ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2014 року м. Київ К/800/11532/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Блажівської Н.Є.,
Усенко Є.А.
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області на постанову Городоцького районного суду Хмельницької області від 22 жовтня 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області,
про призначення пенсії на пільгових умовах, -
В С Т А Н О В И Л А :
У жовтні 2012 року ОСОБА_2 звернувся із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області (далі - УПФУ) про визнання рішення УПФУ щодо відмови у зарахуванні до його пільгового стажу періоду роботи з 4.07.1983 року до 9.03.1995 року, з 20.03.1995 року до 1.08.1995 року та призначення пенсії на пільгових умовах незаконним, зобов'язання УПФУ призначити йому з 8.05.2012 року пенсію на пільгових умовах.
22 жовтня 2012 року постановою Городоцького районного суду Хмельницької області, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2013 року, позов задоволений.
Рішення УПФУ щодо відмови ОСОБА_2 у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 4.07.1983 року до 9.03.1995 року, з 20.03.1995 року до 1.08.1995 року та призначення пенсії на пільгових умовах визнане незаконним; зобов'язано УПФУ призначити ОСОБА_2 з 8.05.2012 року пенсію на пільгових умовах.
УПФУ звернулося із касаційною скаргою з вимогою скасування постанови Городоцького районного суду Хмельницької області та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, відповідно до трудової книжки та архівних довідок, ОСОБА_2 з 4.07.1983 року до 9.03.1995 року та з 20.03.1995 року до 1.08.1995 року працював на посаді обрубувача в ливарному цеху Городоцького верстато - будівного заводу ім. Дзержинського, який реорганізований у Городоцьке верстатобудівне виробниче об'єднання "Говер".
3 липня 2012 року ОСОБА_2 звернувся до УПФУ із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
11 вересня 2012 року УПФУ відмовило ОСОБА_2 в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з відсутністю у нього трудового стажу, відсутності уточнюючої довідки та відсутністю атестації робочих місць та умов праці.
Згідно з ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ і за результатами атестації робочих місць - чоловіки після досягнення 50 років за умови стажу роботи не менше 20 років, із них не менше 10 років на зазначених роботах.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1, № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 року (z1451-05) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Діючим Списком № 1 затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 року (162-94-п) , розділ ІХ "Металообробка", підрозділ 1 "Ливарне виробництво" право на пільгову пенсію мають обрубники, зайняті на обробці лиття наждаком і вручну.
Згідно з п. 1 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року (637-93-п) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі її відсутності приймаються інші документи, які містять відомості про період роботи.
Згідно з ст. 18 "Порядку підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних, стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, установі, організації і мали документи про свою роботу за цей час.
Відповідно до пунктів 1,2 "Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці", затвердженого постановою № 442 Кабінету Міністрів України від 1.08.1992 року (442-92-п) , атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основана мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення пільга та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Результати атестації, як вперше проведеної, так і чергові, застосовуються при визначенні стажу, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, протягом 5 років після затвердження її результатів. При призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування в стаж, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, повного п'ятирічного періоду роботи з шкідливими та тяжкими, умовами праці після 21.08.1992 року, відповідне право протягом зазначеного періоду повинно бути підтверджено результатами атестації робочих місць.
Відповідно до "Роз'яснень про проведення атестації робочих місць за умовами праці в окремих випадках", затверджених наказом № 205 Міністерства праці та соціальної політики України від 21.08.2000 року (v0205203-00) , в окремих випадках за скрутного фінансово - економічного стану, що склався на підприємстві з незалежних від нього причин, для проведення атестації робочих місць, де не сталися докорінні зміни умов і характеру праці у зв'язку з впровадженням нових технологій, засобів виробництва, матеріалів, реконструкцією існуючих об'єктів, приміщень тощо, можливе використання результатів санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, отриманих під час попередньої атестації, за умови реалізації технічних і організаційних заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників за результатами попередньої атестації робочих місць і дотримання всіх інших вимог "Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці".
Згідно з п. 4 ч. 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівників підприємств, організацій.
Не проведення атестації не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано зазначили, що УПФУ неправомірно відмовило ОСОБА_2 у призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись ст., ст. 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області відхилити.
Постанову Городоцького районного суду Хмельницької області від 22 жовтня 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В. Блажівська Н.Є. Усенко Є.А.