ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" жовтня 2010 р. м. Київ К-42819/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.
суддів Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф.,
Заїки М.М.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута Хмельницької області на постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 03 квітня 2008 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута Хмельницької області про перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и л а:
У лютому 2008 року ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулись до суду із позовами до управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута Хмельницької області про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15) .
Постановою Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 03 квітня 2008 року позови задоволено частково. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута Хмельницької області призначити та виплатити позивачам підвищення до пенсії, згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 710 грн. 69 коп. кожному з позивачів. В іншій частині позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2009 року змінено постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 03 квітня 2008 року. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута Хмельницької області провести нарахування і виплату позивачам підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно з урахуванням виплачених сум, за вирахуванням проведених виплат у цей період. В решті постанову залишено без змін.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута Хмельницької області, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права, просить скасувати судові рішення у справі та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовів.
Заслухавши доповідь судді-доповідача та перевіривши судові рішення у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута Хмельницької області задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225- 229 Кодексу адміністративного судочинства України, для зміни чи скасування судових рішень.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням статті 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"відповідно до пункту 12 частини першої статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було призупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 № 6-рп/2007 (v0a6p710-07) визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) , пункт 12 статті 71 та стаття 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, в період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач був зобов’язаний нараховувати та сплачувати підвищення до пенсії в розмірі, встановленому статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", в редакції закону від 18 листопада 2004 року.
Вихідним критерієм обрахунку доплати до пенсії дітям війни виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом (1058-15) , не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Отже, вирішуючи даний спір, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що при розрахунку розміру доплати до пенсії, передбаченої статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
За таких обставин рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними та обґрунтованими, підстав для їх скасування немає.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів –
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2009 року та постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 03 квітня 2008 року, змінену постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2009 року, у справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута Хмельницької області про перерахунок пенсії –без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
Співак В.І.
Білуга С.В.
Гаманко О.І.
Загородній А.Ф.
Заїка М.М.