ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2015 року м. Київ К/9991/59764/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С.Я.
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою приватного підприємства "Бірківське" на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 липня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2012 року у справі за позовом приватне підприємство "Бірківське" до Менської районної державної адміністрації в Чернігівській області, третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_4 про визнання незаконними та скасування рішень,-
в с т а н о в и л а :
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 липня 2012 року залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2012 року відмовлено в задоволенні позовних вимог приватного підприємства "Бірківське" до Менської районної державної адміністрації в Чернігівській області, третя особа фізична особа-підприємець ОСОБА_4 про визнання незаконними та скасування розпоряджень Менської районної державної адміністрації Чернігівської області, а саме: № 511 від 16.11.2011 року; № 600 від 28.12.2011 року та № 239 від 14.05.2012 року.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, позивач звернувся з касаційною скаргою та просить їх скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, приватним підприємством "Бірківське" 28 жовтня 2011 року, 23 січня 2012 року, 12 березня 2012 року було подано до Менської РДА Чернігівської області клопотання про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою по наданню в оренду земельних ділянок.
Відповідно до протоколу № 40 засідання районної комісії з вибору земельних ділянок від 01 листопада 2011 року розглянуто заяви ПП "Бірківське" та вирішено зобов'язати заявника надати на розгляд комісії належним чином оформлені заяви разом з додатком у вигляді графічного матеріалу, на якому буде зображено місце розташованої ділянки.
Згідно з протоколом № 11 засідання районної комісії з вибору земельних ділянок від 13 березня 2012 року відповідачем розглянуто заяви ПП "Бірківське" щодо надання дозволу на розробку проектно-технічної документації по передачі в оренду земельної ділянки та вирішено відмовити в зв'язку з тим, що зазначені земельні ділянки відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 28 грудня 2011 року передані в оренду ОСОБА_4 та укладено відповідний договір оренди.
Також, з матеріалів справи вбачається, що 16 листопада 2011 року Менською РДА Чернігівської області було видано розпорядження № 511 "Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою по передачі в оренду земельних ділянок громадянину ОСОБА_4 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Бірківської сільської ради".
В подальшому, 28 грудня 2011 року відповідачем було видано розпорядження № 600 "Про затвердження технічної документації із землеустрою по передачі в оренду земельних ділянок ОСОБА_4 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Бірківської сільської ради".
14 травня 2012 року Менською РДА видано розпорядження № 239 "Про затвердження технічної документації із землеустрою по передачі в оренду земельних ділянок ФОП ОСОБА_4 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Бірківської сільської ради".
На підставі вищезазначених розпоряджень відповідача від 28 грудня 2011 року № 600 та від 14 травня 2012 року № 239 між Менською РДА та ФОП ОСОБА_4 були укладені договори оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 358,5004 га та 90,4140 га.
Так, відповідно до статті 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21 вищезазначеного Закону, до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля відносяться зокрема, розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Як вбачається з довідки відділу держкомзему у Менському районі Чернігівської області, земельні ділянки, які розташовані на території Бірківської сільської ради Менського р-ну та передані в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 за рахунок невитребуваних часток (паїв) відповідно до розпоряджень голови Менської РДА № 600 від 28.12.2011 року та № 239 від 14.05.2012 року - не відносяться до земель державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" передбачено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.
Разом з тим, Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (899-15)
не встановлено порядку прийняття рішень районною державною адміністрацією при переданні в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок, тому при визначенні відповідної процедури необхідно керуватись нормами Земельного кодексу України (2768-14)
.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 ЗК України, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
При цьому, оскільки невитребувані земельні частки (паї) не відносяться до земель державної чи комунальної власності, а тому дія ст. 134 Земельного кодексу України не поширюється на передачу їх в оренду юридичним та фізичним особам.
Таким чином, невитребувані земельні частки (паї) надаються в оренду без проведення земельного аукціону.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
У зв'язку з чим, колегія суддів погоджує висновки судів першої та апеляційної інстанцій щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суди попередніх інстанцій правильно встановили обставини справи, а оскаржувані судові рішення прийнято з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів, а тому підстав для їх скасування не вбачається.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу приватного підприємства "Бірківське" залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 липня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України.
Судді: