ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"20" жовтня 2010 р. м. Київ К-10829/08
|
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
|
|
Штульман І.В. (доповідач), -
|
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду (далі-УПФ) України в Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою УПФ України в Костянтинівському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2008 року, -
встановив:
У грудні 2007 року ОСОБА_6 звернулася в суд із позовом до УПФ України в Костянтинівському районі Донецької області про нарахування недоплаченого підвищення до пенсії. Свої вимоги мотивувала тим, що вона відноситься до категорії "діти війни"і відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"має право на підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Оскільки належна допомога їй у 2007 році не виплачувалась, просила визнати неправомірними дії УПФ України в Костянтинівському районі Донецької області та стягнути з відповідача на її користь недоплачену доплату до пенсії у розмірі 742,65грн. Крім того, просила зобов’язати УПФ України в Костянтинівському районі Донецької області нараховувати їй таку допомогу, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15)
в подальшому при нарахуванні пенсії.
Під час розгляду справи ОСОБА_6 зміна, а згодом доповнила позовні вимоги, просила визнати неправомірними дії УПФ України в Костянтинівському районі Донецької області щодо невиплати їй надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та стягнути з відповідача на її користь недоплачену надбавку до пенсії за 2007 рік у розмірі 1430,07грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19.02.2008р., залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.05.2008р., позов задоволено повністю. Визнано неправомірними дії УПФ України в Костянтинівському районі Донецької області щодо ненарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з січня 2007 року по грудень 2007 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зобов’язано відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_6 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з січня 2007 року по грудень 2007 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Стягнуто з УПФ України в Костянтинівському районі Донецької області судовий збір на користь позивача у сумі 3,40грн.
У касаційній скарзі УПФ України в Костянтинівському районі Донецької області посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.09.2008р. касаційна скарга прийнята до провадження суду, по ній відкрито касаційне провадження.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За приписами ч.2 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Судами встановлено, що позивач ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"№2195-IV від 18.11.2004р. і має право на державну соціальну підтримку, зокрема, відповідно до ст.6 цього Закону - на підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з п.12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з урахуванням ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Статтею 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007р. (v0a6p710-07)
визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними), зокрема, положення п.12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"щодо зупинення дії ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з урахуванням статті 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Зазначене рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене, крім того, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з ухваленням Конституційним Судом України 09.07.2007р. рішення №6-рп/2007 (v0a6p710-07)
, яким визнано неконституційним положення п.12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"щодо зупинення на 2007 рік дії ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" ці правові норми втрачають чинність і не підлягають застосуванню. А тому відповідач повинен нараховувати та виплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України, тобто з 09.07.2007р. і до 31.12.2007р., оскільки Закон України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
діяв до указаної дати.
За таких обставин судами першої та апеляційної інстанцій зроблено помилковий висновок про зобов’язання УПФ України в Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком за період з січня 2007 року по грудень 2007 року.
Крім того, слід зазначити, що Пенсійний фонд України діє на підставі Положення "Про Пенсійний фонд України" (121/2001)
і здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсій приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Отже, обов’язок щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії позивачу, передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", покладається на відповідне територіальне управління Пенсійного фонду України за його місцем проживання, яким в даному випадку є УПФ України в Костянтинівському районі Донецької області.
Висновок щодо необхідності здійснення виплат дітям війни саме органами Пенсійного фонду України підтверджується, зокрема, положеннями ст. 88 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якою встановлено, що в разі недостатності виділених з Державного бюджету України коштів по бюджетних програмах, пов'язаних з розмежуванням джерел виплати пенсій між Державним бюджетом України та Пенсійним фондом України, пенсії, визначені законодавством для відповідних категорій громадян, виплачуються у повному обсязі за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Отже, не беруться до уваги доводи відповідача про неврегульованість механізму реалізації положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"та положень ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов’язаних з мінімальною пенсією за віком.
Розмір прожиткового мінімуму на 2007 рік було затверджено ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Разом з тим, судами попередніх інстанцій безпідставно стягнуто з УПФ України в Костянтинівському районі Донецької області на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 3,40грн., оскільки відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 29.09.2008р. про зупинення виконання оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій вважати такою, що втратила чинність.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, а фактичні обставини справи судами встановлені повно й правильно, однак допущена помилка в застосуванні норм матеріального та процесуального права, суд касаційної інстанції приходить до висновку про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалення нове рішення,
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Костянтинівському районі Донецької області – задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2008 року – скасувати.
Постановити по справі нове рішення наступного змісту: "Позов ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Костянтинівському районі Донецької області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_6 відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_6 відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"і провести відповідні виплати за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням здійснених виплат. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_6 судовий збір у сумі 3 гривні 40 копійок".
постанова оскарженню не підлягає.