ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" жовтня 2015 р. м. Київ К/800/11690/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі :
Пасічник С.С.,
Кочана В.М.,
Швеця В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Тернопільській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2015 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2014 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Тернопільській області про визнання протиправною відмови Відділу Державної автомобільної інспекції УМВС України в Тернопільській області здійснити реєстрацію за нею транспортного засобу та видати свідоцтво про реєстрацію автомобіля марки TATRA 8152C1 A 2003 р.в., шасі НОМЕР_1, жовтого кольору; зобов'язання Відділу Державної автомобільної інспекції УМВС України в Тернопільській області здійснити реєстрацію за ОСОБА_4 автомобіля марки TATRA 8152C1 A 2003 р.в., шасі НОМЕР_1, жовтого кольору з видачею свідоцтва встановленого законом зразка про реєстрацію.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.11.2014 р. в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що у разі відсутності відомостей про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, органи ДАІ відмовляють у реєстрації транспортного засобу незалежно від того, хто є власником автомобіля - особа, що придбала за кордоном та ввезла в Україну цей транспортний засіб, чи інша особа, яка набула право власності на нього в подальшому.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2015 р. постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.11.2014 р. скасовано та ухвалено нову, якою позов задоволено: визнано протиправною відмову Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Тернопільській області здійснити реєстрацію транспортного засобу за ОСОБА_4 та видати свідоцтво про реєстрацію автомобіля марки TATRA 8152C1 A 2003 р.в., шасі НОМЕР_1, жовтого кольору; зобов'язано Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Тернопільській області здійснити реєстрацію транспортного засобу за ОСОБА_4 з видачею свідоцтва встановленого законом зразка про реєстрацію автомобіля марки TATRA 8152C1 A 2003 р.в., шасі НОМЕР_1, жовтого кольору.
При цьому, задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції вказав, що представлення документів по сплаті митних платежів є обов'язковою передумовою для реєстрації в органах ДАІ транспортного засобу лише при ввезені його з-за кордону, а відтак відповідач не мав права відмовляти позивачці у реєстрації власного автомобіля.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального і процесуального права, просив рішення суду апеляційної інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.2 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що автомобіль іноземного виробництва марки ТАТRА 815 2 СІ А 2003 р.в., шасі НОМЕР_1, жовтого кольору, вперше зареєстровано 04.05.2007 р. ВРЕВ м.Тернопіль, підпорядкованим УДАІ УМВС України в Тернопільській області, на ім'я громадянина ОСОБА_5, видано свідоцтво про реєстрацію серії НОМЕР_3 і закріплено номерний знак НОМЕР_2.
16.06.2007 р. вищезазначений автомобіль на підставі заяви власника ВРЕР м.Тернопіль знято з обліку та продано громадянці ОСОБА_4, якою здійснено дії по його реєстрації, отримано свідоцтво про реєстрацію серії НОМЕР_4 із закріпленням номерного знаку НОМЕР_5.
10.06.2009 р. ВРЕВ м.Тернопіль відповідно до вимог п.40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйований на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів було скасовано реєстрацію автомобіля марки TATRA 815 2 СІ А 2003 р.в., шасі НОМЕР_1, оскільки за результатами перевірки матеріалів, що стали підставами для реєстрації транспортних засобів іноземного виробництва, які реалізовані ДП "171 Чернігівський ремонтний завод" за довідками-рахунками протягом 2005-2008 років, у тому числі довідки-рахунку від 05.04.2007р. серії ЄГП № 427725, на підставі якої проведено реєстрацію вищевказаного автомобіля на ім'я ОСОБА_5, встановлено, що автомобіль марки TATRA 815 2 СІ А 2003 р.в., шасі НОМЕР_1 легалізований на території України шляхом незаконного оформлення фіктивних документів, виданих ДП "171 Чернігівський ремонтний завод".
На звернення позивачки до Управління СБУ в Чернігівській області останнє листом № 12/М-173/23 від 23.12.2010 р. повідомило її про те, що слідчим відділом СБУ в Чернігівській дійсно розслідується кримінальна справа № 1250, яка була порушена за фактом вчинення за попередньою змовою групою осіб контрабанди в Україну пасажирських автобусів, проте, транспортний засіб TATRA, шасі НОМЕР_1 не є предметом контрабанди у вказаній кримінальній справі та не має відношення до її розслідування.
Також, відповідно до листа Тернопільської митниці від 28.01.2011 р. № 18/1 1-633-М-2 транспортний засіб TATRA 815 2 СІ А 2003 р.в., шасі НОМЕР_1 митний кордон України не перетинав й жодної інформації про його митне оформлення не виявлено.
При цьому, листами Департаменту ДАІ УМВС України № 4/8-М-5029 від 10.01.2011 р. та № 4/8-М-152 від 07.02.2011 р. позивачку повідомлено про те, що поновлення реєстрації вищезазначеного автомобіля можливе на підставі відповідного рішення суду про визнання права власності на автомобіль та сплати митних платежів.
В подальшому, рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 26.09.2012 р. в справі № 1915/12389/2012 за ОСОБА_4 визнано право власності на транспортний засіб: автомобіль марки TATRA 815 2 СІ А 2003 року випуску, шасі НОМЕР_1.
26.06.2014 р. ОСОБА_4 звернулась до відділу ДАІ УМВС України в Тернопільській області з заявою про реєстрацію вказаного транспортного засобу, проте, листом від 15.07.2014 р. № 18/М-109 о/п Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Тернопільській області повідомило позивачку про те, що оскільки автомобіль ТАТRА 815 2 СІ А 2003 року випуску, шасі НОМЕР_1 був легалізований на території України шляхом незаконного оформлення фіктивних документів, виданих ДП "171 Чернігівський ремонтний завод", а автомобілі цієї марки в Україні не виробляються і на балансі Міністерства оборони України не перебували, то він ввезений незаконним шляхом з-за кордону без сплати передбачених законодавством податків і зборів при імпорті транспортних засобів, а тому може бути зареєстрований за умови надання документів про сплату у повному обсязі всіх податків та зборів, передбачених законодавством України при імпорті автомобіля на митну територію України.
Згідно зі ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 р. № 3353-XII державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників. Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйований на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388 (1388-98-п) (далі - Порядок № 1388).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1388 (1388-98-п) державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру Державтоінспекції. Порядок ведення Єдиного державного реєстру Державтоінспекції та надання інформації з нього затверджується МВС.
Пунктом 8 Порядку № 1388 (1388-98-п) визначено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Згідно з п.11 Порядку № 1388 (1388-98-п) державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта (у разі їх наявності) з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку. До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 985 (985-2002-п) , про передачу цих транспортних засобів у разі конфіскації у власність держави.
Державна реєстрація проводиться: транспортних засобів, що визнані в установленому порядку безхазяйними, - на підставі документів, виданих уповноваженими органами, а також договорів купівлі-продажу або інших документів, які встановлюють право власності на такі засоби після їх реалізації; транспортних засобів, які за правом спадкування перейшли у власність держави або подаровані державі власниками, - на підставі рішень органів, визначених законодавством, та нотаріально засвідчених документів, які встановлюють право власності, із зазначенням в них марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких транспортних засобів, інших документів, що підтверджують правомірність їх придбання новими власниками, а також виданих на території України реєстраційних документів з відміткою підрозділів Державтоінспекції про зняття їх з обліку.
Державна реєстрація зазначених транспортних засобів, ввезених на митну територію України без сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що передбачені законодавством під час імпорту таких засобів, проводиться за умови подання документів про внесення таких податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком безоплатно переданих конфіскованих транспортних засобів та транспортних засобів, які згідно з податковим законодавством звільнені від їх сплати, із внесенням відповідного запису у свідоцтво про реєстрацію.
Таким чином, здійснюючи державну реєстрацію транспортного засобу ввезеного із-за кордону, органи ДАІ УМВС України наділені повноваженнями щодо перевірки сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів.
При цьому, наявність документів про внесення зазначених платежів є обов'язковою умовою реєстрації таких транспортних засобів в органах ДАІ.
Аналогічна правова позиція викладена і в постановах Верховного Суду України від 22.10.2013 р. у справі № 21-104а13, від 17.12.2013 р. у справі № 21-422а13.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що дії відповідача щодо відмови в реєстрації транспортного засобу - автомобіля іноземного виробництва марки TATRA 8152C1 A 2003 р.в., шасі НОМЕР_1, належного на праві власності ОСОБА_4, при встановленні факту несплати митних платежів є правомірними.
Відповідно до статті 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суд першої інстанції дав правильну правову оцінку обставинам у справі й дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позову, яке було помилково скасоване судом апеляційної інстанції.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 226, 230, 231 КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Тернопільській області задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2015 р. скасувати, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.11.2014 р. - залишити в силі.
ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
Пасічник С.С.
Кочан В.М.
Швець В.В.