ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2015 року м. Київ К/800/21292/15
К/800/23609/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої судді: Васильченко Н.В.,
суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,
при секретарі судового засідання: Яроші Д.В.,
за участі представників третіх осіб: Данілова А.І., Яцука С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційними скаргами ОСОБА_3 та відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Одеського міського управління юстиції на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року та на додаткову постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року у справі № 1522/27408/12 за позовом ОСОБА_3 до відділу державних реєстраторів виконавчого комітету Одеської міської ради, Приморської районної державної адміністрації Одеської міської ради, треті особи: приватне підприємство "М.Т.Н", публічне акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль", публічне акціонерне товариство "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк", товариство з обмеженою відповідальністю "Брістоль-Красная" про скасування рішення, -
в с т а н о в и л а :
У листопаді 2012 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до відділу державних реєстраторів виконавчого комітету Одеської міської ради, Приморської районної державної адміністрації Одеської міської ради, треті особи: ПП "М.Т.Н", ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк", ТОВ "Брістоль-Красная", в якому просив скасувати рішення Приморської районної адміністрації Одеської міської ради № 0498 від 28 січня 2004 року про скасування державної реєстрації приватного підприємства "М.Т.Н.".
Позивач свої вимоги обґрунтовував тим, що рішення про скасування державної реєстрації "М.Т.Н." прийняте всупереч вимогам ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України - менше, ніж за два місяці з моменту прийняття рішення про ліквідацію, чим порушені його права.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 26 грудня 2012 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Приморської районної адміністрації Одеської міської ради № 0498 від 28 січня 2004 року про скасування державної реєстрації приватного підприємства "М.Т.Н." (код ЄДРПОУ 25052475).
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року скасовано рішення суду першої інстанції. Прийнято нову постанову, якою адміністративний позов про визнання протиправним та скасування рішення про скасування державної реєстрації юридичної особи залишено без задоволення.
Додатковою постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року задоволено заяву ТОВ "Брістоль - Красная" та встановлено спосіб та порядок виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року по справі № 522/27408/12, шляхом зобов'язання державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції виключити, у відповідності з законодавством, з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про включення до нього відомостей про юридичну особу - ПП "М.Т.Н." (ідентифікаційний код 25052475) та включити відомості про його ліквідацію.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями суду апеляційної інстанції, ОСОБА_3 та Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Одеського міського управління юстиції звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких ОСОБА_3 просить скасувати постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року та додаткову постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року та залишити в силі постанову Приморського районного суду м. Одеси від 26 грудня 2012 року, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Одеського міського управління юстиції у касаційній скарзі просить скасувати додаткову постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року та відмовити в задоволенні заяви ТОВ "Брістоль - Красная" про винесення додаткового рішення.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судом та обґрунтованість застосування норм матеріального права до вирішення спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційних скарг колегія суддів вважає їх не обґрунтованими, а скарги такими, що не підлягають задоволенню із наступних міркувань.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Одеським обласним управлінням статистики зареєстровано ПП "М.Т.Н." (код ЄДРПОУ 25052475), що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи від 09.01.1998 року, про що зроблено запис в журналі обліку реєстрації за № 1466. Засновником та власником ПП "М.Т.Н." ОСОБА_5 09.12.2003 року прийнято рішення про ліквідацію цього підприємства, про що у друкованому засобі масової інформації розміщено відповідне повідомлення про його припинення, про порядок та строк заявлення кредиторами вимог до підприємства. Вказаним рішенням засновника та власника визначено ліквідаційну комісію у складі двох осіб: ОСОБА_6 - голова комісії, ОСОБА_7 - член комісії.
Головою ліквідаційної комісії ПП "М.Т.Н." 28.01.2004 року до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради подано заяву про скасування державної реєстрації ПП "М.Т.Н.", до якої було додано: рішення власника про ліквідацію ПП "М.Т.Н." від 09.12.2003 року; акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, затвердженого ПП "М.Т.Н."; довідку установ банків про закриття рахунків; довідку ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 26.01.2004 року про зняття ПП "М.Т.Н." з обліку; підтвердження про опублікування у друкованих засобах масової інформації оголошення про ліквідацію суб'єкта підприємницької діяльності; довідку Державного архіву Одеської області про прийняття документів, які підлягають довгостроковому зберіганню від 28.01.2004 року № 1; квитанцію УМВС України в Одеській області від 22.01.2004 року № 015179 про прийняття печаток і штампів; статут та свідоцтво про державну реєстрацію ПП "М.Т.Н.".
На підставі зазначеної заяви та поданих до неї документів 28.01.2004 року Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради було скасовано державну реєстрацію ПП "М.Т.Н.", про що складено відповідне повідомлення.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що на момент прийняття оскаржуваного рішення, порядок припинення юридичних осіб шляхом ліквідації врегульовувався Цивільним кодексом України (435-15) , який набрав чинності 1 січня 2004 року, а саме статтями 105 та 111 цього Кодексу. Згідно ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщує в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи. Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що спірне рішення відповідача порушує права позивача, як кредитора ПП "М.Т.Н.", а тому підлягає скасуванню.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції і відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що Порядок скасування державної реєстрації юридичної особи регулюється вимогами Закону України "Про підприємництво" від 07.02.1991 року № 698-XII (698-12) та постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 року № 740 (740-98-п) (чинних та в редакції на момент прийняття ПП "М.Т.Н." рішення про ліквідацію підприємства), якими керувався орган державної реєстрації при прийнятті спірного рішення і що позивач не довів, що цим рішенням порушені його права.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про підприємництво" від 07.02.1991 року № 698-XII (чинного та в редакції на момент реєстрації ПП "М.Т.Н." в якості юридичної особи) державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської, районної в місті Ради народних депутатів або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації за місцезнаходженням або місцем проживання даного суб'єкта, якщо інше не передбачено законодавчими актами України. Відповідно до ч. 2 ст. 8 цього Закону (у зазначеній редакції) для державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності подаються такі документи: рішення власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу. Якщо власників або уповноважених ними органів два і більше, таким рішенням є установчий договір; статут, якщо це необхідно для створюваної організаційної форми підприємництва; рішення Антимонопольного комітету України про згоду на створення, реорганізацію (злиття, приєднання) суб'єктів підприємницької діяльності, якщо чинним законодавством визначена необхідність такої згоди; реєстраційна картка встановленого зразка; документ, що засвідчує сплату коштів за державну реєстрацію.
Згідно положень ч. 4 ст. 8 Закону України "Про підприємництво" державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності здійснюється (при наявності всіх документів) за заявочним принципом протягом не більше п'яти робочих днів. Орган, який здійснює реєстрацію, зобов'язаний протягом цього терміну видати посвідчення про реєстрацію в десятиденний термін і подати відомості до відповідної податкової інспекції та органу державної статистики. Органи державної статистики встановлюють коди суб'єктів підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. ч. 18, 19 Закону України "Про підприємництво" (698-12) (чинного та в редакції на момент прийняття ПП "М.Т.Н." рішення про ліквідацію підприємства) скасування державної реєстрації здійснюється за заявою власника (власників) або уповноважених ним (ними) органів чи за особистою заявою підприємця-громадянина, а також на підставі рішення суду в разі: визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству, установчих документів; здійснення діяльності, що суперечить установчим документам та законодавству України; несвоєчасного повідомлення суб'єктом підприємницької діяльності про зміну його назви, організаційної форми, форми власності та місцезнаходження; визнання суб'єкта підприємницької діяльності банкрутом (у випадках, передбачених законодавством); неподання протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності згідно з законодавством.
Скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності здійснюється органом державної реєстрації за наявності ліквідаційного балансу, складеного і затвердженого згідно з законодавством, та інших документів, що підтверджують проведення заходів щодо ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності як юридичної особи, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, шляхом виключення його з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності. Відповідно до п. 34 Порядку державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 року № 740 (740-98-п) (чинного та в редакції на момент прийняття ПП "М.Т.Н." рішення про ліквідацію підприємства) скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи здійснюється органом державної реєстрації шляхом виключення його з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності після проведення ліквідаційною комісією заходів щодо ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності і подання до органу державної реєстрації таких документів: заяви (рішення) власника (власників) або уповноваженого ним (ними) органу чи рішення господарського суду у випадках, передбачених законодавством; акта ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, затвердженого органом, що призначив ліквідаційну комісію; довідки аудитора, якщо це необхідно відповідно до вимог законодавства для перевірки достовірності ліквідаційного балансу; довідки установ банків про закриття рахунків; довідки органу державної податкової служби про зняття з обліку; підтвердження про опублікування у друкованих засобах масової інформації оголошення про ліквідацію суб'єкта підприємницької діяльності; довідки архіву про прийняття документів, які підлягають довгостроковому зберіганню; довідки органу внутрішніх справ про прийняття печаток і штампів; оригіналів установчих документів (статут, установчий договір); свідоцтва про державну реєстрацію.
Судом апеляційної інстанції вірно встановлено, що скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи ПП "М.Т.Н." органом державної реєстрації було здійснено за заявою голови ліквідаційної комісії ПП "М.Т.Н." від 28.01.2004 року та доданих до неї документів, а саме: рішення власника про ліквідацію ПП "М.Т.Н." від 09.12.2003 року; акту ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, затвердженого ПП "М.Т.Н."; довідок установ банків про закриття рахунків; довідки ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 26.01.2004 року про зняття ПП "М.Т.Н." з обліку; підтвердження про опублікування у друкованих засобах масової інформації оголошення про ліквідацію суб'єкта підприємницької діяльності; довідки Державного архіву Одеської області про прийняття документів, які підлягають довгостроковому зберіганню від 28.01.2004 року № 1; квитанції УМВС України в Одеській області від 22.01.2004 року № 015179 про прийняття печаток і штампів; статуту та свідоцтва про державну реєстрацію ПП "М.Т.Н.".
Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що відповідач при здійсненні дій, що оспорюються та прийнятті рішення, діяв в межах повноважень та відповідно до закону.
Колегія суддів погоджується з висновком суду, що позивачем не надано жодних доказів, які б підтверджували наявність заборгованості у ПП "М.Т.Н." перед позивачем станом на момент звернення останнім з даним позовом (23.11.2012 року) та, як наслідок, порушення його прав, як кредитора ПП "М.Т.Н.". При цьому, у гарантійному листі від 20.11.2003 року № 23 вказано, що ПП "М.Т.Н." зобов'язується погасити заборгованість у розмірі 24000 грн., яка є у ПП "М.Т.Н." перед суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_3 за договором від 09.01.2003 року у строк до 31.12.2003 року, проте з даним позовом позивач звернувся 23.11.2012 року, а тому зазначений лист не може підтверджувати наявність зазначеної заборгованості станом на 23.11.2012 року. Також позивачем не надано жодних доказів, що свідчать, що позивач звертався до ПП "М.Т.Н." щодо стягнення вказаної заборгованості.
Щодо касаційних скарг позивача та відповідача у справі стосовно скасування додаткової постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судового рішення суду апеляційної інстанції, а касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
На адресу Одеського апеляційного адміністративного суду 9 лютого 2015 року надійшла заява від представника ТОВ "Брістоль - Красная" про винесення додаткового судового рішення. Заява про винесення додаткового судового рішення обґрунтована тим, що права третіх осіб, які були вирішені судом апеляційної інстанції постановою від 16 грудня 2014 року (залишено чинним рішення органу про припинення державної реєстрації підприємства), неможливо поновити без зобов'язання державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про включення в державний реєстр відомостей про юридичну особу - ПП "М.Т.Н." (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 25052475).
Підставою для такого звернення третіх осіб та ухвалення додаткового рішення стало те, що постанова суду першої інстанції була виконана реєстраційною службою, тоді, як ця постанова в подальшому була скасована судом апеляційної інстанції.
Суд апеляційної інстанції встановив, що відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року рішення органу про припинення державної реєстрації ПП "М.Н.Т." (рішення Приморської адміністрації Одеської міської ради № 0498 від 28 січня 2004 року "Про скасування державної реєстрації приватного підприємства "М.Т.Н.") є чинним. Вказане рішення реалізовано 28 січня 2004 року - ПП "М.Н.Т." (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 25052475) було виключено з єдиного державного реєстру підприємств. Однак внаслідок дій судових, інших органів, посадових осіб та внесених змін до законодавства України про державну реєстрацію, вказане підприємство на час розгляду звернення до суду значиться в єдиному державному реєстрі як діюче, державному реєстратору відомості про припинення державної реєстрації не надані.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями проводить державний реєстратор, шляхом внесення відповідного запису у порядку встановленим чинним законодавством. Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа припиняється в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилась з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Зважаючи на те, що згідно повідомлення державної реєстраційної служби України в зв'язку зі зміною законодавства, єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб - підприємців знаходиться у стані формування, внаслідок чого інформація про юридичних осіб, яка була здійснена до 01.07.2004 року та не включена до єдиного державного реєстру, отримується в органі виконавчої влади, в якому проводилась державна реєстрація, а рішення Приморської адміністрації Одеської міської ради № 0498 "Про скасування державної реєстрації Приватного підприємства "М.Т.Н.") прийнято 28 січня 2004 року, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність винесення додаткового судового рішення для поновлення порушеного права третіх осіб у справі, яким має бути зобов'язано сторону по справі - державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб запис про включення відомостей про юридичну особу - ПП "М.Т.Н." (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 25052475).
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного. Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про підприємництво" від 07.02.1991 року № 698-XII (чинного та в редакції на момент реєстрації ПП "М.Т.Н." в якості юридичної особи) державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської, районної в місті Ради народних депутатів або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації за місцезнаходженням або місцем проживання даного суб'єкта, якщо інше не передбачено законодавчими актами України. Згідно статей 18, 19 Закону України "Про підприємництво" (чинного та в редакції на момент прийняття ПП "М.Т.Н." рішення про ліквідацію підприємства) скасування державної реєстрації здійснюється за заявою власника (власників) або уповноважених ним (ними) органів чи за особистою заявою підприємця-громадянина, а також на підставі рішення суду в разі: визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству, установчих документів; здійснення діяльності, що суперечить установчим документам та законодавству України; несвоєчасного повідомлення суб'єктом підприємницької діяльності про зміну його назви, організаційної форми, форми власності та місцезнаходження; визнання суб'єкта підприємницької діяльності банкрутом (у випадках, передбачених законодавством); неподання протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності згідно з законодавством.
Виходячи з наведеного, рішення Приморської адміністрації Одеської міської ради від 28 січня 2004 року № 0498 "Про скасування державної реєстрації приватного підприємства "М.Т.Н."), яким скасовано державну реєстрацію ПП "М.Т.Н.", прийнято на підставі документів, визначених вимогами Закону України "Про підприємництво" (698-12) та Порядку державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 року № 740 (740-98-п) (чинного та в редакції на момент прийняття ПП "М.Т.Н." рішення про ліквідацію підприємства), з дотриманням вимог та порядку скасування державної реєстрації юридичної особи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 168 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу у випадку, якщо суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення. Оскільки рішення Приморської районної адміністрації Одеської міської ради № 0498 від 28 січня 2004 року "Про скасування державної реєстрації приватного підприємства "М.Т.Н." не внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а скасована судом апеляційної інстанції постанова Приморського районного суду міста Одеси від 26 грудня 2012 року та ухвала цього ж суду від 21 березня 2013 року є фактично виконаними, судом апеляційної інстанції прийнято додаткову постанову від 14 квітня 2015 року відповідно до вимог та за наявності підстав, передбачених ст. 168 КАС.
Колегія суддів дійшла думки, що суд апеляційної інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, вірно встановив характер спірних правовідносин та обґрунтовано застосував норми матеріального права до їх вирішення.
Порушень норм процесуального закону, які б призвели до ухвалення незаконних рішень, не встановлено.
Доводи касаційної скарги зазначений висновок суду не спростовують.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційні скарги ОСОБА_3 та відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Одеського міського управління юстиції залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року та на додаткову постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року у справі № 1522/27408/12 залишити без змін.
ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: