ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2015 року м. Київ К/800/56600/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Калашнікової О.В.,
Суддів: Васильченко Н.В.,
Леонтович К.Г.
секретар судового засідання - Маджар О.М.
за участю
представника позивача - Насупа О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у справі № 826/6039/14 за позовом ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" до Центрального територіального департаменту Національної комісії цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови, -
в с т а н о в и л а:
ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" звернулося в суд з позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії цінних паперів та фондового ринку, в якому просило: визнати протиправною та скасувати постанову Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій № 3440-ЦД-1-Е від 11.12.2013 року; визнати протиправним та скасувати розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 3442-ЦД-1-Е.
Позовні вимоги мотивовано тим, що оскаржувані постанова та розпорядження винесені без врахування наданої ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" інформації про скликання загальних зборів товариства з метою приведення статутів та внутрішніх положень вказаного товариства у відповідність з нормами Закону України "Про акціонерні товариства" (514-17) , які не відбулися у зв'язку з відсутністю кворума.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та направити справу на новий розгляд.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, відповідачем винесено розпорядження № 188-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.02.2013, в якому зазначено про порушення ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" законодавства про цінні папери, а саме: п. 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" (514-17) , а саме: не приведення до 30.04.2011 року статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства" (514-17) , у зв'язку з чим встановлено у строк до 26.08.2013 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 26.08.2013 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
При цьому, позивач із заявою від 21.08.2013 року № 150-08/13 звернувся до відповідача з проханням продовжити термін виконання розпорядження №188-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.02.2013 року, посилаючись на неможливість проведення загальних зборів з підстав відсутності кворуму, за результатами розгляду якою відповідачем листом від 27.08.2013 року № 05/02/6485 повідомлено про відмову у продовженні терміну виконання вказаного розпорядження, у зв'язку з відсутністю підстав для цього.
Відповідачем встановлено ознаки порушення ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" вимог п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме: невиконання розпорядження № 188-ЦД-1-Е від 25.02.2013 року про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 26.08.2013 року), на підставі чого складено акт № 3461-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів від 26.11.2013 року.
Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 27.11.2013 року із зазначенням про факт складання у відношенні ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" акту № 3461-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів від 26.11.2013 року постановлено, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" відбудеться 11.12.2013 року о 09 год. 40 хв.
За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" винесено постанову № 3440-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 11.12.2013 року, якою за невиконання розпорядження відповідача № 188-ЦД-1-Е від 25.02.2013 року постановлено накласти на позивача штрафну санкцію у розмірі 1 000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн. та винести у відношенні ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Розпорядженням № 3442-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.12.2013 року встановлено порушення ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" законодавства про цінні папери, а саме: п. 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" (514-17) , а саме: не приведення статутів та внутрішніх положень ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства" (514-17) , у зв'язку з чим встановлено у строк до 17.03.2014 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 17.03.2014 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Вважаючи розпорядження № 3442-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.12.2013 протиправним, а, відтак, таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що позивачем не було фактично виконано розпорядження № 188-ЦД-1-Е від 25.02.2013 про усунення порушень на ринку цінних паперів, а тому оскаржувані постанова про накладення санкцій № 3440-ЦД-1-Е від 11.12.2013 року та розпорядження № 3442-ЦД-1-Е є правомірними та не підлягають скасуванню.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" № 448/96-ВР (надалі - Закон № 448/96) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 448/96, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
При цьому, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Статтею 6 вказаного Закону передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Статтею 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначені повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Так, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу ХІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням НКЦПФР від 16.10.2012 № 1470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 05.11.2012 № 1855/22167 (z1855-12) , розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто. Розпорядження про усунення порушень може бути винесено без порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у випадках, передбачених рішенням Комісії, яке оприлюднюється відповідно до законодавства.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем за невиконання невиконання розпорядження відповідача № 188-ЦД-1-Е від 25.02.2013 року винесено постанову № 3440-ЦД-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 11.12.2013 року, якою постановлено накласти на позивача штрафну санкцію у розмірі 1 000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн.
Відповідно до абз. 1 п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штраф за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 9 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій у разі невиконання або несвоєчасного виконання розпорядження про усунення порушень уповноважена особа застосовує відповідну санкцію та у разі необхідності виносить нове розпорядження.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для винесення оскаржуваного розпорядження № 3442-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.12.2013 є встановлення за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" невиконання позивачем розпорядження № 188-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.02.2013, яким встановлено у строк до 26.08.2013 усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: п. 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" (514-17) , а саме: не приведення до 30.04.2011 року статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства" (514-17) , та до 26.08.2013 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
У відповідності до п. 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 № 514-VI (514-17) статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.
Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.
При цьому, судами встановлено, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру, станом на момент розгляду справи судами позивач діє у формі закритого акціонерного товариства.
Враховуючи, що позивачем не виконано розпорядження № 188-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.02.2013 року, за що до п. 8 ст. 11 Закону N 448/96-ВР передбачено застосування фінансових санкцій та винесення одночасно розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, суди попередніх інстанцій дійшли вірних висновків, що оскаржувана постанова та розпорядження № 3442-ЦД-1-Е є обґрунтованими та відповідають вимогам Закону N 448/96-ВР (448/96-ВР) , прийняті з дотриманням порядку № 1470 (z1855-12) , а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року залишити без змін.
ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239- 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя
Судді: