ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"17" листопада 2010 р. м. Київ К-7496/09
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Бутенка В.І., Гашицького О.В. (суддя-доповідач),
Лиски Т.О., Малиніна В.В., Мойсюка М.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження за касаційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області (далі –УПСЗН) на постанову Красилівського районного суду Хмельницької області від 10 квітня 2008 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2009 року справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПСЗН, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Міністерства праці та соціальної політики України про стягнення суми недоплаченої разової щорічної грошової допомоги,
установила:
У березні 2008 року ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом.
Зазначала, що відповідно до
Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
(далі – Закон № 3551-ХІІ (3551-12)
) їй як учаснику війни щорічно до 5 травня належить виплачувати разову грошову допомогу в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком. Посилаючись на те, що такі виплати у 2007 році здійснено не в повному обсязі, просила стягнути з відповідача на її користь суму недоплаченої одноразової щорічної допомоги за 2004-2007 роки в розмірі 3 375.35 гри.
Постановою Красилівського районного суду Хмельницької області від 10 квітня 2008 року позовні вимоги задоволено частково: стягнуто з Державного бюджету України в особі Державного Казначейства України на користь позивача 1175,10 грн недоплаченої одноразової грошової допомоги за 2007 рік. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2009 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове, яким позовні вимоги задоволено частково: визнано дії УПСЗН неправомірними та зобов’язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу разову щорічну грошову допомогу за 2007 рік в сумі 1175,18 гривень. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі УПСЗН, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просив скасувати їхні рішення та прийняти нове рішення.
У частині щодо відмови в задоволенні позову зазначені рішення не оскаржено.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України ( КАС України (2747-15)
), колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.
Судами встановлено, що позивач є учасником війни і користується правом на отримання одноразової щорічної грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня, передбаченим статтею 14 Закону № 3551-ХІІ.
Зазначена допомога виплачена позивачеві у квітні 2007 році (а.с.9) в розмірі, встановленому статтею 29 Закону України від України від 19 грудня 2006 року № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік"(далі – Закон № 489-V (489-16)
) – 55 гривень.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги в частині зобов’язання виплатити та нарахувати щорічну одноразову грошову допомогу за 2007 рік, суд апеляційної інстанції вважав, що положення статті 29 Закону № 489-V суперечать статті 22 Конституції України, а тому грошова допомога підлягає виплаті позивачу в розмірі, передбаченому Законом № 3551-ХІІ (3551-12)
.
Суд касаційної інстанції не погоджується з такими висновками судів.Частиною п’ятою статті 14 Закону № 3551-ХІІ передбачено виплату учасникам війни щорічно до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком. Згідно з частиною четвертою статті 171 цього Закону особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Статтею 29 Закону № 489-V встановлено здійснити виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам війни у 2007 році у розмірі 55 гривень. Цю норму Закону № 489-V (489-16)
Рішенням КС № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
визнано неконституційною.
Отже, в період, упродовж якого ОСОБА_1 згідно з частиною четвертою статті 171 Закону № 3551-ХІІ могла отримати разову грошову допомогу до 5 травня (період виникнення спірних правовідносин, які є предметом спору в цій справі) були наявні нормативно-правові акти, які мають однакову юридичну силу, але по-різному встановлювали розмір щорічної допомоги до 5 травня учасникам війни.
Для вирішення спору суду апеляційної інстанції необхідно було визначитись, який із цих законів є пріоритетним та підлягав застосуванню у правовідносинах, що виникли.
Згідно зі статтею 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні. Конституція України (254к/96-ВР)
не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп (v004p710-97)
у справі про набуття чинності
Конституцією України (254к/96-ВР)
зазначив: "Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативно-правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше".
За змістом частини третьої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України.
Тобто, в цьому випадку на період виникнення правовідносин, що є предметом спору в цій справі, були наявні нормативно-правові акти, які мають однакову юридичну силу, але по-різному встановлювали розмір щорічної допомоги до 5 травня учасникам війни. Дія цих актів частково припинялася та відновлювалася у зв`язку із внесенням поточних змін у законодавство.
Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Виходячи з наведених положень Конституції України (254к/96-ВР)
та рішення Конституційного Суду України, а також враховуючи, що нормами Закону № 489-V (489-16)
фактично змінено положення Закону № 3551-ХІІ (3551-12)
, який діяв у часі раніше, пріоритетними в цьому випадку є положення статті 29 Закону № 489-V.
Таким чином, на дату нарахування і виплати відповідачем щорічної разової грошової допомоги –квітень-травень 2007 року –положення Закону № 489-V (489-16)
були діючими, а відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд касаційної інстанції не вбачає підстав для визнання дій відповідача незаконними, оскільки при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги останній керувався саме положеннями Закону № 489-V (489-16)
, норми якого, враховуючи вищевикладене, мають пріоритет над нормами Закону № 3551-ХІІ (3551-12)
.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але судом апеляційної інстанцій порушено норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
В іншій частині рішення суду апеляційної інстанції залишається без змін.
Керуючись статтями 220, 222–224, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
постановила:
Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області
задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 лютого
2009 року скасувати в частині задоволення позовних вимог. У цій частині ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області про стягнення суми недоплаченої разової щорічної грошової допомоги відмовити.
В іншій частині постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2009 року залишити без змін
постанова оскарженню не підлягає, набирає законної сили через п’ять днів
після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.