ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" листопада 2010 р. м. Київ К-25109/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі :
Суддів: Бутенка В.І.,
Лиски Т.О. (доповідач),
Гашицького О.В.,
Малиніна В.В.,
Ситникова О.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23 червня 2008 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2008 року, -
В С Т А Н О В И Л А:
У березні 2008 року ОСОБА_5 звернулась до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відшкодування моральної шкоди.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23 червня 2008 року позов ОСОБА_5 було задоволено частково: дії Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування, призначення та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано неправомірними, стягнуто на користь позивачки суму недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 3021гривень 90 копійок за період з квітня 2007року по грудень 2007року, в решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2008 року постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23 червня 2008 року в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_5 суми недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з квітня 2007року по 09 липня 2007року в розмірі 1121грн. 52коп., –скасовано, та в задоволенні позовних вимог в цій частині відмовлено.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23 червня 2008 року в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_5 недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007року по грудень 2007року включно в сумі 1900грн. 38коп. та в іншій частині залишено без змін.
У касаційній скарзі на вказані судові рішення Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області ставить питання про їх скасування в частині задоволених позовних вимог в зв’язку з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що після народження дитини позивач відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"(в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня –434,00 гривень, з 1 квітня –463,00 гривень, з 1 жовтня –470,00 гривень.
Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, було зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07)
пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"було визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційним).
Отже, вірним є висновок судів попередніх інстанцій, що дії Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років, з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року є протиправними, а тому недоотримана допомога за цей період підлягає стягненню з відповідача.
Також, судом апеляційної інстанції, обґрунтовано відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2007року по 09 липня 2007року, оскільки відповідно до ст. 73 Закону України "Про Конституційний Суд України", в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. А тому перерахунок допомоги позивачці має бути здійснено з 09.07.2007року, тобто з дня прийняття рішення Конституційним Судом України.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суд апеляційної інстанції дав правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірив обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством, і дійшов обґрунтованого висновку щодо часткового скасування постанови суду першої інстанції в частині стягнення на користь позивачки недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2007року по 09 липня 2007року та щодо відмови в задоволенні позовних вимог в цій частині, та ухвалення нового рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_5 підлягають частковому задоволенню лише в частині стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по грудень 2007 року.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що постанова суду першої інстанції скасована частково апеляційним судом, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, а постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, оскільки вона постановлена з додержанням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області –залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2008 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Судді: