ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" листопада 2010 р. м. Київ К-58523/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.
суддів: Костенка М.І., Маринчак Н.Є., Островича С.Е., Степашка О.І.,
розглянувши у попередньому судовому
засіданні
касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області
на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2009
та постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16.02.2009
у справі № 2а-327/08/0370 (1215/09/9104) Волинського окружного адміністративного суду
за позовом ОСОБА_2
до 1. Управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області
2. Державного казначейства України
3. Пенсійного фонду України
4. Міністерства фінансів України
про зобов’язання провести перерахунок підвищення пенсії як дитини війни
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2008 року громадянка ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області нарахувати підвищення до пенсії як дитині війни за 2006-2007 роки та за 10 місяців 2008 року, встановлене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16.02.2009 позов задоволений частково: зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області провести нарахування з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 жовтня 2008 року ОСОБА_2 підвищення пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, в решті позовні вимоги залишені без змін.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2009 постанова суду Волинського окружного адміністративного суду від 16.02.2009 залишена без змін, з уточненням її резолютивної частини щодо виплати позивачу підвищення до пенсії за вказані періоди відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"з урахуванням вимог ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"та виплачених сум.
В касаційній скарзі відповідач посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст. 1, 6 Закону № 2195-ІV дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2, 1943 Волинського окружного адміністративного суду від ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус дитини війни.
Відповідно до вимог ст. 7 вказаного Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом (2195-15) , здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пунктом 17 ст. 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік"від 20.12.2005 № 3235-ІV (далі – Закон № 3235-ІV (3235-15) ) дію ст. 6 Закону № 2195-ІV було зупинено на 2006 рік.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 19.01.2006 № 3367- ІV (3367-15) пункт 17 ст. 77 виключено, ст. 110 викладено в наступній редакції: "Установити, що пільги дітям війни, передбачені абзацом 7 ст. 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету".
Кабінет Міністрів України протягом 2006 року будь-яких рішень спрямованих на виконання вимог ст. 110 Закону № 3235- ІV не приймав.
Таким чином, у 2006 році державну соціальну підтримку дітей війни, що передбачена ст. 6 Закону № 2195-ІV, запроваджено не було.
Пунктом 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"від 19.12.2006 № 489-V (далі – Закон № 489-V (489-16) ) дію статті 6 Закону № 2195-ІV зупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року (v0a6p710-07) № 6-р/2007 положення пункту 12 ст. 71 Закону № 489-V визнані неконституційними з дня ухвалення цього рішення.
Отже, з 09.07.2007 вихідним критерієм обрахунку підвищення пенсії дітям війни виступав мінімальний розмір пенсії за віком, який відповідно до частини 1 ст. 28 Закону № 1058-ІV обчислювався виходячи з визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Частиною 3 ст. 62 Закону № 489-V із змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 15.03.2007 № 749-V (749-16) встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу 1 частини 1 ст. 28 Закону № 1058-ІV з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 частини 1 цієї статті, збільшений на 1 відсоток.
Пунктом 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28.12.2007 № 107-VI (107-17) ст. 6 Закону № 2195-ІV було викладено в наступній редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів".
Положення пункту 41 розділу II вказаного Закону (3551-12) втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08) .
Вихідним критерієм обрахунку підвищення пенсії дітям війни був мінімальний розмір пенсії за віком, який відповідно до частини 1 ст. 28 Закону № 1058-ІV обчислювався виходячи з визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення частини 3 ст. 28 Закону № 1058-ІV стосовно застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті, тільки щодо визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом (1058-15) , не є перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Отже, право на підвищення пенсії, що передбачене ст. 6 Закону № 2195-ІV, у 2007 році виникло з 9 липня, а у 2008 році - з 22 травня, тобто з дня визнання неконституційними положень Закону № 489-V (489-16) та Закону № 107-VI (107-17) щодо дії статті 6 Закону № 2195-ІV.
Враховуючи викладене, суди дійшли обґрунтованого висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 31.12.2008.
Відповідно до частини 1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області без задоволення.
Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2009, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16.02.2009 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236- 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
підпис
Є.А.Усенко
Судді
підпис
М.І.Костенко
підпис
Н.Є.Маринчак
підпис
С.Е.Острович
підпис
О.І.Степашко