ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"16" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/28549/11
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Вербицької О.В., Муравйова О.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредитінвест»
на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2011 року
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року
по справі № 2а-6843/10/1670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредитінвест»(надалі - ТОВ «Кредитінвест»)
до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції (надалі - Лубенська ОДПІ)
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
встановив:
ТОВ «Кредитінвест»звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Лубенської ОДПІ, в якому поставлено питання про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.01.2011р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2011р., в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій ТОВ «Кредитінвест» звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення ними норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового рішення про відмову в задоволені позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали адміністративної справи, колегія суддів прийшла до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
Відповідно до плану-графіку проведення документальних перевірок юридичних осіб на II квартал 2010 року з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008р. по 31.12.2009р. та направлень № 339 від 16.04.2010 року державними податковими ревізорами-інспекторами Лубенської ОДПІ проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Кредитінвест».
За результатами проведеної перевірки, на думку податкового органу, встановлено порушення порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, а саме: не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій при здійсненні торгівлі продукції невласного виробництва у місці отримання готівкових коштів, чим порушено вимоги п.1 ст.3 та п.1 ст.9 Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», про що складено акт № 1496/23/32358722 від 26.05.2010р.
На підставі вищезазначеного акту податковим органом прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000292301 від 04.06.2010р. на суму 65870,00 грн.
Позивач оскаржив рішення Лубенської ОДПІ від 04.06.2010 року № 0000292301 прийняте за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в сумі 65870,00 грн. (вих.№ 25 від 02.07.2010 року) до Державної податкової адміністрації в Полтавській області, проте 16.08.2010 року зареєстровано заяву (вх.№ 1470/10) про відкликання скарги на вищезазначене рішення за результатом розгляду якої ДПА у Полтавській області прийнято рішення від 17.08.2010 року, яким скаргу ТОВ «Кредитінвест»залишено без змін.
Згідно ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону (265/95-ВР)
здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 16 вказаного Закону, контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону (265/95-ВР)
.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Функція щодо здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, передбачена п. 4 ст. 8 Закону, тому безпосередньо здійснюється державними податковими адміністраціями в областях.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги графік перевірок, направлення на перевірку та керуючись ст. 1, 8, 9, 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. 15, 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідачем правомірно проведено перевірку позивача.
Як вбачається з матеріалів справи актом перевірки встановлено не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій при здійсненні торгівлі продукції невласного виробництва у місці отримання готівкових коштів. Проведення розрахунків проводилось у касі підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою, що підтверджується прибутковими касовими ордерами № 194 від 01.07.2009 року на суму 147,00 грн., № 208 від 30.09.2009 року на суму 347,00 грн., № 210 від 05.10.2009 року на суму 79,00 грн., № 211 від 19.10.2009 року на суму 1270,00 грн., № 212 від 21.10.2009 року на суму 145,00 грн., № 216 від 13.11.2009 на суму 1186,00 грн. прийнято від ОСОБА_2 за матеріали згідно договору №5 від 30.03.2009 року.
ТОВ «Кредитінвест»реалізувало ОСОБА_2 продукцію невласного виробництва згідно договору купівлі - продажу №5 від 30.03.2009 року. За умовами зазначеного договору Продавець (ТОВ «Кредитінвест») передає у власність Покупця, а Покупець (ОСОБА_2) зобов'язаний прийняти належні Продавцю товарно - матеріальні цінності та оплатити їх вартість відповідно до накладної № 10 від 13.04.2009 року (лестница проф. 3- елементна, обігрівач газовий master BLP 50 м 40к Вт, стілець "Престиж" з ручками) на суму 6601,13 грн. (в тому числі ПДВ 1100,19 грн.), накладної № 9 від 09.04.2009 року (1ПП 20-1, 1КЦ 20-7) на суму 1424,40 грн. (в тому числі ПДВ 237,40 грн.), накладної № 8 від 06.04.2009 року (плитка ФЕМ тротуарна, ФБС 24-4-6 Т,ФБС 9-4-6, кирпич, піноблок) на суму 102116,64грн. (в тому числі ПДВ 17019,44 грн.)
Таким чином, через реєстратор розрахункових операцій не проведено розрахункову операцію при здійсненні торгівлі продукцією невласного виробництва на суму 13174,00 грн.
Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, а також фізичними особами (резидентами та нерезидентами) - суб'єктами підприємницької діяльності (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Тобто, застосування РРО є обов'язком для кожного суб'єкта господарювання, який здійснює діяльність з надання послуг, продажу товарів.
Як свідчать матеріали справи, ТОВ «Кредитінвест»при здійсненні торгівлі продукцією невласного виробництва, відповідно до прибуткових касових ордерів, зі складу не забезпечило проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій.
Таким чином, операції по розрахункам за придбаний товар в готівковій формі здійснювались не в місці отримання товару.
ТОВ «Кредитінвест»отримало від покупця готівкові кошти та виписало накладні, проте розрахункову операцію не провело через реєстратор розрахункових операцій.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Пункт 2 ст. 3 вказаного Закону зобов'язує суб'єктів підприємницької діяльності видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
За змістом ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Таким чином, приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо мають здійснюватися за місцем реалізації товарів (послуг) і такі операції визначаються законодавцем як розрахункова операція.
Вказаний Закон (265/95-ВР)
не визначає поняття "місце реалізації товарів (послуг)", однак, проаналізувавши зміст наведеного законодавства, суд першої інстанції правомірно вказав на те, що місцем реалізації товару є місце, де здійснюється розрахункова операція, тобто приймання продавцем від покупця готівкових коштів тощо, яке, з метою дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (265/95-ВР)
, має бути обладнане зареєстрованим, опломбованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій через який продавець зобов'язаний провести розрахункову операцію з видачею відповідного розрахункового документа.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ та організацій з оформленням прибуткових та видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України видом діяльності ТОВ «Кредитінвест»є здавання в оренду власного нерухомого майна та діяльність у сфері інжинірингу.
Таким чином, ТОВ «Кредитінвест»не займається виробництвом продукції яка була реалізована відповідно до накладних № 8,9,10, а саме: лестница проф. 3- елементна, обігрівач газовий master BLP 50 м 40к Вт, стілець "Престиж" з ручками, 1ПП 20-1, 1КЦ 20-7, плитка ФЕМ тротуарна, ФБС 24-4-6 Т,ФБС 9-4-6, кирпич, піноблок.
Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що застосування РРО є обов'язком для кожного суб'єкта господарювання, який здійснює діяльність з надання послуг, продажу товарів.
Згідно п. 1 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що РРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Оскільки відповідно до п.12. ст.9 вищезазначеного Закону, реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операцій з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо), тому в місці отримання готівкових коштів підприємство зобов'язане застосовувати РРО або проводити розрахунки у безготівковій формі через установи банків.
При цьому Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (265/95-ВР)
не містить обмежений перелік безготівкових операцій, на які поширюються його вимоги та в той же час звільняє від обов'язку проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій лише певне коло суб'єктів підприємницької діяльності (стаття 9 цього Закону).
Пунктом 1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачена штрафна санкція за не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій у п'ятикратному розмірі.
З вищенаведеного вбачається, що здійснюючи розрахункову операцію з продажу товарно - матеріальних цінностей на загальну суму 13174,00 грн., тобто приймаючи від покупця грошові кошти за товар, позивач зобов'язаний був її провести на повну суму покупки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та приведений у фіскальний режим реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, а також видати покупцю цей розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Доводами касаційної скарги зазначені висновки суду не спростовані.
За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредитінвест»-залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Головуючий:
Судді:
|
___________________ Н.Є. Маринчак
___________________ О.В. Вербицька
___________________ О.В. Муравйов
|