ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" січня 2014 р. м. Київ К/9991/51012/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів : Логвиненко А.О. (доповідач), Донець О.Є., Мороз В.Ф.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.07.2012 р. у справі
за позовом ОСОБА_3
до відповідача Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Донецька
про перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
21.07.2011 р. до суду з позовом про перерахунок пенсії звернулась ОСОБА_3 Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що після звернення до управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Донецька (далі Пенсійний фонд) із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки у неї відсутнє право на отримання пенсії у розмірі, що є не меншим ніж 80% середньомісячного заробітку.
Постановою Ленінського районного суду м. Донецька від 25.11.2011р. позов задоволено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.07.2012р. апеляційну скаргу Пенсійного фонду задоволено, постанову суду першої інстанції скасовано та відмовлено в задоволенні позову.
Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_3 звернулась із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просила його скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції. При цьому, позивач зазначила, що суд дійшов помилкового висновку про безпідставність позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Під час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій встановлено наступне.
В квітні 2011 р. ОСОБА_3 звернулась до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, згідно ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (далі Закон № 345-VI (345-17) ). Рішенням від 12.05.2011 р. № 2038 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що дія Закону № 345-VI (345-17) не поширюється на працівників, передбачених пунктами "г", "д", "е" підрозділу І "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень" розділу І "Гірничі роботи" Списку № 1.
Відповідно до ст. 1 Закону № 345-VI, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 вказаного Закону встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, дія наведеної норми поширюється на працівників за Списком № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 р. № 162 (162-94-п) , а з 16.01.2003 р. - постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (36-2003-п) , містить в собі підрозділ 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень": а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, б) керівники та фахівці підземних дільниць, в) керівники шахт, шахтоуправлінь на правах шахт, рудників і копалень: головні енергетики, головні інженери, головні механіки, директори (інші керівники).
Колегія суддів вважає, що дія статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" поширюється на працівників, передбачених пунктами "а", "б", "в" підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень" Списку № 1.
Відповідно до трудової книжки позивач працювала з 1.06.1993 р. по 23.05.2002 р. завідуючим гірничими роботами та з 1.12.2002 р. по 31.12.2004 р., з 1.01.2005 р. по 1.09.2009 р. нормувальником гірничим на підземних роботах (а.с.8-10).
Зі Списку № 1 вбачається, що завідувачі гірничих робіт та нормувальники гірничі належать до п. "г": Робітники, керівники, спеціалісти і службовці, зайняті на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді) підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень". Тобто, робота на посадах завідувача гірничих робіт та нормувальника гірничого не передбачає зайнятість на підземних роботах безпосередньо повний робочий день.
Враховуючи вищенаведене, правильним є висновок апеляційного суду про те, що у позивача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Відповідно до ст. 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231, 254 КАС України, -
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.07.2012 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому ст. 235- 244 КАС України.
Судді А.О. Логвиненко О.Є. Донець В.Ф. Мороз