ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
26 травня 2015 року м. Київ К/800/42419/14, К/800/44644/14
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Моторного О.А.
Суддів Борисенко І.В.
Кошіля В.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційні скарги Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області та Головного управління Державного казначейства України у Волинській області
на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2011
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.07.2014
у справі № 2а/0370/2045/11
за позовом Приватного підприємства "Лутекс"
до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області
про стягнення бюджетного відшкодування,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2011, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.07.2014, задоволено позовні вимоги: стягнуто з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Лутекс" 807 935,00 грн. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за квітень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень та грудень 2010 року.
В касаційних скаргах відповідачі просять скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у травні, липні, серпні, вересні, жовтні, листопаді 2010 року та січні 2011 року ПП "Лутекс" подано до Луцької ОДПІ декларації з податку на додану вартість, в яких відображено суми податку, належного до відшкодування.
З метою перевірки достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку Луцькою ОДПІ проводились перевірки, за результатами яких підтверджено правомірність заявлених до бюджетного відшкодування сум, зокрема, згідно Акту від 13.10.2010 № 7060/23-3/35782116 "Про результати планової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку за травень, червень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось у період з 01.04.2010 по 31.05.2010" буде підтверджено суму бюджетного відшкодування при надходженні зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника по деклараціях за травень 2010 року у сумі 44 336,00 грн. та за червень 2010 року у сумі 134 463,00 грн.; згідно Акту від 08.12.2010 № 9104/23-3/35782116 "Про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень, серпень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось у період з 01.05.2010 по 31.07.2010" буде підтверджено відображене ПП "Лутекс" бюджетне відшкодування при надходженні зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника по деклараціях за липень 2010 року у сумі 106 425,00 грн. та за серпень 2010 року у сумі 141 459,00 грн.; згідно Акту від 17.12.2010 № 9650/23-3/35782116 "Про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у період з 01.08.2010 по 30.09.2010" буде підтверджено відображене ПП "Лутекс" бюджетне відшкодування при надходженні зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника по деклараціях за вересень 2010 року у сумі 109 705,00 грн. та за жовтень 2010 року у сумі 104 106,00 грн.; згідно Акту від 18.03.2011 № 1616/23-3/35782116 "Про результати позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за грудень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось у період з 01.11.2010 по 30.11.2010" буде підтверджено відображене ПП "Лутекс" бюджетне відшкодування при надходженні зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника по декларації за грудень 2010 року у сумі 104 656,00 грн.
Задовольняючі позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з пп.7.7.1 п.7.7 ст. 7 вказаного Закону, сума податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п.п.7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з пп. 7.2.3 п.7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом. Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку (пп. 7.2.4).
Відповідно до пп. 7.4.5. п.7.4. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт (послуг) - актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом (іншим подібним документом згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Згідно ч. 2 пп. 7.7.5, пп. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Аналогічне закріплено і п. п. 200.12 та 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України (чинного з 01.01.2011).
Судами встановлено, що Луцькою ОДПІ, всупереч наведених вимог, не надано органу державного казначейства висновків із зазначенням сум, що підлягали відшкодуванню з бюджету за квітень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень та грудень 2010 року.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, станом на 12.08.2011 ПП "Лутекс" не відшкодовано з бюджету 807 935,00 грн. податку на додану вартість, а саме: за квітень 2010 року - 111 514,00 грн., за червень 2010 року - 250 350,00 грн., за липень 2010 року - 142 148,00 грн., за серпень 2010 року - 141 459,00 грн., за вересень 2010 року - 109 705,00 грн., за жовтень 2010 року - 114 106,00 грн., за грудень 2010 року - 158 983,00 грн.
Також, встановлено, що надати висновок на відшкодування сум ПДВ у розмірі 807 935,00 грн. податковим органом не виявилося можливим, оскільки, не отримано відповідей на запити, надіслані на підтвердження сплачених сум ПДВ по основних постачальниках.
Слід зазначити, що чинне законодавство не ставить в залежність отримання бюджетного відшкодування платником податків від податкового обліку (стану) інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Питання від'ємного значення суми ПДВ поширюється тільки на окремо взятого платника податків і не ставить цей факт у залежність від розрахунку з бюджетом третіх осіб.
З урахуванням того, що станом на 12.08.2011 позивачу не було відшкодовано 807 935,00 грн. податку на додану вартість, вірними є висновки судів першої та апеляційної інстанцій про наявність підстав для задоволення позову Приватного підприємства "Лутекс".
Доводи, наведені скаржниками в касаційних скаргах, колегією суддів відхиляються, оскільки вони не спростовують обставин, що на підставі належних та допустимих доказів встановлені судами першої та апеляційної інстанцій.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами попередніх інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів, не встановлено.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області та Головного управління Державного казначейства України у Волинській області - відхилити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2011 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.07.2014 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, установленому статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Головуючий суддя:
Судді
|
(підпис) О.А. Моторний
(підпис) І.В. Борисенко
(підпис) В.В. Кошіль
|