ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2012 рокум. КиївК-27697/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого-судді Заїки М.М.,
суддів Співака В.І.,
Стародуба О.П.
та секретаря Тоцького Д.А.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2008 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2009 у справі за позовом ОСОБА_2 до управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними наказів, поновлення на роботі та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу,
встановила:
У квітні 2008 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними наказів, поновлення на роботі та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2010 року, позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації №36-к-08 від 18.02.2008 про звільнення позивача та накази відповідача №40-к-07 від 14.03.2007, №150-к-07 від 10.10.2007 та №18-к-08 від 28.01.2007 про оголошення позивачу доган. Визнано неправомірним та скасовано рішення профспілкового комітету від 7-8 лютого 2008 року №3 в частині розгляду питання про подання начальника управління Андрущенка М.І. на попередню згоду для накладення доган №40-к-07 від 14.03.2007, №150-к-07 від 10.10.2007 та №18-к-08 від 28.01.2007 та проекту наказу на звільнення позивача. Поновлено ОСОБА_2 на посаді начальника відділу оперативно-чергової служби управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації, зобовязано відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу. В решті позову відмовлено.
У касаційній скарзі управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з квітня 2001 року працював в управлінні з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації на посаді начальника відділу оперативно-чергової служби управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Наказом управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації №36-к-08 від 18.02.2008 позивача було звільнено з посади начальника відділу оперативно-чергової служби за згодою профспілкового комітету у звязку з систематичним невиконанням без поважних причин посадових обовязків на підставі пункту 3 статті 40 Кодексу законів про працю України. Підставою для прийняття зазначеного наказу слугували накази управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації №40-к-07 від 14.03.2007, №150-к-07 від 10.10.2007 та №18-к-08 від 28.01.2007 про оголошення позивачу доган.
Наказом управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 40-к-07 від 14.03.2007 за невиконання в зазначений термін пункту 5 наказу начальника Управління від 05.06. 2006 № 57 «Про організацію оперативно-чергової служби на пункті управління начальника цивільної оборони області»з приведення документації оперативно-чергової служби до належного стану та не доведення до керівництва управління обстановки по області під час чергування з 02 по 03 березня 2007 року, ОСОБА_2 оголошено догану.
Згідно підсумків комплексної перевірки стану цивільного захисту населення Дніпропетровської області комісією МНС України жодного зауваження стосовно документації відділу зроблено не було, а службова перевірка із зазначеного питання належним чином не проводилась, що є підставою для скасування зазначеного наказу відповідача.
Наказом управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 150-к-07 від 10.10.2007 за неналежне виконання пункту 2.7 посадових обов'язків начальником відділу оперативно-чергової служби ОСОБА_2, а саме: не затвердження змін до графіку чергувань на ПУ на вересень 2007, спричинених хворобою головного спеціаліста відділу та самовільний перенос без погодження вихідного дня з 14 на 21 вересня 2007 року, останньому оголошено догану.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що зміни в до графіку чергувань на ПУ не вносились, оскільки режим роботи та службова необхідність іноді викликає необхідність особового складу проводити зміни в графіку чергувань. Крім того, начальник управління на прохання позивача проводити наради, ставити завдання, чітко сформулювати його обов'язки, постійно відмовлявся. Останній знав, що графік чергувань постійно змінюється, завдань на затвердження змін до графіку не ставив, не вимагав щоб позивач та особовий склад відділу писали заяви на відгули, а також щоб ОСОБА_2 вносив зміни до графіку чергувань, а тому оголошення догани з таких підстав є безпідставним.
Наказом управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 18-к-08 від 28.01.2008 за порушення пункту 4 статті 10 Закону України «Про державну службу», а саме: за відмову від виконання наказу начальника управління від 24.01.2008 року № 2-н-08 «Про виготовлення нових пакетів з черговим контрольним сигналом»та за несвоєчасне виконання усної вказівки начальника управління щодо прибуття 21 січня 2008 року на нараду в управління, позивачу було оголошено догану.
Наказом від 24.01.2008 року № 2-н-08 «Про виготовлення нових пакетів з черговим контрольним сигналом» позивачу було наказано провести виготовлення нових пакетів з черговим контрольним сигналом до 25.01.2008, тобто до наступного дня. В свою чергу позивачем на зворотньому боці наказу та в службовій записці від 31.01.2008 зазначено про невідповідність встановленого завдання його посадовим обовязкам, оскільки відпрацювання пакетів з контрольними сигналами та з сигналами бойового управління належить до заходів оперативного планування, а тому їх відпрацюванням має займатись відділ оперативного планування.
Разом з цим, факт неприбуття позивача на нараду в управління 21.01.2008 та своєчасне повідомлення останнього про її проведення не підтверджується будь-яким документами, а згідно наданих ОСОБА_2 пояснень, він дізнався про проведення наради випадково, в час коли перебував на іншому об'єкті та фізично не встиг би прибути на зазначену нараду.
Також необхідно зазначити, що притягнення до дисциплінарної відповідальності члена профспілкового комітету, яким позивач є з 2005 року, відповідно до статті 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»має відбуватись за згодою профспілкового комітету.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо обґрунтованості часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_2
Разом з тим, скасування судами попередніх інстанцій рішення профспілкового комітету від 7-8 лютого 2008 року №3 в частині розгляду питання про подання начальника управління Андрущенка М.І. на попередню згоду для накладення доган №40-к-07 від 14.03.2007, №150-к-07 від 10.10.2007 та №18-к-08 від 28.01.2007 та проекту наказу на звільнення позивача є безпідставним, оскільки рішення профспілкового комітету не тягне за собою правових наслідків для позивача і не може бути скасоване судом.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації підлягає частковому задоволенню, ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2009 - скасуванню, а постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2008 - зміні.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
постановила:
Касаційну скаргу управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації задовольнити частково.
Ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2009 у справі за позовом ОСОБА_2 до управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними наказів, поновлення на роботі та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу - скасувати.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2008 змінити.
Скасувати абзац третій резолютивної частини постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2008 та в цій частині позовних вимог відмовити.
В іншій частині постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2008 залишити без змін.
постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий М.М. Заїка Судді В.І. Співак О.П. Стародуб