ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" березня 2011 р. м. Київ К-15529/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді
Головчук С.В.
(суддя-доповідач),
суддів
Веденяпіна О.А.,
Зайця В.С.,
Розваляєвої Т.С.,
Цвіркуна Ю.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2008 року
у справі за позовом ОСОБА_6 до Головного управління Пенсійного фонду України (далі –ГУ ПФУ) в Донецькій області про зобов’язання провести перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а :
У лютому 2008 року ОСОБА_6 звернувся з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"та зобов’язання виплатити різницю недотриманої пенсії з 01 травня 2007 року. В обґрунтування позовних вимог зазначав, що з 05 серпня 1986 року по 30 квітня 2007 року проходив службу в органах внутрішніх справ. Вказував, що з 01 травня 2007 року йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12) (далі – Закон № 2262-ХІІ (2262-12) ). При обчисленні пенсії відповідачем враховані положення ст. 37 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік". Зокрема, пенсію обчислено з розміру грошового забезпечення усереднено за останні 24 місяці служби. Вважаючи такі дії протиправними, просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням та здійснити доплату грошових сум, які не були виплачені позивачу у зв’язку з неправильним нарахуванням розміру пенсії, з моменту набуття права на пенсію –з 01 травня 2007 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2008 року, яка залишена без зміни ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2008 позов задоволено. Зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_6 виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством. Зобов'язано відповідача здійснити доплату грошових сум, які не були виплачені позивачу у зв’язку з неправильним нарахуванням розміру пенсії, з моменту набуття права на пенсію –з 01 травня 2007 року.
У касаційній скарзі ГУ ПФУ в Донецькій області порушує питання про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що оскаржувані судові рішення постановлені без врахування положень ст. 37 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (393-92-п) .
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга ГУ ПФУ в Донецькій області підлягає задоволенню з таких підстав.
Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суди виходили з того, що ГУ ПФУ в Донецькій області пенсія позивачу неправомірно призначенна і обчисленна з травня 2007 року із врахуванням положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , а не норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12) .
Проте з таким висновком погодитись неможливо.
Судами встановлено, що ОСОБА_6 проходив службу в органах внутрішніх справ в період з 05 серпня 1986 року. 30 квітня 2007 року його звільнено з органів внутрішніх справ в запас через хворобу відповідно до пункту 64 "б"Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. З 01 травня 2007 року позивач є пенсіонером і одержує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12) , яка йому призначена ГУ ПФУ в Донецькій області з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою, що визначене за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України №2262-ХII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон №2262-ХII (2262-12) ) в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислювалися з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Порядок і розмір обчислення пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (393-92-п) .
У частині 1 статті 37 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік"(далі – Закон № 489-V (489-16) ) встановлено, що звільненим у 2006 - 2007 роках особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , та членам їх сімей до грошового забезпечення для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 25 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"дію частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зупинено на 2007 рік.
Встановлений у статті 37 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців, та вимоги пункту 25 статті 71 цього ж Закону щодо зупинення на 2007 рік дії частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII не були скасовані або визнані неконституційними, а тому виходячи з засад пріоритету законів над підзаконними актами, яким є постанова Кабінету Міністрів України, підлягали застосуванню положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) .
На думку колегії суддів, суб’єкт владних повноважень, вирішуючи з травня 2007 року питання про призначення й обчислення пенсії позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12) , правильно застосував чинне законодавство з урахуванням вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) положення якого не визнавались неконституційними, а тому протягом 2007 року були діючими.
З огляду на вкладене, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, помилково ухвалив рішення про задоволення позову.
Таким чином, рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню, з ухваленням нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставі статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2008 року скасувати, ухваливши нове судове рішення.
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_6 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання провести перерахунок пенсії.
постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Головуючий суддя
С.В. Головчук
Судді
О.А. Веденяпін
В.С. Заяць
Т.С. Розваляєва
Ю.І. Цвіркун