ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2015 року м. Київ К/800/12608/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Холод" на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 року у справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Холод" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
в с т а н о в и л а:
У грудні 2013 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2014 року у задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області було відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 року апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області було задоволено. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2014 року скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено. До повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію нежитлових будівель ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод", за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Комунар, вул. 9-ї П'ятирічки, 53, зупинено повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.
Покладено на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації нежитлових будівель ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод", за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Комунар, вул. 9-ї П'ятирічки, 53, в частині здійснення контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
У касаційній скарзі ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод", не погоджуючись з даним рішенням, посилаючись на допущені судом апеляційної інстанції порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 року та залишити в силі постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2014 року.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод"задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Судами встановлено, що згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи № 429639 ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод" зареєстроване Виконавчим комітетом Харківської міської ради в якості юридичної особи з 27.02.1995 року. Згідно Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно за відповідачем зареєстровано право власності на об'єкт нежитлові будівлі виробничої бази за адресою: Харківська область, с. Комунар, вул. 9-ї П'ятирічки, б.53.
На підставі плану - графіка перевірок об'єктів, затвердженого начальником Харківського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Харківській області 20.09.2013 року, наказу від 18.10.2013 року № 41, повідомлення про проведення перевірки від 22.10.2013 року № 1036 та посвідчення на проведення перевірки від 01.11.2013 року № 1013 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області було проведено перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод" за результатами якої складено акт від 18.11.2013 року № 241.
В ході перевірки нежитлових будівель ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод" встановлено, що вони експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей .
Про отримання зазначеного акту директор ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод" розписався на примірнику акту про його отримання.
На підстав акту перевірки від 18.11.2013 року № 241 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області було складено припис від 18.11.2013 року № 229 про усунення недоліків, які виявлені під час здійснення перевірки відповідача.
Зазначений припис отримано відповідачем, про що свідчить особистий підпис відповідача на копії припису.
На підставі наказу від 20.11.2013 року № 46 "Про проведення позапланових перевірок суб'єктів", посвідчення на проведення перевірки від 17.12.2013 року № 1131, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області було не допущено до проведення позапланової перевірки ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод" за адресою: Харківська область, с. Комунар, вул. 9-ї П'ятирічки, б.53.
Результати перевірки оформлені актом від 19.12.2013 року № 8, відповідно до якого приміщення було зачинено на замок та будь-яка діяльність по даному підприємству не ведеться. Оскільки, директор знаходиться у відрядженні, зазначений акт було надіслано поштовою кореспонденцією.
З метою перевірки виконання припису від 18.11.2013 року № 229 на підставі наказу від 24.12.2013 року № 47 "Про проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання", посвідчення на проведення перевірки від 24.12.2013 року № 116 проведена перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод" за адресою: Харківська область, с. Комунар, вул. 9-ї П'ятирічки, б.53, за результатами якої складено акт від 24.12.2013 року № 294.
Зазначений акт перевірки отримано уповноваженою особою відповідача, про що свідчить підпис гол.інженера Костюкова Д.А. на копії акту.
З акту від 24.12.2013 року № 294 вбачається, що під час перевірки з'ясовано, що з 11 порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей усунено 5, та залишились не усуненими наступні порушення :
- приміщення ангару "А-1"" не обладнано установкою пожежної сигналізації з виводом сигналу про спрацювання на пульт централізованого спостереження пожежної охорони (п. 6.1.2, п. 6.1.28 "Правила пожежної безпеки в Україні", далі - НАПБ А.01.001-2004) - пункт 4 Акту.
- не проведено вогнезахисту обробку дерев'яних конструкцій даху будівлі прохідної та складських будівель (п. 4.2.6 НАПБ А.01.001-2004) - пункт 1 Акту.
- будівля ангару "А-1" не обладнана пристроєм захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (п.5.1.35 НАПБ А.01.001-2004) - пункт 11 Акту.
- об'єкт не забезпечений зовнішнім пожежегасінням згідно вимог нормативних документів (п.6.3.1.1 НАПБ А.01.0012004) - пункт 6 Акту.
- приміщення ангару "А-1" не обладнано внутрішнім протипожежним водогоном з урахуванням витрат води на внутрішнє пожежегасіння та кількості струменів від пожежних кранів згідно вимог нормативних документів (п. 6.3.2.1 НАПБ А.01.001-2004) - пункт 7 Акту.
- приміщення ангару "А-1", прохідної та складські приміщення не забезпечені необхідною кількістю первинних засобів пожежегасіння (вогнегасниками) згідно норм належності (п. 6.4.8, п. 6.4.9 НАПБ А.01.001-2004) - пункт 5 Акту.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", держаний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
Згідно із частиною 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції, яка діє з 01.07.2013 року) передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Якщо законом передбачено, що обґрунтованість вжиття органом державного нагляду (контролю) заходів реагування має бути підтверджена судом, орган державного нагляду (контролю) звертається до адміністративного суду з адміністративним позовом не пізніше наступного робочого дня з дня видання (прийняття) відповідного розпорядчого документа.
Згідно із частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Згідно із пунктом 12 частиною 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Таким чином, законодавством передбачено право посадових осіб центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки на звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно із частиною 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, згідно з Указом Президента України "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" від 16.01.2013 року № 20/2013 (20/2013) , здійснює Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України), яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України та входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області реалізує повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод" не усунено порушення, які вказані в акті перевірки від 24.12.2013 року № 294 у пунктах 1,4, 5-7, 11, згідно переліку порушень вимог законодавства.
З договору підряду від 09.12.2013 року за № 18/98К, який укладений з ДП "ХСтушение" КП "ХСС" та з договору підряду від 02.12.2013 року за № 2/12/13, який укладений з НПП Протипожежної автоматики, вбачається намір щодо здійснення заходів на усунення порушень, які відображені в пунктах 1, 4, 7, 11 Акту перевірки.
Крім того, дані, що відображені в акті про недопущення до проведення позапланової перевірки від 19.12.2013 року за № 8, в якому вказано, що 19.12.2013 року при прибутті провідного інспектора ВОЗ НС Харківського РУ ГУ ДСНС України у Харківській області лейтенанта служби цивільного захисту Євтушенка І.С., встановлено, що приміщення зачинені на замок та будь-яка діяльність на даному об'єкті не ведеться.
Згідно із пунктом 26 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту Україн, небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Згідно із вимогами пункту 1.5 "Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення", затверджених наказом МНС України від 29.09.2011 року № 1037, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.10.2011 року за № 1227/19965 (z1227-11) , до засобів протипожежного захисту належать системи пожежної сигналізації, пожежогасіння, оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей, протидимного захисту, пожежного спостерігання, первинні засоби пожежогасіння, пристрої для захисту.
Суд першої інстанції, перевіряючи наведену обставину, обмежився лише наданню оцінки відсутності протипожежної сигналізації, яка встановлюється з метою вчасного виявлення займання, тобто вже існуючої пожежі, дійшовши висновку, що сама система пожежної сигналізації у займанні і розповсюдженні вогню безпосередньо участі не приймає.
Проте, судом апеляційної інстанції вірно враховано наявність таких порушень як відсутність вогнезахисної обробки дерев'яних конструкцій даху будівлі прохідної та складських будівель; необладнання будівлі ангару "А-1" пристроєм захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів; незабезпечення об'єкту зовнішнім пожежегасінням згідно вимог нормативних документів та не обладнання приміщення ангару "А-1" внутрішнім протипожежним водогоном з урахуванням витрат води на внутрішнє пожежегасіння та кількості струменів від пожежних кранів згідно вимог нормативних документів, а також не забезпечення необхідною кількістю первинних засобів пожежегасіння (вогнегасниками).
Перелічені порушення безумовно пов'язанні з ризиком настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі та є обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Враховуючи, що ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Холод" не усунуті порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку щодо зупинення експлуатації нежитлової будівлі шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел енергопостачання.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції, є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Холод" - залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 року у справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Холод" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: О.Є. Донець А.О. Логвиненко В.Ф. Мороз