ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2010 року м. Київ К-19344/07
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І.–головуючий, судді Бившева Л.І., Маринчак Н.Є., Острович С.Е., Усенко Є.А.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Нікопольської об’єднаної державної податкової інспекції (далі – Нікопольська ОДПІ)
на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 21.02.2006
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.09.2006
у справі № А27/9
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Гетьман"(далі –ТОВ "Гетьман")
до Нікопольської ОДПІ
про скасування рішення.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
Позов (з урахуванням уточнення до нього) подано про скасування рішення Нікопольської ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.12.2005 № 0002642342/1/49819 в частині нарахування ТОВ "Гетьман"штрафу в сумі 7875 грн.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 21.02.2006, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.09.2006, позов задоволено з тих підстав, що внесення працівником позивача до каси підприємства грошових коштів в рахунок відшкодування вартості викрадених матеріальних цінностей не є продажем товарів, а тому не підпадає під розрахункову операцію, яка має здійснюватися із застосуванням РРО.
У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України Нікопольська ОДПІ просить скасувати ухвалені у справі судові акти та прийняти нове рішення про відмову в позові. В обґрунтування касаційних вимог скаржник наголошує на обов’язку ТОВ "Гетьман" застосовувати РРО під час проведення готівкових розрахунків, тоді як з наданого позивачем прибуткового касового ордера не вбачається факт відшкодування вартості викрадених отрутохімікатів матеріально відповідальною особою.
Справу розглянуто у попередньому судовому засіданні відповідно до статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги Нікопольської ОДПІ з урахуванням такого.
Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що:
- штрафні санкції у сумі 7875 грн. було застосовано до ТОВ "Гетьман"згідно з оспорюваним рішенням за наслідками виявлення Нікопольською ОДПІ факту реалізації позивачем отрутохімікатів ОСОБА_1 на суму 1575 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій;
- зазначену суму коштів оприбутковано підприємством за прибутковим касовим ордером від 09.11.2004 № 865;
- ОСОБА_1 працює начальником охорони на підприємстві позивача та є матеріально відповідальною особою, що підтверджується договором про повну матеріальну відповідальність працівника від 15.06.2004;
- у зв’язку з виявленою недостачею отрутохімікатів на підприємстві позивача (згідно з актами від 02.11.2004) наказом ТОВ "Гетьман"від 09.11.2004 було покладено обов’язок на ОСОБА_1 відшкодувати через касу підприємства вартість викрадених отрутохімікатів у сумі 1575 грн.
Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо порушення позивачем правил здійснення розрахункових операцій під час прийняття спірних готівкових коштів від ОСОБА_1
Статтею 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до пункту 1 статті 3 названого Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують
виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом (265/95-ВР) , із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Таким чином, як вірно зазначили попередні судові інстанції, визначальною умовою щодо виникнення у суб’єкта господарювання обов’язку застосовувати РРО є здійснення таким суб’єктом продажу товарів (робіт, послуг).
В даному ж разі, як вбачається з установлених судами обставин справи, підставою для внесення ОСОБА_1 готівкових коштів у сумі 1575 грн. до каси підприємства є покладення на цього працівника матеріальної відповідальності за шкоду, заподіяну позивачеві, в порядку, визначеному главою ІХ Кодексу законів про працю України (322-08) .
Тобто вказана операція не підпадає під розрахункову операцію, яка здійснюється під час продажу товарів (робіт, послуг), що виключає правомірність застосування до ТОВ "Гетьман"штрафу на підставі пункту 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Посилання скаржника на недоведеність позивачем факту одержання від ОСОБА_1 спірних коштів саме в рахунок відшкодування підприємству прямої, дійсної шкоди спростовуються установленими судами фактичними даними. Відповідачем не наведено достатньо переконливих доводів щодо порушення судами правил оцінки доказів у встановленні обставин зі справи.
Згідно з частиною третьою статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 220, 2201, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Нікопольської об’єднаної державної податкової інспекції відхилити.
2. Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 21.02.2006 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.09.2006 у справі № А27/9 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і може бути оскаржена до Верховного Суду України в порядку статей 236- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя М.І. Костенко