ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2015 року м. Київ К/800/10195/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Головуючого судді: Чалого С.Я.
Суддів: Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
секретар
судового засідання Зубенко Д.В.
за участю представників сторін:
позивача - Лєбєдєвої М.О.
відповідача - Остимчук О.О., Місечка В.І.
розглянувши в порядку касаційного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду касаційну скаргу дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2015 року у справі за позовом Державної служби геології та надр України до дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" про застосування заходів реагування,-
в с т а н о в и л а :
У серпні 2014 року Державна служба геології та надр України звернулася до суду з позовом до дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" про застосування заходів реагування шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1915 від 14 травня 2002 року на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку з метою пошуку та розвідки газових покладів у мезозойських та сарматських відкладах, проведення дослідно-промислової розробки, геолога-економічної оцінки запасів ДКЗ України з метою підготовки Городоцького родовища до промислової розробки, наданого дочірньому підприємству Національної акціонерної компанії "Надра Україна "Західукргеологія".
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2015 року позов задоволено та застосовано заходи реагування шляхом анулювання зазначеного спеціального дозволу.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій посилаючись та порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, Державна служба геології та надр України наділена функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 р. № 391/2011 (391/2011) .
Держгеонадра України з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (1294-2011-п) (далі - Порядок № 1294) та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) (далі - Закон).
Згідно з пп.18 п. 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
Відповідно до ст. 4 Порядку № 1294 (1294-2011-п) органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.
Відповідно до статті 19 Кодексу України Про надра - надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615 (615-2011-п) (далі Порядок № 615).
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, дочірньому підприємству Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1915 від 14.05.2002 р. на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку з метою пошуку та розвідки газових покладів у мезозойських та сарматських відкладах, проведення дослідно-промислової розробки, геолого-економічної оцінки запасів ДКЗ України з метою підготовки Городоцького родовища до промислової розробки терміном дії до 14 травня 2018 року.
На підставі наказу Держгеонадр Унраїни "Щодо проведення позапланової перевірки" від 17.06.2014 р. № 192 та направлення від 20.06.2014 р. № 558-14/02. Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України 25.06.2014 р. проведено позапланову перевірку господарської діяльності відповідача, на яку стримано спеціальний дозвіл.
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 02-35/06/2014-16/у-20 від 25.06.2014 р., згідно з яким перевіркою виявлено ряд порушень відповідачем законодавства в сфері надрокористування. Зокрема перевіркою встановлено:
- річні обсяги видобутку природного газу відповідачем за 2013 рік не відповідають проектним показникам (видобуто в період з січня по травень 589,255 тис. м3 при плані 5,224 млн. м3 Протоколу ЦКР Міненерговугілля № 72 від 04.07.2012, чим порушено вимоги ст. 20, 37, 38 Кодексу України про надра № 132/94 (надалі КУ № 132/94), ст. 20, 35 Закону України "Про нафту і газ" № 2665 (надалі - № 2665), наказу № 34/м, ГСТУ 41-00032626-00-016-2000, НПАОН 11.2-5.01-52, НПАОН 11.10-1.01-70, НПАОН 11.10-1.02-84;
- не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами на момент перевірки: пошук та розвідка газових покладів у мезозойських та Сарматських відкладах, проведення дослідно-промислової розробки, геолого-економічної оцінки запасів ДКЗ України з метою підготовки родовища до промислової розробки, чим порушено вимоги ст. 20, 24 КУ № 132/94, ст. 20, 35 ЗУ № 2665, ПКМУ № 615 (615-2011-п) ;
- не виконується п. 1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 1915 від 14.05.2002 р., а саме: геологічне вивчення, в тому числі ДПР на момент перевірки не проводиться; не погоджено проект дослідно-промислової розробки Городоцького газового родовища з Держгірпромнаглядом України.
- не виконується п. 4 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 1915 від 14.05.2002 р. Обов'язкове виконання обсягів та термінів викладених в Програмі робіт а саме; п. 2 Не укладено договір про здійснення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов Дозволу та Угоди про умови користування надрами в передбачені терміни (IV кв. 2013 р. - І кв. 2014 р.), чим порушено вимоги с. 20, 24 КУ № 132/94, ст. 20, 35 ЗУ № 2665, ПКМУ № 615 (615-2011-п) ;
- не виконується п. 7 особливих умов Спеціального дозволу на користування надрами № 1915 від 14.05.2002 р.: не здійснюється обов'язковий моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов користуванню надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджених Постановою КМУ від 30.05.2011 № 615 (615-2011-п) , чим порушено вимоги ст. 20, 24 КУ № 132/94, ст. 20, 35 ЗУ № 2665, ПКМУ № 615 (615-2011-п) ;
- не виконується п 7.1 Угоди про користування надрами: ДП "Західукргеологія" не подало до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством, чим порушено вимоги ст. 20, 24 КУ № 132/94, ст. 20, 28 ЗУ № 2665, ПКМУ № 615 (615-2011-п) ;
- не виконується п. 5.4 Угоди про користування надрами, а саме: не здійснено та не погоджено з органами державного гірничого нагляду та іншими заінтересованими органами у порядку, встановленому Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України консервацію св. № 9 (Акт на консервацію св. № 9 закінчився 15.06.2014 р.), чим порушено вимоги ст.24, 54 КУ № 132/94, ст. 20, 28 ЗУ № 2665, НПАОН 11.2-4.02-89, ПКМУ № 615 (615-2011-п) .
На підставі вказаного акта перевірки складено припис № 564-14/02 від 25.06.2014 р., яким відповідача зобов'язано у строк до 04.07.2014 р. усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування. Зазначений Припис оскаржений відповідачем не був.
Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було направлено подання № 588-14/02 від 04.07.2014 р. про зупинення дії спеціально дозволу на користування надрами № 1915 від 14 05.2002р.
Державна служба геології га надр України відповідно до підпункту 1 та підпункту 5 пункту 23 Порядку № 615 (615-2011-п) має право зупиняти дію спеціального дозволу у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
Так, наказом від 10.07.2014 р. № 223 позивачем зупинено дію спеціального дозволу та надано Дочірньому підприємству Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень.
Листом № 10042/02/14-14 від 16.07.2014 р. (дата відправлення 22.07.2014 р.) відповідач був повідомлений про прийняте рішення Держгеонадрами України та отримав вищезазначений лист 25.07.2014 р. Однак, після отримання вказаного рішення відповідачем не вжито заходів по усуненню виявлених порушень.
Тому, Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України було направлено в Департамент державного геологічного контролю подання № 588-14/02 від 04.07.2014 р. про анулювання дії спеціально дозволу на користування надрами № 1915 від 14 05.2002 р.
Згідно з статтею 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, а саме: користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Враховуючи те, що дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії "Надра Україна" "Західукргеологія" порушило законодавство в сфері надрокористування, а саме вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, колегія суддів погоджує висновки судів попередніх інстанцій про те, що наявні підстави для припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1915 від 14.05.2002 р. згідно з статтею 26 Кодексу України про надра.
Порядок анулювання спеціальних дозволів на користування надрами визначений п. 4, ч. 7 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарського діяльності", який передбачає, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності: здійснення суб'єктом господарюванням певних дій щодо провадження господарського діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
З урахуванням зазначеного, позовні вимоги Державної служби геології та надр України підлягають задоволенню.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що при розгляді справи судами першої та апеляційної інстанцій були повно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Відповідно до ст. 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Керуючись статтею 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , колегія суддів -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: