ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2015 року м. Київ К/800/16065/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Голосіївського районного суду м.Києва від 28 січня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2015 року у справі № 752/18183/14-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и л а :
У жовтні 2014 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в якому просив: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови перерахунку пенсії у звязку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012 р.; зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.05.2012 р. № 21/3/2-1515-2200 наданої фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України та здійснити відповідні виплати з 20.04.2014 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" він має право на перерахунок пенсії у разі зміни хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Постановою Голосіївського районного суду м.Києва від 28 січня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2015 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач був звільнений в запас з військової служби та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) . Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві з 31.10.2006 р.
У травні 2012 року фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України була видана довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 р. за посадою, яку він обіймав на день звільнення з військової служби, з якої вбачається, що розмір грошового забезпечення фактично збільшився, однак, відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії.
Вказані дії позивач вважає неправомірними з чим звернувся до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що зазначена довідка враховує види надбавок, які отримують військовослужбовці за посадою, яку займав позивач на день звільнення та граничні розміри надбавок, а не розміри надбавок, які отримував позивач.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (393-92-п) , перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію.
Пунктом 2 зазначеного Порядку визначено, що Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзвязку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління держаної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України в свою чергу повідомляє своїм Головним управлінням у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Після чого, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 Порядку, та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 7 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) був затверджений порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій. На підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року № 355 (355-2012-п) установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Пунктом 2 вищенаведеної постанови передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (45-2008-п) , та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Вказаним пунктом було встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) .
Підставою для перерахунку позивачу пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , є зміна Кабінетом Міністрів України фактичного розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 21.05.2012 р. фінансово-економічного управління Служби безпеки України була видана довідка за № 21/3/2-1515/2200 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 р. (355-2012-п) станом на 01.04.2012 р.. Зазначена довідка враховує види надбавок, які отримують військовослужбовці за посадою, яку займав позивач на день звільнення та граничні розміри надбавок, а не розміри надбавок, які отримував позивач.
Крім того, відмінними є розміри грошового забезпечення у відсотковому співвідношенні, зокрема, у довідці СБ України зазначено: надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 100%, однак позивачу при проходженні служби була встановлена надбавка в розмірі 64 %, преміювання - 100%, а позивач отримував 10%. Надбавка військовослужбовцям, які проводять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну розвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади та надбавка військовослужбовцям, які безпосередньо займаються виконанням особливо важливих завдань із забезпечення державної безпеки при проходженні служби позивачем йому не призначалась, а тому зазначені надбавки не можуть враховуватись при здійсненні перерахунку.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Постанову Голосіївського районного суду м.Києва від 28 січня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: