ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" березня 2014 р. м. Київ К/9991/47943/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів : Логвиненко А.О. (доповідач), Донець О.Є., Мороз В.Ф.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.12.2010 р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2012 р. у справі
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим
до відповідача Військового комісаріату Автономної Республіки Крим
про визнання неправомірними дій відповідача в частині видачі довідки, стягнення переплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
28.07.2010 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (далі Пенсійний фонд) звернулось до суду з позовом до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про визнання дій відповідача в частині видачі довідки від 27.02.2008 р. неправомірними та стягнення переплати пенсії, яка була нарахована та виплачена ОСОБА_4, який є пенсіонером військовослужбовцем за період з січня 2008 року по грудень 2009 року включно у розмірі 511,44 грн. та переплати одноразової допомоги в разі смерті пенсіонера 63,93 грн. та допомоги на поховання 63,93 грн., а загалом 639,30 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.12.2010 р., залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2012 р., в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Пенсійний фонд звернувся із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та задовольнити позов в повному обсязі. При цьому скаржник зазначив, що суди дійшли помилкового висновку про безпідставність позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Під час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій встановлено наступне.
У ході проведення Пенсійним фондом виплат пенсій у 2008 - 2009 році колишньому військовослужбовцю - пенсіонеру ОСОБА_4 утворилась переплата у сумі 639,30 грн. Оскільки ОСОБА_4 є пенсіонером - військовослужбовцем, тому його пенсійне забезпечення здійснюється на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" № 2262-XII від 9.04.1992 р. (2262-12) (далі Закон № 2262)
Відповідно до Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008р. № 5-5 (z0209-08) , Пенсійний фонд здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовців, особам начальницького складу та інших осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі Закон).
Пенсія ОСОБА_4 була призначена на підставі Закону № 2262 (2262-12) за грошовим атестатом та довідкою про додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 (45-2008-п) "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі Постанова КМУ) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою КМ України від № 1294 від 7.11.2007 р. (1294-2007-п) "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" затверджено структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, а також затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.
Згідно з пунктом 2 Постанови КМУ на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи, в тому числі, Міністерство оборони України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та м.Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки).
Відповідно до п.2 Постанови КМУ Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п.3 Постанови КМУ на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі довідка) та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Зазначене також підтверджується Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (z0135-07) .
Так, відповідно до п.24 зазначеного Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Згідно з п.24 вказаного Порядку після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, саме уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення, та таким уповноваженим органом є Військовий комісаріат АР Крим.
При цьому, Військовій комісаріат АР Крим при підготовці для перерахунку пенсії довідок про розмір грошового забезпечення не є суб'єктом владних повноважень в розумінні статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у відносинах з позивачем, а лише в межах своїх функцій готує та надає відповідну інформацію позивачу та такі довідки не є рішеннями суб'єкта владних повноважень в розумінні ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, а фактично є інформацією стосовно розміру грошового забезпечення військовослужбовців, що перебувають на пенсійному обліку.
Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено у статті 3 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи з аналізу юридичного статусу та предмету діяльності відповідача у правовідносинах з позивачем, Військовий комісаріат АР Крим не є суб'єктом владних повноважень, а лише в межах своїх функцій надав відомості, необхідні для здійснення перерахунку пенсії. За таких обставин, у даному випадку дії Військового комісаріату АР Крим в частині надання невірних відомостей не можуть бути визнані неправомірними.
Як свідчать матеріали справи, на підставі отриманого списку осіб від позивача Військовий комісаріат АР Крим підготував для перерахунку пенсії з 1.01.2008 р. довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, у тому числі ОСОБА_4, та подав їх до Пенсійного фонду.
Позивачем пенсія ОСОБА_4 з 1.01.2008 р. обрахована на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення від 27.02.2008 р. № 110112 (а.с.6), виданої відповідачем. З цієї довідки розмір грошового утримання пенсіонера склав 1886,10 грн.
Відповідач у грудні 2009 року направив позивачу довідку від 15.12.2009 р. № 110112 (а.с.9), згідно якої грошове забезпечення для обрахунку пенсії ОСОБА_4 з 1.01.2010 р. визначено у розмірі 1857,30 грн. Зміна розміру пенсії відбулась у зв'язку зі зменшенням розміру надбавки за класну кваліфікацію від 8% (57,60 грн.) до 8% х 50% = 4% (28,80 грн.).
Встановлення розміру виплати зазначеної надбавки та її зменшення з 8% до 4% є виключна компетенція відповідача. Зменшуючи розмір виплат за класну кваліфікацію, відповідач прийняв рішення на майбутнє, та зменшення до періоду, що передував цій події не застосував. Тому, з огляду на встановлені обставини відбулось зменшення розміру грошового забезпечення пенсіонера саме з 1.01.2010 р., та це рішення не стосується розміру його грошового забезпечення, встановленого до цієї дати.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що у позивача не було підстав проводити перерахунок пенсі,ї виплаченої ОСОБА_4 з січня 2008 року до грудня 2009 року, у зв'язку з надходженням нового розрахунку грошового забезпечення, яке необхідно застосовувати лише з 1.01.2010 р.
Відповідно до ст. 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231, 254 КАС України, -
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.12.2010 р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2012 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому ст. 235- 244 КАС України.
Судді
А.О. Логвиненко
О.Є. Донець
В.Ф. Мороз