ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" грудня 2010 р. м. Київ К-15944/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді-доповідача Бим М.Є.
суддів: Гончар Л.Я., Гордійчук М.П., Конюшка К.В., Черпіцької Л.Т.
при секретарі: Гутніченко А.М.
за участю представників:
Ради Міністрів АР Крим –Малухіна В.О.
Прокуратури України –прокурора Комаси О.Ю.
Верховної Ради АР Крим –Сидоренка О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційними скаргами Ради Міністрів Автономної Республіки Крим та Прокуратури Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03 лютого 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року у справі № 2-а-7459/08/7 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр молодіжних ініціатив Зебра"до Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, Республіканського комітету по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим, треті особи –Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Міністерство економіки Автономної Республіки Крим, за участю прокурора Автономної Республіки Крим, про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2008 року ТОВ "Центр молодіжних ініціатив Зебра"звернулось до суду адміністративним позовом в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить визнати протиправними дії Республіканського комітету по земельним ресурсам АРК щодо відмови в підготовці проекту постанови Ради Міністрів АР Крим про надання дозволу на розробку проекту відводу для передачі в оренду земельної ділянки, та просить зобов’язати підготувати такий проект і передати його на розгляд Раді Міністрів АР Крим. Крім того, позивач просить визнати протиправною бездіяльність Ради Міністрів АР Крим щодо ненадання позивачу без проведення аукціону дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки та просить зобов’язати Раду Міністрів АРК надати такий дозвіл для надання земельної ділянки в оренду для розташування пляжу. Свої вимоги обґрунтовує тим, що дії відповідачів є незаконними, так як у позивача право оренди земельної ділянки виникло до внесення змін у ст. 124 Земельного Кодексу України, якими встановлений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, шляхом проведення аукціонів.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крис від 03 лютого 2009 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2009року, позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Ради Міністрів Автономної Республіки Крим щодо не розгляду питання надання дозволу ТОВ "Центр молодіжних ініціатив Зебра"на розроблення проекту відводу земельної ділянки площею 4,0 га, розташованої в 100 метровій прибережній смузі Чорного моря з південно –східного боку с. Попівка на землях запасу за межами населених пунктів на території Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим.
Визнано протиправними дії Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим щодо відмови в підготовці проекту постанови Ради Міністрів АР Крим про надання ТОВ "Центр молодіжних ініціатив Зебра"на розроблення проекту відводу зазначеної земельної ділянки площею 4,0 га, розташованої в 100 метровій прибережній смузі Чорного моря з південно –східного боку с. Попівка на землях запасу за межами населених пунктів на території Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим.
Зобов’язано Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим підготувати та передати на розгляд Раді Міністрів АР Крим проект постанови Ради Міністрів АР Крим про надання ТОВ "Центр молодіжних ініціатив Зебра"згоди на розроблення проекту відводу вказаної земельної ділянки площею, без проведення аукціону.
Зобов’язано Раду Міністрів Автономної Республіки Крим дати ТОВ "Центр молодіжних ініціатив Зебра"дозвіл на розроблення проекту відводу земельної ділянки площею 4,0 га, розташованої в 100 метровій прибережній смузі Чорного моря з південно –східного боку с. Попівка на землях запасу за межами населених пунктів на території Штормовської сільської ради Сакського району АР Крим. без проведення аукціону.
В касаційній скарзі Рада Міністрів Автономної Республіки Крим просить скасувати зазначені вище судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що судом безпідставно визнано бездіяльність Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим та Ради Міністрів АР Крим, оскільки звернення позивача про надання дозволу на розроблення проекту відводу земельної ділянки по дорученню Ради Міністрів АРК було розглянуто Республіканським комітетом по земельним ресурсам та Головою Комітету, який є членом Ради Міністрів АРК, позивачу було надано вмотивовану відповідь. Вказує, що суд зобов’язавши Раду Міністрів АРК надати товариству дозвіл на відведення земельної ділянки площею 4 га на березі Чорного моря, цим самим перебрав на себе повноваження органу, до компетенції якого входить вирішення цих питань, при цьому суд вийшов за межі наданих йому процесуальним законодавством повноважень.
В касаційній скарзі Прокуратура Автономної Республіки Крим просить скасувати зазначені вище судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що при розгляді справи судами неправильно застосовано норми матеріального права, а саме положення Земельного кодексу України (2768-14)
. Крім того, в порушення норм процесуального права судом не було враховано, що є правом Ради Міністрів АРК визначати питання щодо надання дозволів на розробку проекту відведення земельної ділянки на умовах оренди, а суд може лише зобов’язати Раду, відповідно до чинного законодавства, розглянути подане клопотання, без визначення судом певного змісту її дій.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів приходить до висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, мотивував судове рішення тим, що оскільки Постановою Верховної Ради АР Крим від 19.12.07р. позивачу були узгоджені матеріали місця розташування об’єкту - упорядженого пляжу на землях запасу рекреаційного призначення за межами населених пунктів Штормовської сільської ради Сакського району, тобто Верховна Рада АР Крим визначилась з питанням землекористувача земельною ділянкою, фактично вирішивши узгодити передачу її в оренду позивачу, тому за позивачем зберігається порядок отримання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки без проведення аукціону.
Однак, з такими висновками судів попередніх інстанцій погодитись не можна з огляду на нижченаведене.
Судом встановлено, що 24.05.07р. позивач звернувся до Ради Міністрів АР Крим з клопотанням за вих. № 10 про надання згоди місця розташування упорядженого пляжу на земельній ділянці площею 4,0 га відкритих земель без рослинного покрову (пісків) на березі Чорного моря, південно-східніше межі села Попівка на землях запасу за межами населених пунктів на території Штормовської сільської ради Сакського району.
Міжвідомчою комісією при Раді Міністрів АР Крим по впорядкуванню підприємницької діяльності, пов’язаної з геологічним вивченням надр, добуванням корисних копалин, комплексним освоєнням та розвитком земель рекреаційного призначення (далі Комісія) 06.07.07р. було прийнято рішення рекомендувати узгодити місце розташування упорядженого пляжу.
Постановою Верховної Ради АР Крим від 19.12.07р. позивачу були узгоджені матеріали місця розташування об’єкту - упорядженого пляжу на землях запасу рекреаційного призначення за межами населених пунктів Штормовської сільської ради Сакського району.
Позивач листом від 01.02.08р.за №01 звернувся до Ради Міністрів АР Крим з клопотанням щодо узгодження місця розташування земельної ділянки площею 4,0 га, що знаходиться на березі Чорного моря, південно-східніше межі с. Попівка, на землях запасу за межами населених пунктів на території Штормовської сільської ради Сакського району, для організації та обслуговування пляжу на землях, що не надані у власність або постійне користування, та про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки для надання в оренду строком на 49 років (далі земельна ділянка). Листом від 21.02.08р. вих. №898/10-28 Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим відмовив позивачу у підготовці проекту постанови Ради міністрів АР Крим з вказаного питання, посилаючись на те, що набуття права оренди земельних ділянок, відповідно до внесених до статті 124 Земельного Кодексу України змін, повинно відбуватися виключно шляхом проведення аукціону.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст. 16 Земельного кодексу України до повноважень Ради Міністрів Автономної Республіки Крим у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і республіканських програм з питань використання та охорони земель; координація здійснення землеустрою і державного контролю за використанням та охороною земель; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викуп земельних ділянок для суспільних потреб у порядку, визначеному цим Кодексом; здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку від шкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Статтею 122 Земельного кодексу України встановлено повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Підпунктом 12 пункту 4 Положення "Про Республіканський комітет із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим", затвердженого Постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 10.11.1998 № 348 (rb0348001-98)
(яке було чинним у 2008 році), встановлено, що Республіканський комітет із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим у відповідності до покладених на нього обов’язків розглядає матеріали попереднього погодження місця розташування об'єктів будівництва, а також вилучення (викупу) та надання земельних ділянок і готує проекти постанов Ради Міністрів Автономної Республіки Крим за попереднім погодженням місця розміщення об'єктів, вилучення (викупу) та надання в користування земельних ділянок та виконує делеговані, зокрема, Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, інші повноваження.
Отже, розглядаючи матеріали погодження місця розташування упорядженого пляжу Республіканський комітет із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим діяв в межах своїх повноважень.
Відмовляючи у лютому 2008 року в підготовці проекту постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим щодо узгодження місця відведення земельної ділянки площею 4,0 га, розташованої на березі Чорного моря, південно-східніше межі с. Попівка на землях запасу за межами населених пунктів на території Штормовської сільської ради Сакського району, для організації та обслуговування пляжу на землях, що не надані у власність або постійне користування та про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки для надання в оренду строком на 49 років, Республіканський комітет із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим виходив з того, що Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI (107-17)
були внесено зміни до ст. 124 Земельного кодексу України, згідно яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах.
Таким чином, хибним є висновок судів попередніх інстанції про те, що Рескомзем АРК протиправно відмовив в підготовці проекту постанови Ради Міністрів Автономної Республіки Крим щодо узгодження місця розташування земельної ділянки, оскільки відповідачем розглядались документи, що були подані до Ради міністрів Автономної Республіки Крим 01.02.2008, тобто під час дії змін до Земельного кодексу України (2768-14)
.
Щодо покладення на Раду Міністрів Автономної Республіки Крим зобов’язання дати ТОВ "Центр молодіжних ініціатив Зебра"дозвіл на розроблення проекту відводу земельної ділянки, то слід зазначити наступне.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені в ст. 162 КАС України, частиною 2 якої встановлено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про:
1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення;
2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача коштів;
5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;
6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;
7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України;
8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В даному випадку суд, задовольняючи позовні вимоги вказав, яке саме рішення має бути прийнято Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, тобто взяв на себе повноваження Ради, що визнати правильним не можна.
За таких обставин колегія судів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень. Зазначена обставина відповідно до ст. 229 КАС України є підставою для скасування постановлених у справі судових рішень та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 221, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА :
Касаційні скарги Ради Міністрів Автономної Республіки Крим та Прокуратури Автономної Республіки Крим –задовольнити.
Скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03 лютого 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року, та ухвалити нове рішення.
Товариству з обмеженою відповідальністю "Центр молодіжних ініціатив Зебра"в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Республіканського комітету по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим щодо відмови в підготовці без проведення аукціону проекту постанови Ради Міністрів Автономної Республіки Крим про надання дозволу на розробку проекту відводу для передачі в оренду земельної ділянки площею 4,0 га на березі Чорного моря за межами населених пунктів на території Штормовської сільської ради Сакського району для організації та обслуговування пляжу, та спонукання підготувати і передати на розгляд Раді Міністрів АР Крим такий проект без проведення аукціону - відмовити.
Товариству з обмеженою відповідальністю "Центр молодіжних ініціатив Зебра"в задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Ради Міністрів Автономної Республіки Крим щодо ненадання дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки площею 4,0 га на березі Чорного моря та зобов’язання видати такий дозвіл товариству з обмеженою відповідальністю "Центр молодіжних ініціатив Зебра" для надання земельної ділянки в оренду строком на 49 років для розташування пляжу - відмовити.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: