ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" листопада 2010 р. м. Київ № К-1039/07
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Весельської Т.Ф.,
Мироненка О. В.,
Мороз Л.Л.,
Смоковича М. І.,
Чумаченко Т. А.,
розглянувши в порядку попереднього
розгляду касаційну скаргу
ОСОБА_6 на
постанову апеляційного суду Запорізької області від 18 грудня 2006
року у справі за позовом ОСОБА_6 до Державної податкової
адміністрації у Запорізькій області про визнання бездіяльності
незаконною, спонукання до встановлення надбавки і доплати та
здійснення перерахунку грошової допомоги, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом до Державної податкової адміністрації у Запорізькій області про визнання бездіяльності незаконною, спонукання до встановлення надбавки і доплати та здійснення перерахунку грошової допомоги .
Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 23 жовтня 2006 року позов задоволено.
Визнано незаконною бездіяльність Державної податкової адміністрації у Запорізькій області в частині невстановлення ОСОБА_6 надбавки за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, починаючи з 01.09.2005 року.
Визнано незаконною бездіяльність Державної податкової адміністрації у Запорізькій області в частині не встановлення ОСОБА_6 щомісячної доплати у розмірі 50% суми пенсії, яка могла б бути нарахована у випадку виходу на пенсію, починаючи з 01.09.2005 року.
Зобов'язано Державну податкову адміністрацію у Запорізькій області встановити ОСОБА_6 надбавку за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, починаючи з 01.09.2005 року.
Зобов'язано Державну податкову адміністрацію у Запорізькій області встановити ОСОБА_6 щомісячну доплату у розмірі 50% суми пенсії, яка могла б бути нарахована у випадку виходу на пенсію, починаючи з 01.09.2005 року.
Зобов'язано Державну податкову адміністрацію у Запорізькій області внести зміни до грошового атестату ОСОБА_6 з урахуванням призначення надбавки за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та призначення щомісячної доплати у розмірі 50% суми пенсії, яка могла б бути нарахована у випадку виходу на пенсію, починаючи з 01.09.2005 року.
Зобов'язано Державну податкову адміністрацію Запорізькій області здійснити ОСОБА_6 перерахунок грошової допомоги при звільненні з урахуванням призначення надбавки за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та призначення щомісячної доплати у розмірі 50% суми пенсії, яка могла б бути нарахована у випадку виходу на пенсію, починаючи з 01.09.2005 року.
Постановою апеляційного суду Запорізької області від 18 грудня 2006 року постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 23 жовтня 2006 року скасовано.
Прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Не погоджуючись з постановленим у справі рішенням апеляційного суду, ОСОБА_6 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судом норм матеріального і процесуального права, просить оскаржуване рішення апеляційного суду скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_6 проходив службу в органах податкової міліції на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу організації оперативного супроводження стягнення податкового боргу управління оперативних заходів по скороченню податкового боргу управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у Запорізькій області, має спеціальне звання "майор податкової міліції".
Питання про призначення ОСОБА_6 надбавки і доплати до пенсії було предметом розгляду на засіданні постійно діючої комісії Державної податкової адміністрації у Запорізькій області 20.09.2005 року.
Проте, остаточне рішення прийняте не було, протокол засідання не був підписаний головою комісії.
10 жовтня 2005 року позивач був звільнений у зв’язку зі скороченням штатів.
При цьому з матеріалів справи вбачається, що право на пенсію за вислугою років у ОСОБА_6 виникло 23.08.2005 року.
Станом на 01 вересня 2005 року, - момент, з якого позивач просить провести перерахунок та з якого йому могла бути призначена пенсія, - до показників заробітної плати позивача, які враховуються при призначенні пенсії, входили: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років, встановлена відповідно до указу Президента України № 288 від 22.03.2002 року (288/2002) надбавка у розмірі 100%, надбавка за таємність, та встановлена відповідно до п. 4.2 Постанови КМ України № 1592 від 31.12.1996 року (1592-96-п) надбавка у розмірі 50%.
Абзацом 2 статті 33 Закону України "Про державну службу"встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 6 статті 33 Закону передбачає можливість встановлювати державним службовцям надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надавати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Що стосується надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, то право на її встановлення надано керівникам постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 1999 року №2288 (2288-99-п) з урахуванням норм Положення, затвердженого наказом ДПА України від 12.08.05 №330.
Відповідно до пункту 4 наказу Державної податкової адміністрації у Запорізькій області №89-ф від 29.11.2000 року, прийнятого з метою вдосконалення праці керівників та спеціалістів підпорядкованих структурних підрозділів та Державної податкової адміністрації, відповідно до постанов Kабінету Міністрів України "Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів" № 2288 від 13.12.1999 року (2288-99-п) , "Про умови оплати праці працівників Державної податкової адміністрації України, місцевих державних податкових адміністрації та податкової міліції"№ 1592 від 31.12.1996 року (1592-96-п) , "Про доповнення постанови Kабінету Міністрів України № 2288 від 13.12.1999 року" () № 225 від 07.02.2000 року (225-2000-п) , - для затвердження розміру надбавок до посадового окладу за особові умови праці створено постійну діючу комісію Державної податкової адміністрації у Запорізькій області.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу"(зі змінами та доповненнями) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії"від 23.04.2003р. № 581 (581-2003-п) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (432-15) заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (3723-12) , визначається в такому порядку: - премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції, апеляційний суду дійшов висновку, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, і при підготовці та направленні документів стосовно надбавок позивачу за особові умови праці до постійно діючої комісії Державної податкової адміністрації у Запорізькій області, яка наділена виключною компетенцією щодо вирішення зазначеного питання.
При цьому встановлення державним службовцям надбавки за високі досягнення у праці, у відповідності до Закону України "Про державну службу" (3723-12) та постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 1999 року №2288 (2288-99-п) , - є правом, а не обов’язком постійно діючої комісії Державної податкової адміністрації у Запорізькій області, яка розглядала питання про призначення надбавки і доплати до пенсії позивачу на засіданні 20.09.2005 року.
Зазначена надбавка за високі досягнення у праці, яку просить врахувати при перерахунку пенсії позивач, станом на 01 вересня 2005 року, тобто, момент, з якого позивач просить провести перерахунок та з якого йому могла бути призначена пенсія, - встановлена не була, з огляду на що правові підстави для визнання дій відповідача неправомірними, зокрема, при розгляді питання про призначення
ОСОБА_6 надбавки і доплати до пенсії, а відтак, і для задоволення позову - відсутні.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду погоджується з таким висновком апеляційного суду, оскільки він ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судом апеляційної інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права.
Постановлене у справі рішення апеляційного суду є законним та обґрунтованим, і підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 2201, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_6 залишити без задоволення.
Постанову апеляційного суду Запорізької області від 18 грудня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_6 до Державної податкової адміністрації у Запорізькій області про визнання бездіяльності незаконною, спонукання до встановлення надбавки і доплати та здійснення перерахунку грошової допомоги –залишити без зміни.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: