанції, формально вчиняє відповідні дії для оформлення такого права, у суду апеляційної інстанції не було підстав для задоволення позову з цих підстав.
З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову.
За правилами статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична група" задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2015 року скасувати.
Постанову Окружного адміністративного суду України від 23 січня 2015 року залишити в силі.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді
М.І.Цуркан
А.В.Єрьомін
О.В.Кравцов