ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
10 червня 2015 року К/800/47517/13 (К/800/47537/13)
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ємельянової В.І.,
Рецебуринського Ю.Й., Стародуба О.П.,
розглянувши у письмовому провадженні касаційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 вересня 2013 року по справі № 244/3072/13-а (2а/244/95/13)
за позовом ОСОБА_4
до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької
області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
третя особа Територіальне управління Державної судової адміністрації в Донецькій області
про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
У червні 2013 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа Територіальне управління Державної судової адміністрації в Донецькій області про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії.
Постановою Сніжнянського районного суду Донецької області від 7 серпня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 вересня 2013 року рішення суду першої інстанції скасовано.
Позовні вимоги ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Сніжне Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 1 січня 2012 року по 20 грудня 2012 року залишено без розгляду.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області протиправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області здійснити перерахунок, нарахування і виплату ОСОБА_4 пенсії у розмірі 80 відсотків заробітку судді, працюючого на відповідній посаді з урахуванням всіх доплат та надбавок, починаючи з 21 грудня 2012 року, але не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, відповідачі подали касаційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просять скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а постанову Сніжнянського районного суду Донецької області від 7 серпня 2013 року залишити в силі.
Перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм права, юридичної оцінки обставин справи, доводи касаційних скарг, суд касаційної інстанції вважає, що скарги не підлягають задоволенню.
За приписами частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, оскільки відповідачі вбачають незаконність оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції у безпідставності задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області здійснити перерахунок, нарахування і виплату ОСОБА_4 пенсії у розмірі 80 відсотків заробітку судді, працюючого на відповідній посаді з урахуванням всіх доплат та надбавок.
Судами встановлено, ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області та з 12 лютого 2004 року отримує пенсію як інвалід 2 групи відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу".
10 грудня 2012 року ОСОБА_4 звернулась до УПФ із заявою про перерахунок пенсії згідно з довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації Донецькій області від 3 березня 2012 року № 08-23/475.
Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області рішеннями від 21 грудня 2012 року № 86 та від 14 травня 2013 року № 47 відмовило позивачу в проведенні перерахунку, посилаючись на довідку Територіального управління Державної судової адміністрації Донецькій області від 3 березня 2012 року № 08-23/475, з якої вбачається підвищення суддівської винагороди, а не заробітної плати, а відтак відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії згідно статті 37-1 Закону України "Про державну службу".
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з наступного.
Положеннями статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу, а в статті 8 Закону закріплено, що умови розміру оплати праці суддів визначається законом.
Згідно зі статтею 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддям за роботу на посаді судді щомісячно виплачується суддівська винагорода, яка складається з аналогічних складових заробітної плати, з якої позивачу призначалась пенсія державного службовця.
В частині пенсійного забезпечення судді прирівняні до державних службовців, оскільки статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачає призначення та виплату пенсій суддям на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 (865-2000-п)
у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (432-15)
заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (3723-12)
, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
За умови підвищення посадових окладів працюючим суддям, наявні підстави і для перерахунку суддям, пенсії яким призначено, як державним службовцям відповідно до статей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу".
За таких обставин, суд касаційної інстанції погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_4
Суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій, а тому у відповідності до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 вересня 2013 року - без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 вересня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили протягом пяти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Головуючий
Судді
|
Ємельянова В.І.
Рецебуринський Ю.Й.
Стародуб О.П.
|