ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2015 року м. Київ К/800/19408/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Конюшка К.В.
суддів: Гончар Л.Я., Чалого С.Я.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу приватного підприємства "Наш дім - Л" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року
у справі № 816/4658/14
за позовом приватного підприємства "Наш дім - Л"
до управління Держземагенства у Миргородському районі Полтавської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2014 року приватне підприємство "Наш дім - Л" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до управління Держземагенства у Миргородському районі Полтавської області про визнання протиправними дій щодо перерозподілу земельної ділянки площею 1461 кв. м. з кадастровим номером 5310900000:50:028:0289, що знаходиться в м. Миргород, Полтавської області по вул. Я. Усика, 1-д, належить територіальній громаді міста Миргорода та на якій розташоване поточне будівництво торгового ряду ПП "Наш дім - Л" (далі - спірна земельна ділянка), до графи 42 державної статистичної звітності форми № 6-зем "Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" станом на 01.01.2014 як земель комерційного призначення; визнання протиправними дій щодо застосування коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, для земель комерційного призначення в розмірі 2,5 при здійсненні розрахунку нормативно-грошової оцінки спірної земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.10.2014 № 8618; зобов'язання відповідача здійснити перерозподіл спірної земельної ділянки до графи 58 державної статистичної звітності форми № 6-зем "Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" як земель, зайнятих поточним будівництвом, до закінчення даного будівництва.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.02.2015, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2015, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись зі вказаними рішеннями судів попередніх інстанцій, ПП "Наш дім - Л" оскаржило їх в касаційному порядку.
У касаційній скарзі скаржник просив скасувати вказані рішення судів попередніх інстанцій з мотивів порушення цими судами норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення - про задоволення позову.
Справу розглянуто у попередньому судовому засіданні в установленому статтею 220-1 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України порядку.
Згідно з частиною другою статті 220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи і правильність застосування судами норм процесуального та матеріального права, судова колегія дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає відхиленню з огляду на таке.
Як установлено судами попередніх інстанцій, рішенням Миргородської міської ради Полтавської області від 15.12.2010 № 10 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Миргорода Полтавської області та введено її в дію, яким встановлено, що земельна ділянка площею 1461 кв. м. з кадастровим номером 5310900000:50:028:0289, що знаходиться в м. Миргороді Полтавської області по вул. Я. Усика, 1-д, та перебуває в оренді у позивача, належить до земель комерційного використання.
На запит позивача 17.06.2014 управління Держземагентства у Миргородському районі Полтавської області надало витяг № 4591 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1461 кв. м. з кадастровим номером 5310900000:50:028:0289, що знаходиться в м. Миргороді Полтавської області по вул. Я. Усика, 1-д, відповідно до якого коефіцієнт функціонального використання орендованої позивачем земельної ділянки становить 0,5 та відповідає коефіцієнту функціонального використання, що застосовується для земель, зайнятих поточним будівництвом.
На запит Миргородської міської ради Полтавської області від 23.10.2014 відповідач надав витяг від 29.10.2014 № 8618 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1461 кв. м. з кадастровим номером 5310900000:50:028:0289, що знаходиться в м. Миргороді Полтавської області по вул. Я. Усика, 1-д. Відповідно до цього витягу спірна земельна ділянка належить до земель комерційного використання з коефіцієнтом функціонального використання 2,5.
Також судами попередніх інстанцій установлено, що витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель від 29.10.2014 № 8618 відповідає затвердженій та введеній в дію рішенням Миргородської міської ради Полтавської області від 15.12.2010 № 10 технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Миргорода, а витяг від 17.06.2014 № 4591 зазначеній технічній документації не відповідає.
Водночас, рішення Миргородської міської ради Полтавської області від 15.12.2010 № 10 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Миргорода Полтавської області та введення її в дію" в судовому порядку не оскаржувалось та є чинним.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що діючим законодавством передбачені повноваження управління Держземагентства у Миргородському районі Полтавської області видавати витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, яка затверджена рішенням Миргородської міської ради Полтавської області від 15.12.2010 № 10, та не може видавати витяги, інформація яких не відповідає цій технічній документації.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з обґрунтованим висновком судів попередніх інстанцій з огляду на таке.
Підпунктом 271.1.1. пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом. Законом України "Про оцінку землі" (1378-15) визначаються правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльність у сфері оцінки земель в Україні. Цей Закон спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
Статтями 18, 20, 23 Закону України "Про оцінку землі" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Розробники технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звітів про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Частиною другою статті 19 Конституції України установлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Системний аналіз вказаних норм права дає підстави для висновку, що управління Держземагентства у Миргородському районі Полтавської області уповноважене видавати лише витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, яка затверджена рішенням Миргородської міської ради Полтавської області від 15.12.2010 № 10, та не може видавати витяги, інформація яких не відповідає цій технічній документації.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову та правомірності дій відповідача.
Отже, доводи касаційної скарги спростовуються викладеними вище нормами права та установленими обставинами справи, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення та скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень.
Згідно з частиною третьою статті 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 210 - 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , суд касаційної інстанції
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу приватного підприємства "Наш дім - Л" відхилити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року в цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеними статтями 237- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
Судді
(підпис) К.В. Конюшко
(підпис) Л.Я. Гончар
(підпис) С.Я. Чалий
Згідно з оригіналом помічник судді М.Р. Мергель