ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2015 року м. Київ К/800/43045/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 13.08.2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.07.2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_2, про визнання рішення недійсним та його скасування,
в с т а н о в и л а:
У січні 2011 року ОСОБА_4 звернулася до Овідіопольського районного суду Одеської області з позовом до Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_2, про визнання рішення недійсним та його скасування.
Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 13.08.2012 року ОСОБА_4 поновлено строк звернення до суду з позовом до Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_2, про визнання рішення недійсним та його скасування.
Постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 13.08.2012 року позовні вимоги ОСОБА_4 було задоволено.
Постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 13.08.2012 року позовні вимоги ОСОБА_4 було задоволено. Визнано недійсним та скасовано рішення Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 03.08.2007 року № 161/1 "Про безкоштовну передачу у власність ОСОБА_5 земельної ділянки, яка раніше знаходилася у користуванні для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1".
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.07.2013 року апеляційну скаргу Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області на постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 13.08.2012 року та апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу та постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 13.08.2012 року було залишено без задоволення, а ухвалу та постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 13.08.2012 року - без змін.
У касаційних скаргах Сухолиманська сільська рада Овідіопольського району Одеської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 13.08.2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.07.2013 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_4 у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційні скарги Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 задоволенню не підлягають, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необгрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 1989 року ОСОБА_4 мешкає за адресою: АДРЕСА_2 та користується земельною ділянкою 0,2875 га.
Рішенням Сухолиманської сільської ради від 03.05.2006 року № 11 "Про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність гр. ОСОБА_4 земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських споруд в АДРЕСА_2" ОСОБА_4 було надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських споруд в АДРЕСА_2.
03.08.2007 року Сухолиманською сільською радою прийнято рішення № 161/1 "Про безкоштовну передачу у власність ОСОБА_5 земельної ділянки, яка раніше знаходилася у користуванні для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1", яким передано ОСОБА_5 безкоштовно у власність і земельну ділянку, яка раніше була у користуванні, площею 0,063 га для ведення особистого селянського господарства на територій Сухолиманської сільської ради, в АДРЕСА_1.
12.06.2008 року ОСОБА_5 належним чином отримала та зареєструвала державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,063 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Пунктом 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14)
передбачено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Згідно із частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Статтею 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації.
Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.
Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Сухолиманська сільська рада, приймаючи рішення від 03.08.2007 року № 161/1 "Про безкоштовну передачу у власність ОСОБА_5 земельної ділянки, яка раніше знаходилася у користуванні для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1", без надання ОСОБА_5 дозволу на розроблення проекту землеустрою порушила порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Крім того, технічна документація на земельну ділянку ОСОБА_5 фактично була виготовлена тільки у жовтні 2007 року.
Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів місцевого самоуправління, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства визнаються недійсними в судовому порядку.
Оскільки, Сухолиманська сільська рада, приймаючи рішення № 161/1 від 03.08.2007 року, порушила порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про те, що оскаржуване рішення прийнято не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України.
Враховуючи, що рішення Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 03.08.2007 року № 161/1 прийнято не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку, визнавши недійсним та скасувавши рішення Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 03.08.2007 року № 161/1 "Про безкоштовну передачу у власність ОСОБА_5 земельної ділянки, яка раніше знаходилася у користуванні для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1".
Крім того, не заслуговують на увагу твердження касаторів про безпідставність поновлення ОСОБА_4 строку подання позову до суду, оскільки, обставини, викладені в заяві про поновлення даного строку, є поважними.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційні скарги Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 13.08.2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.07.2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_2, про визнання рішення недійсним та скасування - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: О.Є. Донець
А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз