ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2014 року м. Київ К/800/49232/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Яготинського районного суду Київської області від 25.12.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Держземагенства в Яготинському районі Київської області, треті особи - Лозовоярівська сільська рада Яготинського району Київської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання протиправною відмову у здійсненні державної реєстрації та зобов'язання здійснити державну реєстрацію земельних ділянок,
в с т а н о в и л а:
У грудні 2013 року ОСОБА_2 звернулася до Яготинського районного суду Київської області з позовом до Управління Держземагенства в Яготинському районі Київської області, треті особи - Лозовоярівська сільська рада Яготинського району Київської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання протиправною відмову у здійсненні державної реєстрації та зобов'язання здійснити державну реєстрацію земельних ділянок.
Постановою Яготинського районного суду Київської області від 25.12.2013 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 було відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 було залишено без задоволення, а постанову Яготинського районного суду Київської області від 25.12.2013 року - без змін.
У касаційній скарзі ОСОБА_2, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Яготинського районного суду Київської області від 25.12.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2014 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ОСОБА_2 задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Лозовий Яр, Яготинського району, Київської області, та з 1992 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
З листа Управлінння Держземагентства в Яготинському районі Київської області від 27.11.2013 року № 07-09/898 вбачається, що за результатами перевірки та аналізу поданих ОСОБА_2 даних було встановлено, що акт про відновлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки не відповідає вимогам інструкції про встановлення (відновлення меж) земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, відсутні підписи представників суміжних землевласників ОСОБА_4, ОСОБА_3, представників сільської ради, в зв'язку з чим, Управління не має можливості здійснити державну реєстрацію даної земельної ділянки, оскільки технічна документація із земелеустрою не відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до витягу про державну реєстрацію прав, ОСОБА_2 належить на праві приватної власності житловий будинок, господарські будівлі та споруди, розташовані АДРЕСА_1, на підставі рішення Апеляційного суду Київської області від 06.07.2011 року.
З актів про відновлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки та меж обмежень на використання земельної ділянки від 30.08.2013 року вбачається, що на місцевості встановлення та погодження зовнішніх меж земельних ділянок не погоджено в акті відсутні відомості про представників суміжних землевласників, представника сільської ради. Акт підписаний представником Київської обласної філії ЦДЗК, представником землекористувача - ОСОБА_2.
Рішенням Лозовоярівської сільської ради Яготинського району Київської області про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення /відновлення/ меж земельної ділянки, вирішено надати ОСОБА_2 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення /відновлення/ меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною орієнтовною площею 0,85 га, з них: 0,25 га - для будівництва та обслуговування житлового будинку, 0,60 га - для ведення особистого селянського господарства АДРЕСА_1, в межах населеного пункту в адміністративних межах Лозовоярівської сільської ради.
13.04.2012 року між ОСОБА_2 та Київською обласною філією Центру ДЗК укладено договір № 1229990100048, предметом якого є виробництво технічної документації та проекту землеустрою за адресою: АДРЕСА_1. Київською обласною філією Центру ДЗК виконані роботи та сторони не мають взаємних претензій та зауважень щодо виконаних робіт.
Листом від 09.02.2012 року № 40 Лозовоярівська сільська рада Яготинського району Київської області повідомила ОСОБА_2 про те, що переміряти та встановлювати розмір земельної ділянки сільська рада не має змоги, в зв'язку з тим, що в сільській раді немає відповідних спеціалістів, обладнання та дозволів для проведення цих робіт.
30.07.2012 року ОСОБА_2 звернулася до голови Лозовоярівської сільської ради із заявою про прийняти рішення щодо необхідності підписання акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки ОСОБА_5 або відповідно про погодження меж земельної ділянки без підпису суміжного землекористувача ОСОБА_3
Обов'язки щодо визначення спільних меж встановлені статтею 106 Земельного кодексу України, згідно із якою власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними.
Згідно із частиною 1 статті 198 Земельного кодексу України, кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.
Відповідно до частини 2 статті 198 Земельного кодексу України, кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості; г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.
Оскільки, всупереч статті 198 Земельного кодексу України ОСОБА_2, звертаючись до Управління держземагенства в Яготинському районі для здійснення державної реєстрації земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 та надавши для перевірки технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) попередньо не звернулась до суміжних землекористувачів та землевласників, до сільської ради з приводу погодження меж земельної ділянки в натурі, та не надала для підпису останнім відповідний акт, тому Управління держземагенства в Яготинському районі правомірно відмовило ОСОБА_2 у здійсненні державної реєстрації даної земельної ділянки.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій, є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Яготинського районного суду Київської області від 25.12.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Держземагенства в Яготинському районі Київської області, треті особи - Лозовоярівська сільська рада Яготинського району Київської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання протиправною відмову у здійсненні державної реєстрації та зобов'язання здійснити державну реєстрацію земельних ділянок - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
О.Є. Донець
А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз