ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2014 року м. Київ К/9991/73277/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Підприємства споживчої кооперації "Мукачівський центральний ринок" на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2011 року у справі № 2а-30/09/0770 за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Закарпатській області до Комунального підприємства "Мукачівський центральний ринок" про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, -
ВСТАНОВИЛА:
У січні 2009 року Державна інспекція з контролю за цінами в Закарпатській області звернулась до Комунального підприємства "Мукачівський центральний ринок" про стягнення економічних санкцій у розмірі 32598,60 грн. за порушення державної дисципліни цін на підставі рішення від 03.07.2008 р. № 16.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2011 року, позовні вимоги задоволено. Стягнуто з КП "Мукачівський центральний ринок" економічні санкції за порушення державної дисципліни цін згідно рішення позивача від 03.07.2008 р. № 16 у розмірі 32598,60 грн.
Мотивуючи рішення, суди зазначали про обов'язок суб'єкта господарювання дотримуватись встановлених чинним законодавством граничних рівнів цін і тарифів при визначенні вартості послуг, які надаються ринком.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Підприємство споживчої кооперації "Мукачівський центральний ринок" звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані рішення судів та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 12.06.2008 р. по 23.06.2008 р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Закарпатській області здійснено перевірку дотримання відповідачем порядку формування, встановлення та застосування плати за послуги, що надаються ринком, за період з 01.01.2007 р. по 31.05.2008 р., за результатами якої складено акт від 23.06.2008 р.
Під час здійснення перевірки виявлено застосування суб'єктом господарювання плати за обслуговування торгових місць з реалізації червоного перцю в торговому залі овочів, фруктів і насіння на відкритому майданчику у розмірі 4,50 грн. за одне торгове місце, замість граничної вартості 4,00 грн. Крім того, відповідачем стягувалась плата за надання торгових місць для реалізації меду, цитрусових, гранатів, хурми, яєць та птиці з птахофабрики, олії домашньої та промпереробки в залі і на відкритому майданчику у розмірі 4,80 грн. за одне торгове місце, замість встановленої граничної вартості 4,00 грн. за одне місце.
На підставі виявлених порушень контролюючим органом прийнято рішення № 16 від 03.07.2008р. про застосування до відповідача економічних санкцій у розмірі 10866,00 грн. та 21732,00 грн. штрафу.
При прийнятті рішення Державна інспекція з контролю за цінами в Закарпатській області керувалась вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" (1548-96-п)
та п. 1 розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 31.01.2007р. № 32 "Про граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками з продажу продовольчих та непродовольчих товарів".
Частиною 1 ст. 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" визначено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Згідно з п. 1 розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 31.01.2007р. № 32 "Про граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками з продажу продовольчих та непродовольчих товарів" затверджено граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, зокрема, граничний розмір плати за день користування одним торговим місцем (реалізація продовольчих товарів, реалізація непродовольчих товарів, реалізація м'яса, реалізація продукції сільгоспвиробників, реалізація квіткової продукції) становить 4,00 грн.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами адміністративної справи, КП "Мукачівський центральний ринок" у період з 01.01.2007 р. по 31.05.2008 р. стягувалась вища плата за використання торгових місць, ніж визначено вказаним розпорядженням, внаслідок чого суб'єктом господарювання отримано необґрунтовану виручку в розмірі 10866,00 грн.
У відповідності до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Підпунктом 12 п. 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1819 від 13.12.2000р. (1819-2000-п)
, передбачено право Держцінінспекції, зокрема, звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій.
Таким чином, суди дійшли вірного висновку, що за наслідками перевірки, керуючись ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", позивачем було обґрунтовано прийнято рішення № 16 від 03.07.2008 р., яким застосовано до відповідача економічні санкції за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 32598,60 грн., яке відповідач не виконав у добровільному порядку.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовано до них норми матеріального права.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Підприємства споживчої кооперації "Мукачівський центральний ринок" відхилити, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: