ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2015 року м. Київ К/800/16912/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛО" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року у справі № 804/3657/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛО" до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області, третя особа Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів про визнання протиправним наказу та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, -
в с т а н о в и л а :
У березні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛО" звернулося в суд з позовом до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області, третя особа Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просило: визнати протиправним наказ № 72/ОС від 16.12.2013 р. керівника Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області в частині включення магазинів "АЛЛО" товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛО" в план перевірок суб'єктів господарювання на 01.04.2014 р.; зобов'язати відповідача до 31.12.2014 р. (включно) утриматися від планових перевірок дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів магазинів "АЛЛО" товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛО".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушена періодичність проведення заходів державного нагляду (контролю), здійснення планових перевірок окремо щодо кожного місця проведення господарської діяльності законодавством не передбачене.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛО" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до наказу Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області № 72/ос від 16 грудня 2013 року, на виконання п.1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (2735-17) , з метою забезпечення планової роботи Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області затверджений план проведення перевірок щодо дотримання законодавства у сфері захисту прав споживачів та ринкового нагляду на І квартал 2014 року.
23 грудня 2013 року Держспоживінспекцією України погоджений План перевірок суб'єктів господарювання на І квартал 2014 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Полтавській області в якому, у т.ч. філія ТОВ "Алло" у м. Кременчук, маг. "Алло", м. Кременчук вул. Леніна 10/7.
Відповідно до повідомлення № 78 від 26 лютого 2014 року позивач повідомлений про проведення перевірки суб'єкта господарювання філії ТОВ "Алло" магазин "Алло" м. Кременчук вул. Леніна 10/7, дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів, якості продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг з 24 березня 2014 року по 29 березня 2014 року.
Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Полтавській області 17 березня 2014 року виданий наказ № 24-П про проведення планових перевірок 2014 року, у т.ч. ТОВ "Алло", магазин "Алло" м. Кременчук вул. Леніна 10/7.
Згідно направлення на право проведення перевірки № 154 від 5 лютого 2014 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Одеській області у період з 4 лютого 2014 року по 18 лютого 2014 року проведена планова перевірка магазину "Алло" ТОВ "Алло" з приводу дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів за адресою: Одеська область м. Южне вул. Григорівського десанту 34/1, за результатами якої складений акт № 002136 від 12 лютого 2014 року.
На підставі вказаного акту перевірки, відповідачем винесена постанова № 58 від 18 лютого 2014 року про накладення стягнень, передбачених ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів", відповідно до якої до ТОВ "Алло" застосований штраф у розмірі 510 грн., який позивачем був оплачений в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням № 17961 від 21 лютого 2014 року.
Правомірність та обґрунтованість Наказу №72/ос від 16 грудня 2013 року прийнятого Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Полтавській області є предметом даного спору.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що проведення планових перевірок Держспоживінспекцією у Полтавській області позивача за місцем провадження відокремлених підрозділів на території Полтавської області відповідає вимогам законодавства, а отже прийнятий відповідачем наказ № 72/ос від 16 грудня 2013 року є правомірним.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05 квітня 2007 року (877-16) (далі - Закон України № 877-V (877-16) ).
Відповідно до ст. 1 Закону України № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Частиною 1 статті 4 Закону України № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно ч.4 ст. 5 Закону України № 877-V органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
У відповідності до ст. 7 Закону України № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Указом Президента України № 465/2011 від 13 квітня 2011 року (465/2011) затверджене Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, яким визначено, що Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України. Держспоживінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів. Держспоживінспекція України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Територіальними органами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів є інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - інспекції).
Згідно з п.3 Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 9 листопада 2011 року № 206 (z1337-11) , завданням інспекцій є реалізація повноважень Держспоживінспекції України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Відповідно до п.6 вищевказаного Положення, Інспекції мають право, зокрема: перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Полтавській області на виконання п.1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) , Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (2735-17) , з метою забезпечення планової роботи Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області, винесений наказ № 72/ос від 16 грудня 2013 року: п.1 Затвердити план проведення перевірок щодо дотримання законодавства у сфері захисту прав споживачів та ринкового нагляду на І квартал 2014 року.
Позивач був повідомлений про проведення перевірки суб'єкта господарювання Філії ТОВ "Алло" маг. "Алло" м. Кременчук вул. Леніна 10/7, дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів, якості продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг з 24 березня 2014 року по 29 березня 2014 року.
Згідно наданої позивачем копії Витягу з ЄДР товариство з обмеженою відповідальністю "Алло" зареєстроване 10 серпня 1998 року. У розділі "Дані про відокремлені підрозділи юридичної особи" зазначено філії ТОВ "Алло", в т.ч. у м. Кременчук вул. Шевченко 26.
Судами встановлено, що відповідно до наданої позивачем копії торгового патенту на провадження торговельної діяльності, діяльності з надання платних побутових послуг, торгівлі валютними цінностями, діяльності у сфері розваг № 324651 від 12 липня 2012 року, філія ТОВ "Алло" місцезнаходження суб'єкта господарювання: м.Кременчук вул.Шевченка 26, місцезнаходження відокремленого підрозділу для провадження торговельної діяльності у пунктах продажу товарів: Магазин "Алло" м. Кременчук вул. Леніна 10/7.
Отже, ТОВ "Алло" здійснює господарську діяльність відокремленими підрозділами у м. Кременчуці по вул. Леніна 10/7.
Таким чином, проведення планових перевірок Держспоживінспекцією у Полтавській області позивача за місцем провадження відокремлених підрозділів на території Полтавської області відповідає вимогам законодавства України, а отже прийнятий відповідачем наказ № 72/ос від 16 грудня 2013 року є правомірним.
Стосовно позовних вимог ТОВ "Алло" про зобов'язання відповідача утриматися від планових перевірок дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів магазинів "Алло" ТОВ "Алло" до 31 грудня 2014 року (включно), суди вірно зазначили, що вони не підлягають задоволенню, оскільки рішення суду не може обмежувати дії органу виконавчої влади в майбутньому.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛО" відхилити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: