ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2014 року м. Київ К/800/176/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Калашнікової О.В.,
Заяць В.С.,
розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Східної митниці на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніоіл" до Східної митниці про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару,
ВСТАНОВИЛА:
ТОВ "Юніоіл" звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою (з урахуванням уточнення позовних вимог та роз'єднання вимогу у окремі провадження) до Східної митниці про визнання незаконним та скасування з моменту прийняття рішення про визначення коду товару від 22 липня 2012 року № КТ-700-1743-11.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2012 року, позов задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення про визначення коду товару № КТ-700-1743-11 від 22 липня 2011 року.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Східна митниця подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та постановити нове рішення, яким відмовити у позові.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 17 лютого 2011 року між позивачем (покупець) та компанією ТОО "Аккерт Казахстан" Республіка Казахстан (продавець) укладений контракт № АК 11-01, за умовами якого продавець зобов'язався поставити нафтопродукти походження Республіки Казахстан, у кількості, за ціною та якістю, встановлених у додаткових угодах, що підписуються у межах та на умовах зазначеного контракту. Згідно пункту 2.1 цього контракту товар постачається продавцем на умовах DAF - залізнична станція Україна (ст. "Красная могила"). Якість товару, що постачається за цим контрактом повинна відповідати показникам, які зазначені в стандарті організації та паспорті якості на товар (пункт 3.1 контракту). Додатковими угодами № 1 від 21 лютого 2011 року, № 3 від 5 квітня 2011 року, № 1/1 від 17 лютого 2011 року сторони узгодили кількість та вартість партій товару, що постачається у лютому - березні 2011 року, квітні 2011 року та травні 2011 року.
19 травня 2011 року товар, що надійшов на адресу позивача на виконання умов укладеного договору, пред'явлений позивачем до митного оформлення за тимчасовою декларацією № 700000012/2011/006075. Згідно графи 31 зазначеної декларації до митного оформлення пред'явлений товар, визначений позивачем як: важкий дистилят, назва за ТУ 38.101656-2005 Паливо пічне побутове, що використовується для специфічних процесів переробки (перегонка при атмосферному тиску) для отримання лігроїно-газойлевої фракції згідно постійного технічного регламенту ТР 36102947.003:2011. У кількості 175.171 т. Температура палива + 15 гр. С. Обводненість - відсутня. Механічні домішки - відсутні. Вміст водорозчинних кислот та лугів - відсутній. Випробування на мідній пластині - витримує. Вміст сірки - 0,32 мас. %. Щільність за 20 гр. С- 0,8193 г/смі. Температура спалаху у закритому тиглі 12 гр. С. Кінематична в'язкість при температурі 20 гр. С - 3,72 мм2/с (сСт). Фракційний склад: 10% переганяється за температури 162 гр. С; до 90% переганяється за температури 334 гр. С. Торгівельна марка: відсутня. Виробник: "EN-GIN PRODUCTION". Країна виробництва: (KZ) Казахстан. В графі 33 ВМД визначений код товару згідно УКТЗЕД - 2710 19 51 00. Крім інших, до зазначеної декларації позивачем додані паспорт якості на нафтопродукт - паливо пічне побутове № 055 від 27 квітня 2011 року та сертифікат відповідності серії ВВ виданий державним підприємством "Донецькстандартметрологія" (зареєстрований в реєстрі за № UA1.029.0060488-11) терміном дії з 16 травня 2011 року по 25 травня 2011 року, яким встановлено відповідність товару - паливо пічне побутове поставленого за контрактом АК 11- 01 від 17 лютого 2011 року (з/н Ж0937168 від 27 квітня 2011 року, Ж0937167 від 28 квітня 2011 року, паспорт 055 від 27 квітня 2011 року) вимогам ДСТУ 320.00149943.010-98 Паливо пічне побутове. ТУ п. 3.2.
У складеному за наслідком проведених досліджень висновку Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Держмитслужби (надалі за текстом ЦМУЛДЕР) від 30 травня 2011 року № 12.1-865 зазначено, що визначити відсотковий вміст нафтопродуктів (насичені/ненасичені), вид рідкого палива природного забарвлення, а також природу походження органічних сполук (мінеральні або синтетичні) неможливо у зв'язку із відсутністю належної методики та обладнання.
Вказаний висновок разом із пакетом супровідних документів до декларації направлений відповідачем до відділу номенклатури та класифікації товарів митниці для подальшого вирішення питання класифікації товару пред'явленого до митного оформлення за ТД № 700000012/201/006075.
За результатами класифікаційної роботи та після вивчення товаросупровідних та комерційних документів на вантаж відділом контролю вартості та класифікації товарів Східної митниці прийнято рішення про визначення коду товару N КТ-700-1743-2011 від 22 липня 2011 року, яким встановлено, що даний товар є важким дистилятом паливом пічним побутовим та являє собою суміш аліфатичних вуглеводнів, товар класифіковано за кодом 2710 19 61 00 згідно УКТЗЕД.
Тимчасова декларація № 700000012/2011/006075 прийнята відповідачем до митного оформлення 19 травня 2011 року. Зазначеною декларацією позивачем пред'явлено до митного оформлення партію нафтопродуктів, імпортованих на умовах контракту № АК 11-01 від 17 лютого 2011 року, які згідно графи 33 декларації класифіковані у межах товарної позиції 2710 19 51 00 згідно УКТЗЕД як "важкий дистилят, паливо рідке (мазут) призначені для специфічних процесів переробки (перегонки при атмосферному тиску)".
Згідно пункту 4.1 Порядку застосування тимчасової та неповної декларацій відповідно до митного режиму імпорту (при випуску у вільний обіг), затвердженого Наказом Державної митної служби України № 932 від 30 грудня 2003 року (z0066-04) , митне оформлення товарів із застосуванням тимчасової чи неповної декларації проводиться відповідно до Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 квітня 2005 року № 314 (z0439-05) і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 квітня 2005 року за № 439/10719 (z0439-05) (зі змінами).
Відповідно до Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 квітня 2005 року № 314 (z0439-05) , що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, перевірка правильності класифікації згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (надалі за текстом УКТЗЕД) є одним з етапів митного контролю.
Відповідно до статті 313 МК України митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств і громадян.
Статтею 314 Кодексу передбачено, що з метою встановлення достовірних відомостей про товари та їх відповідності опису класифікаційних групувань УКТЗЕД митні органи можуть вимагати від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та громадян зразки товарів та техніко-технологічну документацію на такі товари для проведення експертизи.
Процедура контролю за правильністю класифікації товарів та прийняття митним органом рішень про визначення коду товару визначалася в період виникнення спірних правовідносин Порядком роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці, митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці, митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженим наказом Державної митної служби України від 07 серпня 2007 року № 667 (z0968-07) ( зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 серпня 2007 року за № 968/14235 (z0968-07) ), який діяв до 31 серпня 2012 року.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ даного Порядку, контроль правильності класифікації товарів при митному оформленні здійснюється посадовими особами, що мають доступ до необхідних баз даних та інформації, що використовуються для виконання покладених завдань. Згідно пункту 4 розділу 11 зазначеного Порядку, контроль правильності визначення коду товару згідно з УКТЗЕД під час митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом перевірки повноти опису товару у митній декларації згідно з установленими вимогами, у тому числі опису його упаковки; перевірки відповідності відомостей про товар, заявлених у вантажній митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах; визначення завдань для перевірки характеристик товару з метою його ідентифікації та класифікації згідно зУКТЗЕД у разі ініціювання проведення митного огляду посадовими особами відділів контролю митної вартості та класифікації товарів або уповноваженими особами підрозділу митного оформлення.
Згідно положень цього Порядку закріпленням результатів класифікації товару є прийняття відповідного рішення про визначення коду.
Пунктом 10 розділу ІІ Порядку встановлено, що рішення про визначення коду товару приймається відділом номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці (відділом контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці) на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару згідно з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
За змістом прийнятого відповідачем рішення про визначення коду товару № КТ-700-1743-11 від 22 липня 2011 року, пред'явлений позивачем до митного оформлення товар за ТД № 700000012/2011/006075 є важким дистилятом - паливом пічним побутовим, являє собою суміш аліфатичних вуглеводнів та класифікований за кодом згідно УКТЗЕД 2710 19 61 00.
У рішенні про визначення коду товару № КТ-700-1743-11 від 22 липня 2011 року підставами його прийняття зазначені: УКТЗЕД в редакції товарної номенклатури Митного тарифу України, затвердженої Законом України від 21 грудня 2010 року № 2829 (2829-17) VI Основні правила інтерпретації класифікації товару в УКТЗЕД, додаткові примітки до товарної позиції 2710 УКТЗЕД, товаросупровідна документація товаровиробника, акт митного огляду, висновок служби досліджень хімічної та промислової продукції Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби № 12.1-865 від 30 травня 2011 року.
Класифікація ввезеного та пред'явленого до митного оформлення за ТД № 700000012/2011/006075 у межах товарної позиції "рідке паливо (мазут)" товарної підгрупи "важкі дистиляти" не є спірною обставиною між сторонами, і це підтверджується як паспортом якості № 055 від 27 квітня 2011 року так і висновком ЦМУЛДЕР № 12.1.-865 від 30 травня 2011 року.
Митним тарифом України передбачено деталізація товарів у межах підгрупи "рідке паливо (мазут)" товарної групи "важкі дистиляти" (товарні категорії 2710 19 51-2710 19 69) в залежності від сфери використання (призначення) продуктів:
1) для проведення специфічного процесу (товарна категорія 2710 19 51 00);
2) для проведення хімічного перетворення, крім зазначеного у товарній категорії 2710 19 51 00 (товарна категорія 2710 19 55 00);
3) інші (товарні категорії 2710 19 61 00 - 2710 19 69 00).
Тобто, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що визначальною характеристикою товару підгрупи "рідке паливо (мазут)" на цьому рівні деталізації є сфера використання товару.
Східна митниця суду зазначила, що при класифікації пред'явленого до митного оформлення товару за ТД № 700000012/2011/006075 у межах товарної підгатегорії 2710 19 61 00 митний орган виходив з наступного: ввезений позивачем товар є паливом пічним побутовим, його відповідність вимогам ДСТУ № 320.0014994323.010-98 "Паливо пічне побутове. Технічні умови" підтверджено як наданим позивачем сертифікатом відповідності, так і висновком ЦМУЛДЕР № 12.1-865 від 30 травня 2011 року, а тому його призначення при класифікації згідно УКТЗЕД має визначатися у відповідності із положеннями зазначеного стандарту. Оскільки положення Галузевого стандарту ДСТУ № 320.0014994323.010-98 "Паливо пічне побутове. Технічні умови" розповсюджується на паливо пічне побутове, що призначене для комунально-побутових потреб, для підприємств сільського господарства, для постачання населенню, пред'явлений позивачем до митного оформлення товар за ТД № 700000012/2011/006075 має класифікуватися у межах товарної підкатегорії 2710 19 61 00 згідно УКТЗЕД як паливо рідке (мазут) призначене для інших цілей.
Відповідно до Основних правил інтерпретації УКТЗЕД класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами: назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється, виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп.
Правилом 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД передбачено, що для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
За змістом правила 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД товар класифікується виходячи з назви товарних підпозицій, товарних категорій і товарних підкатегорій та приміток, які їх стосуються, а не назви продукту.
Тобто відповідач помилково класифікував продукт за його призначенням, встановленим виходячи з назви такого продукту та положень ДСТУ 320.00149943.010-98 "Паливо пічне побутове. Технічні умови".
Згідно Закону України "Про стандартизацію" (2408-14) технічні умови являють собою документ, що встановлює технічні вимоги, яким повинні відповідати продукція, процеси чи послуги. Технічні умови можуть бути стандартом, частиною стандарту або окремим документом.
Відповідність товару технічним умовам підтверджується сертифікатом відповідності.
Жодним нормативно-правовим актом не передбачено можливості встановлення технічними умовами виключного функціонального призначення товарів. Технічними умовами встановлюється лише придатність використання товару у певній сфері за певним призначенням.
Наданий позивачем у процесі митного оформлення сертифікат відповідності свідчить про відповідність якісних характеристик ввезених позивачем нафтопродуктів вимогам ДСТУ № 320.0014994323.010-98 "Паливо пічне побутове. Технічні умови" та підтверджує його придатність до використання для комунально-побутових потреб, для підприємств сільського господарства, для постачання населенню. Втім, ані сертифікат відповідності, ані ДСТУ № 320.0014994323.010-98 "Паливо пічне побутове. Технічні умови" не визначають виключного переліку сфер використання продукту та не виключають можливості використання ввезеного товару у специфічних процесах переробки.
Використання майна є складовою частиною повноважень власника щодо використання майна, власником якого він є, а тому сфера використання певного продукту має визначатися його власником та залежить лише від технологічних можливостей (потужностей) наявного у власника виробничого об'єкту.
У висновку ЦМУЛДЕР № 12.1.-865 від 30 травня 2011 року також зазначено, що сфера застосування та призначення товару визначається його власником.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, у наданій відповідачу ТД № 700000012/2011/006075 (графа 31) позивач визначив, що ввезений ним товар призначений для специфічних процесів переробки (перегонка при атмосферному тиску) для отримання лігроїно-газойлевої фракції, згідно постійного технологічного регламенту ТР36102947.003.2011., що й вплинуло на класифікацію зазначеного товару в товарній категорії 2710 19 51 00 згідно з УКТЗЕД.
Згідно примітки 5 у товарних позиціях 2710, 2711 і 2712 термін "специфічний процес" означає процеси зокрема : (n) перегонки при атмосферному тиску за умови, що менш як 30 об. % цих продуктів (включаючи втрати) переганяється при температурі 300° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86) (тільки стосовно продуктів товарних категорій 2710 19 51 - 2710 19 69).
За загальним визначенням перегонка за атмосферним тиском являє собою процес, в ході якого початковий продукт розділяється на складові частини (фракції) або компоненти під дією атмосферного тиску.
Отже, в ході здійснення відповідачем контролю правильності визначення позивачем коду товару згідно з УКТЗЕД, пред'явленого до митного оформлення за ТД 700000012/2011/006075 має значення встановлення можливості ідентифікації процесу виробництва суміші вуглеводнів лігроїно-газойлевої фракції, мазуту М-100, описаного в Постійному технологічному регламенті ТР 36102947.003:2011 (арк. справи 187-214) як специфічного процесу згідно з пунктом n примітки 5 та можливість використання пред'явленого позивачем до митного оформлення товару в процесі перегонки за атмосферним тиском, можливість його поділу на фракції та компоненти за дією атмосферного тиску.
За змістом висновку ЦМУЛДЕР № 12.1.-865 від 30 травня 2011 року зазначені питання не вирішувалися в ході проведеного дослідження. Наведені в цьому висновку фізико-хімічні показники пред'явленого позивачем до митного оформлення продукту не виключають можливості його використання у специфічному процесі переробки шляхом перегонки за атмосферним тиском.
Стосовно питань про можливість використання зазначеного товару у специфічних процесах переробки та визначення певного специфічного процесу (питання 7,8) у висновку від 30 травня 2011 року № 12.1-865 зазначено, що їх вирішення не входить до меж компетенції експерта, оскільки сфера застосування та призначення товару визначаються його власником.
Таким чином, описані у висновку ЦМУЛДЕР № 12.1.-865 від 30 травня 2011 року дослідження відповідають змісту наданих позивачем до митного оформлення документів і висновок не містить будь-якого обґрунтування класифікації товару за ТД № 700000012/2011/006075 у межах товарної категорії 2710 19 00 61 згідно УКТЗЕД.
Зі змісту оскарженого рішення про визначення коду товару № КТ-700-1743-11 від 22 липня 2011 року вбачається, що питання про відповідність описаного в технологічному регламенті процесу виробництва суміші вуглеводнів лігроїно-газойлевої фракції, мазуту М-100 терміну "специфічний процес" у відповідності до примітки 5 до товарної групи 27 УКТЗЕД не вирішувалося відповідачем, хоча останньому надавався для митного оформлення вказаний технологічний регламент.
Суди попередніх інстанцій обґрунтовано дійшли до висновку, що безпідставне неприйняття відповідачем до уваги при вирішенні питання класифікації товару за ТД № 700000012/2011/006075 визначеного позивачем напрямку використання продукту, не дослідження опису технологічного процесу і схеми виробництва суміші вуглеводнів лігроїно-газойлевої фракції, мазуту М-100, наведених в Розділах 4, 9 Постійного технологічного регламенту ТР 36102947.003:2011, а також не встановлення можливості використання товару за ТД № 700000012/2011/006075 у специфічних процесах переробки шляхом перегонки під атмосферним тиском та надання переваги при вирішенні питання щодо використання ввезеного товару положенням ДСТУ 320.00149943.010-98 "Паливо пічне побутове" Технічні умови" призвели до необґрунтованої класифікації товару за ТД № 700000012/2011/006075 у межах товарної підкатегорії 2710 19 61 00 як "важкий дистилят для інших цілей".
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись статтями 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Східної митниці відхилити, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2012 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: