ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
28 травня 2015 року м. Київ К/800/57453/13
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Служби автомобільних доріг у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 23.09.2013 р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2013 р. у справі № 806/5471/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Єуроп вайд логістик сервіс" до Служби автомобільних доріг у Житомирській області про визнання дій та бездіяльності незаконними,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся з позовом до Служби автомобільних доріг у Житомирській області про визнання дій та бездіяльності незаконними.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.09.2013 р., залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2013 р., позов задоволено. Визнано незаконними дії та бездіяльність Служби автомобільних доріг у Житомирській області щодо розгляду та відмови у видачі технічних умов під'їзду до комплексу обслуговування вантажного транспорту з АЗС, готелем та кафе на території Глибочицької сільської ради Житомирського району. Зобов'язано Службу автомобільних доріг у Житомирській області видати технічні умови щодо під'їзду до комплексу обслуговування вантажного транспорту з АЗС, готелем та кафе на території Глибочицької сільської ради Житомирського району.
На постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 23.09.2013 р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2013 р. надійшла касаційна скарга Служби автомобільних доріг у Житомирській області, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про їх скасування та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ "Єуроп вайд логістик сервіс" є власником земельної ділянки площею 5,5 га, яка знаходиться у Житомирському районі на території Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку.
Для здійснення забудови зазначеної земельної ділянки, позивачем було отримано Містобудівні умови і обмеження для будівництва комплексу обслуговування вантажного транспорту з АЗС, готелем та кафе на території Глибочицької сільської ради, Житомирського району, які видані відділом регіонального розвитку, містобудування та архітектури Житомирської районної державної адміністрації.
Пунктом 10 вказаного документу передбачено вимоги до організації під'їзду до будівлі/споруди, пішохідних переходів, місць паркування транспортних засобів, забезпечення під'їзду згідно ТУ УДАІ УМВС України в Житомирській області, ТУ ДСАДУ "Укравтодор" Служби автомобільних доріг в Житомирській області, погодження власників суміжних ділянок та ДБН В.2.3-5-2001 "Вулиці дороги населених пунктів", передбачити влаштування пішохідних доріжок, майданчик для короткочасної стоянки автомобілів згідно ДБН 360-92 "Планування і забудова міських і сільських поселень"; ДБН В.2.3.15:2007 "Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів". Врахувати потреби інвалідів та інших мало мобільних груп населення, для в'їзду передбачити пандус для інвалідних візків, відповідно до чинних норм.
На виконання даних вимог та отримання зазначених технічних умов, позивачем була подана заява від 23.07.2013 року до Служби автомобільних доріг в Житомирській області.
Листом від 26.07.2013 року № 5-3/1342 відповідач повідомив позивача, про відмову у видачі дозволу на розміщення об'єкту дорожнього сервісу з посиланням на ст. 37 Закону України "Про автомобільні дороги".
Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України "Про автомобільні дороги" будівництво споруд, об'єктів дорожнього сервісу, автозаправних станцій, прокладення інженерних мереж та виконання інших робіт у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюються згідно з дозволом органів державного управління автомобільними дорогами та за попереднім погодженням з відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України в порядку, передбаченому законодавством України.
За змістом ч. 2 даної статті, органи державного управління автомобільними дорогами видають за погодженням з відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України на платній основі дозволи на розміщення, будівництво, реконструкцію та функціонування в межах смуги відведення автомобільних доріг загального користування об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Автомобільна дорога - це лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів. Смуга відведення - це земельні ділянки, що надаються в установленому порядку для розміщення автомобільної дороги.
Однак, як вірно встановлено судами та підтверджується матеріалами справи, комплекс обслуговування вантажного транспорту з АЗС, готелем та кафе, який планує побудувати позивач, знаходиться не в смузі відведення автомобільних доріг загального користування, а знаходиться на земельній ділянці, яка належить позивачу на праві приватної власності та розташована на землях Глибочицької сільської ради, а тому позивач просив надати не дозвіл, а технічні умови, передбачені ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до частин 1-3 даної статті, технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки. Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою. Технічні умови надаються протягом 15 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви та протягом 30 робочих днів у разі необхідності їх узгодження з власником (користувачем) магістральних інженерних мереж. Технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об'єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки.
Отже, вірним є висновки судів що позивач не повинен отримувати дозвіл органів державного управління автомобільними дорогами для розміщення та будівництва комплексу обслуговування вантажного транспорту з АЗС, готелем та кафе, в порядку статті 37 Закону України "Про автомобільні дороги", оскільки його вимога стосується отримання технічних умов щодо під'їзду до цього комплексу.
Посилання скаржника на необхідність закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що даний позов не є адміністративним, суд вважає необгунтованим з огляду на ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, а також враховуючи Положення про Службу автомобільних доріг у Житомирській області та Положення про Державне агентство автомобільних доріг України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 456/2011 (456/2011)
.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Служби автомобільних доріг у Житомирській області відхилити, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 23.09.2013 р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2013 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.