ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" листопада 2010 р. м. Київ К-20165/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Голубєвої Г.К.
Суддів Карася О.В.
Ланченко Л.В.
Маринчак Н.Є.
Рибченка А.О.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси та Державної податкової адміністрації в Одеській області
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2007р.
та постанову Господарського суду Одеської області від 11.06.2007р.
по справі № 15/132-07-3061А
за позовом Суб’єкта підприємницької діяльності –фізичної особи ОСОБА_4
до: 1) Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси,
2) Державної податкової адміністрації в Одеській області
про визнання дій протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Суб’єкт підприємницької діяльності –фізична особа ОСОБА_4 звернувся до суду з позовною заявою про визнання дій ДПА в Одеській області щодо проведення 08.02.2007 року позапланової перевірки позивача протиправними (незаконними), скасування рішень ДПІ у Київському районі м. Одеси від 12.02.2007р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000592360 на загальну суму 160 грн. та № 0000512360 на загальну суму 16 237,50грн.
Постановою Господарського суду Одеської області від 11.06.2007 року у справі № 15/132-07-3061А позов задоволено частково; визнано дії ДПА в Одеській області щодо проведення 08.02.2007р. перевірки СПД-ФО ОСОБА_4 протиправними; скасоване рішення ДПІ у Київському районі м. Одеси від 12.02.2007р. № 0000592360. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Вказане судове рішення мотивоване тим, що порушення перевіряючими норм законодавства щодо прядку проведення перевірки магазину, що належить позивачу не вплинули на правомірність прийняття рішень про застосування штрафних санкцій до нього, оскільки формальні порушення самі по собі не можуть бути достатньою підставою для скасування рішень про застосування штрафних санкцій за умов доведеності фактів порушення позивачем норм законодавства; позивач не довів суду факт відсутності порушення ним п. 1, п. 9, п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"; відповідач не надав доказів порушення позивачем вимог п. 1 ст. 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2007р. по даній справі постанову Господарського суду Одеської області від 11.06.2007 року скасовано, прийнято нову постанову, якою задоволено адміністративний позов; визнано протиправними дії ДПА в Одеській області щодо проведення перевірки 08.02.2007 року СПД-ФО ОСОБА_4, скасування рішень ДПІ у Київському районі м. Одеси від 12.02.2007р. № 0000592360 та № 0000512360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій відносно Суб’єкта підприємницької діяльності –фізичної особи ОСОБА_4, з мотивів правомірності заявлених вимог.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідачі подали касаційні скарги, в яких просять скасувати рішення судів та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: п. 1 ст. 7, п. 1 ст. 8 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", п. 3 ст. 159 КАС України.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами проведеної 08.02.2007 року співробітниками ДПА в Одеській області перевірки магазину "Продукти", який належить позивачу, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, складено акт № 0002032 від 08.02.2007 року, в якому встановлено:
1) реалізація позивачем продуктів харчування, алкогольних напоїв та тютюну на загальну суму 44,80 гри. без застосування реєстратора розрахункових операцій і без видачі розрахункового документу;
2) факт незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків за 07.04.06р., 24.05.06р., 21.07.06р., 30.07.06р., 05.08.06р., 06.08.06р., 27.08.06р. і їх зберігання за 03.04.06р., 28.04.06р., 07.04.06р., 24.05.06р., 21.07.06р., 30.07.06р., 05.08.06р., 06.08.06р., 27.08.06р.;
3) незабезпечення відповідності суми готівкових коштів, вказаних у денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 3 134,70 грн.;
4) не розміщення на доступному для огляду місці торгового патенту.
На підставі акту перевірки, ДПІ у Київському районі м. Одеси 12.02.2007 року прийняті рішення про застосування штрафних фінансових санкцій:
- № 0000512360 на суму 16 237,50 грн., у зв’язку з порушенням позивачем вимог п. 1, п. 9, п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
- № 0000592360 на суму 160 грн., у зв’язку з порушенням вимог п. 1 ст. 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".
Скасовуючи вказані рішення про застосування штрафних санкцій, суд апеляційної інстанції виходив з того, що перевірка позивача була проведена з порушенням порядку, встановленого Законом України "Про державну податкову службу в Україні" (509-12)
, а саме, не повідомлення позивача про дату початку та закінчення перевірки за десять днів до дня перевірки, тому прийняті за наслідками такої перевірки рішення є неправомірними.
Вищий адміністративний суд України не може погодитись з таким висновком суду апеляційної інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Згідно п. 1, п. 2, п. 9, п. 13 ст. 3 вказаного Закону суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Судами попередніх інстанцій встановлено порушення позивачем вказаних пунктів ст. 3 цього Закону, яке не спростовано позивачем та правомірність застосування до нього штрафної санкції рішенням податкового органу від 12.02.2007 року № 0000512360 на суму 16 237,50 грн.
Відповідно до абзаців 6, 7 п. 1 ст. 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" торговий патент має бути розміщений у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг; торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.
Судом першої інстанції встановлено, що торговий патент під час перевірки знаходився на доступному для огляду місці –біля касового апарата та був знятий з видного місця у крамниці і наданий перевіряючим під час проведення перевірки, що суперечить поясненням представників ДПА в Одеській області.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність з боку позивача порушень вимог п. 1 ст. 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" та безпідставність застосування до нього штрафних санкцій, визначених рішенням № 0000592360 від 12.02.2007р.
Суто формальні порушення щодо порядку проведення перевірок податковим органом, які апеляційний суд вважав підставою для скасування спірних рішень, не можуть бути достатньою підставою для скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій за умов доведеності фактів порушення особою, що перевіряється норм законодавства, про що обґрунтовано зазначено судом першої інстанції.
За вказаних обставин, з урахуванням меж перегляду, наявності порушень норм матеріального та процесуального права, постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а постанова суду першої інстанції –залишенню в силі як така, що скасована помилково.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси та Державної податкової адміністрації в Одеській області задовольнити частково.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2007р. скасувати, а постанову Господарського суду Одеської області від 11.06.2007р. –залишити без змін
Справу № 15/132-07-3061А повернути до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку передбаченому ст. ст. 235 –2442, ч. 5 ст. 254 КАС України.
|
Головуючий
|
підпис
|
Голубєва Г.К.
|